آرمان اصفهان
20:02 - چهارشنبه 21 مهر 1395

زندگی روی امواج مُرده ماهواره؛

ترس جای آرامش را گرفته بود/ جای خالی اطلاع رسانی گسترده در برخورد با معضل ماهواره

درک آسیب و معضل بودن مسئله ای تا مدتی زمان می برد و جلسات اول توجیه، ممکن است حتی استقبال هم اندک باشد اما به مرور افراد به این درک می رسند که ماهواره یک آسیب است.

به گزارش آرمان اصفهان قبل از هر چیز این را بگوییم که شرایط این مصاحبه با بقیه مصاحبه هایی که دیده یا خوانده اید کاملا متفاوت است.

از اول باید این را بدانید که در این مصاحبه خبری از تصویر مصاحبه شونده نیست، هیچ اسم و رسم واقعی از وی در متن این مصاحبه نخواهید دید، فکر می کنم تا همین جا حس کنجکاوی شما را خوب برانگیخته ایم.

از این به بعدش جالب تر هم می شود اگر بدانید این مصاحبه درباره خانواده ای است که ماهواره را در منزل خود به عنوان یکی از اعضای خانواده شان پذیرفته بودند.

بالاخره با تماس های مکرر و گرفتن ارتباط با افراد مختلف موفق شدیم قرار یک مصاحبه استثنایی را با یکی از اعضای این خانواده ترتیب دهیم.
از اول با مصاحبه شونده قرار گذاشتیم که هیچ تصویر و اسمی از شما منتشر نخواهیم کرد، با استقبال و اشتیاق وصف ناپذیری که ناشی از رسیدن به یک شکوفایی و آگاهی بود این گفتگو و شرایط ویژه آن را قبول کرد.

خانم مریم خدایار اهل خوانسار و ساکن یکی از روستاهای این شهرستان است او 35 ساله و دارای تحصیلات دیپلم است.

پیش از شروع مصاحبه و سوالات ما صمیمانه و مهربان از تجربه و مضرات ماهواره برایمان گفت و این که چه زندگی هایی که به دلیل وجود ماهواره از هم پاشیده و یا نوجوانانی که به بیراهه رفته اند.

او از ترس هایش درباره زندگی تازه و نوپای خود با همسرش گفت و این که می ترسید مبادا زندگی جدیدش با وجود ماهواره دچار تزلزل و آسیب شود.

1

می گفت بودن دستگاه ماهواره در خانه برایم سخت شده بود و به محض شنیدن این که بسیج دستگاه های ماهواره را تحویل می گیرد آن را از خانه آن هم با آرامش و بدون جنگ و دعوا دور کردم.

با این زمینه چینی وارد اصل مصاحبه می شویم، شما هم همراه ما این مصاحبه با شرایط ویژه را دنبال کنید؛ پشیمان نخواهید شد.

چطور ماهواره به منزل شما راه پیدا کرد؟
خوب من به شخصه با ماهواره موافق نیستم، اما همسرم از آنجایی که خانواده شان از ماهواره استفاده می کردند، زمانی که وارد زندگی جدیدمان شدیم، به همراه تلویزیون یک دستگاه ماهواره هم آورد.

توجیه و دلایلی که برای آوردن ماهواره به منزل داشتند چه بود؟
می گفت من کانال های نامناسب را قفل کرده ام و صرفا کانال هایی که سریال های مورد علاقه ام را پخش می کند استفاده می کنم و می خواهم داستان سریال ها را تا انتها دنبال کنم، من هم خیلی بحث نمی کردم، البته خیلی وقت ها هم پیش می آمد به دلیل خستگی بعد از کار، پای ماهواره خوابش می برد.

 مخالفت خود را با چه شیوه ای ابراز می کردید؟
بیشتر زمانی که می خواست ماهواره ببیند سر خودم را با کار منزل یا در آشپزخانه گرم می کردم و در دیدن ماهواره با او همراهی نمی کردم و وقتی می خواست داستان سریالی را که دیده است برایم تعریف کند، به او می گفتم به نظر تو آیا کار غیراخلاقی بازیگران فلان سریال در روابط نامتعارفشان باهم درست هست؟

3
به مرور چه تاثیراتی از ماهواره را در خانواده احساس کردید؟

ماهواره تقریبا یک سال در منزل ما بود در این مدت همسرم که قبلا نمازش سر وقت بود کم کم نمازش بی وقت شد، در بعضی مجالس به صورت مجردی و با دوستانش شرکت می کرد و کم کم احساس کردم دارد از نظر اخلاقی تغییر می کند.

