آرمان اصفهان

نشانه‌های مشخص کمبود «روی» در بدن

کدخبر: 4217
خرداد ۲۴, ۱۳۹۷ در ساعت ۷:۰۰ ق٫ظ

به گزارش آرمان اصفهان، از تمام مواد معدنی ضروری برای بدن انسان، احتمالا «روی» کمتر برای ما شناخته شده است. وجود این عنصر برای حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن و روند روان تقسیم سلولی نیاز است.

در شرایطی که بسیاری از ما میزان کافی روی را از رژیم غذایی خود دریافت می‌کنیم، برخی افراد (به عنوان مثال، بزرگسالان مسن، و افرادی که رژیم غذایی گیاهخواری دارند) ممکن است با کمبود روی مواجه شوند.پژوهشگران اعلام کرده اند که رژیم‌های غذایی فاقد پروتئین‌های حیوانی در شرایطی که سرشار از حبوبات و غلات کامل – حاوی فیتات‌هایی هستند که به هم پیوسته و جذب روی را دشوار می‌سازند – خطر کمبود روی در بدن را افزایش می‌دهند.

در ادامه قصد داریم برخی از نشانه‌های مشخص کمبود روی در بدن را معرفی کنیم.
ریزش مو
اگر تارهای موی بیشتری را پس از خواب روی متکای خود مشاهده می‌کنید و یا هنگام شانه زدن موها یا دوش گرفتن با ریزش هر چه بیشتر آنها نسبت به گذشته مواجه می‌شوید ممکن است دچار کمبود سطوح روی در بدن خود شده باشید. پس بهتر است با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید. ریزش مو می‌تواند با شرایط مختلفی در ارتباط باشد (به عنوان مثال، کم کاری تیروئید، کم خونی، لوپوس، ریزش موی ارثی)، و کمبود روی می‌تواند به نازک شدن و ریزش هر چه بیشتر مو منجر شود. اگر دچار کمبود روی هستید احتمال تجربه مشکلات پوستی و چشمی، و اسهال در کنار ریزش مو وجود دارد.

توقف رشد در کودکان
برخی مطالعات به این نکته اشاره داشته اند که کمبود روی می‌تواند در کودکانی که از قد و وزن مناسب با سن خود برخوردار نیستند، مشاهده شود. مواد معدنی نقشی کلیدی در رشد سلولی، رشد مغز، شکل‌گیری و تقویت سیستم ایمنی، حافظه، طول توجه و رشد باروری ایفا می‌کنند. به طور معمول، ذخایر روی کودکان با افزودن غذاهای دریایی، لوبیاها، غلات صبحانه، گوشت قرمز و غلات سبوس دار به رژیم غذایی آنها متعادل می‌شود.

کاهش شنوایی
افزون بر حواس چشایی و بویایی، کمبود روی می‌تواند به کاهش قدرت شنوایی نیز منجر شود. نتایج مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ توسط موسسه ملی سلامت آمریکا منتشر شد، نشان داد که ۱۲ درصد از ۱۰۰ بیمار مبتلا به کاهش شنوایی حاضر در مطالعه کمبود روی داشته اند (به واسطه التهاب و استرس اکسیداتیو در گوش داخلی).مطالعه دیگر این مرکز که در سال ۲۰۱۱ انجام شده بود نیز نشان داد مصرف مکمل روی توسط ۶۶ بیمار مبتلا به کاهش شنوایی به بهبود قابل توجه قدرت شنوایی آنها منتج شد.

زیاد بیمار می‌شوید
بنابر نتایج پژوهش صورت گرفته توسط کلینیک مایو، روی برای سلامت سیستم ایمنی بدن انسان حیاتی است، اما پژوهش در زمینه اثر آن بر عملکرد سیستم ایمنی بدن محدود بوده است. به عنوان مثال، مطالعاتی محدود سطوح گلوکونات روی را با سلول‌های سیستم ایمنی سالم پیوند داده اند.مطالعات بیشتر مدعی هستند که سطوح پایین روی می‌تواند سلامت سیستم ایمنی را در معرض خطر قرار داده و انسان را مستعد ابتلا به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی مختلف (به عنوان مثال، عفونت‌های پوستی، ورم معده، زخم معده و آنفلوآنزا) سازد.

ابتلا به برخی بیماری‌ها
بنابر گزارشی، بیماران مبتلا به بیماری خود ایمنی (به عنوان مثال، کولیت یا آرتریت روماتوئید)، بیماری ویلسون، یک اختلال عصبی (به عنوان مثال بیماری آلزایمر)، تصلب شرایین (بیماری عروق)، یا دیابت می‌توانند مستعد کمبود روی باشند. به عنوان مثال، کمبود روی به تضعیف سیستم ایمنی بدن منجر می‌شود و بدن انسان در معرض خطر التهاب و آثار منفی استرس اکسیداتیو که با بسیاری از بیماری‌ها و شرایط مزمن مرتبط است، قرار می‌گیرد.

از دست دادن اشتها
کاهش اشتها می‌تواند نشانه ای از کمبود روی در بدن انسان باشد. مطالعات بسیاری کاهش توانایی حس بو و طعم مواد غذایی را با کمبود روی مرتبط دانسته‌اند.روی به صورت مستقیم با بویایی و چشایی مرتبط است و از این رو کمبود تغذیه ای می‌تواند به ایجاد تغییرات در اشتها، به ویژه در میان افراد ۶۰ ساله و پیرتر منجر شود. بیماران اغلب کاهش حس بویایی و چشایی را با کمبود چاشنی و بو و مزه مواد غذایی اشتباه می‌گیرند.

اگر با تغییراتی در اشتهای خود مواجه شده اید ممکن است دچار کمبود روی شده باشید. البته تغییر در اشتها می‌تواند به واسطه عفونت بخش بالایی دستگاه تنفسی، آسیب دیدن سر، یا عفونت دهانی نیز شکل بگیرد.

انتهای پیام/