 کجا به این نتیجه رسیدید که بودن ماهواره دیگر در منزل تان صلاح نیست؟
از همان ابتدا به این نتیجه رسیده بودم، خیلی دوست داشتم با هم بیرون برویم اما هفته ای یک بار با دوستان خودش دور هم جمع می شدند و به مرور احساس ترس در من قوت گرفت.

چطور برای دور کردن ماهواره از خانه اقدام کردید؟
زمانی که شنیدم ماهواره را بسیج تحویل می گیرد به همسرم گفتم که بهتر است خودمان تحویل دهیم تا این که بیایند و آن را جمع کنند. همسرم در ابتدا مخالفت کرد اما وقتی با او صحبت کردم قبول کرد و روز بعد هم ماهواره را تحویل دادیم.
سعی کردم کاملا با آرامش و بدون جر و بحث و دعوا این کار انجام شود.

2

الان از نبودن آن در خانه راضی هستید؟
بله صد در صد راضی هستم، چون واقعا می بینم شوهرم برگشته و اخلاقش خوب شده و خدا را از این بابت شکر می کنم.

 اوقات فراغتتان را اکنون با نبود ماهواره چطور سپری می کنید؟
خودم زیاد کتاب می خوانم ولی چون همسرم چندان حوصله خواندن کتاب را ندارد زمان هایی که در منزل است سعی می کنم با هم جدول حل کنیم یا این که برایش کتاب می خوانم و او هم گوش می کند.

4

آیا احساس آرامش بیشتری نسبت به قبل احساس می کنید؟
خدا را شکر آرامش زیادی داریم و احساس آرامش می کنم.

 چه توصیه ای به خانواده هایی که قصد آوردن ماهواره به منزل شان دارند یا اکنون از ماهواره استفاده می کنند دارید؟
اگر امروز برای جمع کردن آن اقدام کنند بهتر از فردا است. ما هر وقت به منزل خانواده همسرم می رویم آنها تا زمانی که در منزلشان هستیم از ماهواره استفاده نمی کنند، امیدوارم و ان شاء الله سعی می کنم خانواده همسرم را هم برای جمع کردن ماهواره توجیه و مجاب کنم.

 شما در روستا شبکه های دیجیتال صدا و سیما را دریافت می کنید؟
بله خوشبختانه پوشش شبکه های دیجیتال در روستای ما وجود دارد.

از مسوولان تربیتی و فرهنگی چه تقاضایی دارید؟
برای توجیه کردن درباره این معضل اقدام جدی در پیش گیرند چون ممکن است درک آسیب و معضل بودن مسئله ای تا مدتی زمان ببرد و جلسات اول ممکن است حتی استقبال هم اندک باشد اما به مرور افراد به این درک می رسند.

این را هم بگویم از زمانی که در روستای ما باشگاه ورزشی احداث شده بچه ها و خانواده ها اوقات فراغت خود را در باشگاه سپری می کنند.
از مسوولان می خواهم مراکز تفریحی و ورزشی را تا جای ممکن توسعه دهند و اطلاع رسانی بیشتر و گسترده تری درباره مضرات و آسیب های ماهواره انجام شود.

5

و سخن آخر:
خواهشی که دارم این است که تا جایی که ممکن است و می توانید درباره این موضوع اطلاع رسانی کنید و آگاهی دهید، خود من با اطلاع رسانی و آگاه شدن از مضرات ماهواره به این نتیجه رسیدم که باید بساط ماهواره را از زندگی ام دور کنم، البته دوست نداشتم این تجربه را در زندگی داشته باشم اما خانواده هایی را دیده بودم که با وجود ماهواره زندگی شان دچار مشکل شده است.
همه باید بدانند که ماهواره معضل بزرگی در جامعه ما است.

واقعا مدیریت این بانوی خوانساری و حفظ آرامش خانواده و نحوه برخورد وی ستودنی و قابل ستایش است، آگاهی و تلاش برای حفظ کیان خانواده را باید از چنین بانوانی آموخت و درس گرفت.

انتهای پیام/ چشمه سار

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار