آرمان اصفهان
11:00 - چهارشنبه 07 مهر 1395

جالب ترین و عجیب ترین دریاچه ها و تالاب های ایران/ تصاویر

نیلوفر های صورتی رنگ با برگ های پهن، سرزنده و سبزرنگ، سر از آب کدر مرداب بیرون آورده اند تا بوستان «نیلوفر آبی» در جاده ساری به نکا را رویایی کنند. قایق سواری در این تالاب زیبا و عکاسی بین گل های نیلوفر می تواند خاطره ای فراموش نشدنی باشد آن هم در زمانی که دیگر در تالاب انزلی تعداد گل های نیلوفر مثل قبل زیاد نیست.

به گزارش آرمان اصفهان؛ تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز است که اطرافش را زیبا کرده است اما گاهی دریاچه ها ترسناک هستند و گاهی صورتی رنگ! ممکن است پر از گل های نیلوفر باشند یا پر از تنه خشک شده درخت ها.
طبیعت ایران پر از عجایب و ناشناخته هاست. با ما همراه شوید تا از عجیب ترین تالاب ها و دریاچه های ایران بیشتر بدانید.

دریاچه مهارلو | شیراز
این دریاچه زیبا در شیراز قرار دارد اما همیشه هم به این رنگ نبوده. روزگاری پناهگاه پرنده ها بود، فلامینگو، تنجه، اردک سرسبز، مرغابی، آبچلیک و… اما این روز ها که صورتی رنگ شده، همان قدر که برای ما جالب است، برای پرنده ها خطرناک است.

آب دریاچه مهارلو همیشه شور بوده و از سه رودخانه و دو چشمه بزرگ تأمین می شده است اما این روز ها به خاطر خشکسالی، کم شدن سطح آب و رشد جلبک های قرمز رنگ، هرچند که زیبا و صورتی رنگ شده، اما حال خوبی ندارد و در واقع با سیلی صورت خودش را سرخ نگه داشته است. شوری زیاد آب، عاملی موثر برای رشد بیش از حد جلبک های قرمز رنگ است که برای موجودات دریاچه مضرند و سطح اکسیژن آب دریاچه را پایین می آورند.

تالاب چملی | تکاب
این جمله بهترین تفسیر برای وضعیت این دریاچه عجیب است: تالابی زیبا با جزیره ای چمنی که روی آن در حال حرکت است. «چملی گول» در زبان محلی به معنی «جزیره ای از چمن بر روی برکه» است. چملی گول یا چمن متحرک بدرلو که به آن تالاب چملی هم می گویند، دریاچه ای با 80 متر قطر است که جزیره چمنی داخل آن 60 متر قطر دارد. این چمن متحرک با وزش باد و جریان هوا به جهت های مختلف حرکت می کند و همین موضوع باعث منحصربه فرد شدن این جاذبه طبیعی شده است. نکته جالبی که وجود دارد، همیشه سبز بودن چمن روی جزیره، حتی در فصل زمستان است و این که نی های جزیره از به هم چسبیدن ریشه هایشان به همدیگر، بدون ارتباط با زمین، روی آب شناور مانده اند.

دریاچه ارواح | نوشهر
دریاچه ای مه گرفته که بین درخت های جنگل خودش را پنهان کرده و راه دسترسی اش هم سخت و خطرناک است. هرچند که در مسیر رسیدن به دریاچه، خطر گذر از جنگل و احتمال مواجهه با حیوانات وحشی وجود دارد، اما افراد زیادی به این دریاچه سفر می کنند. دریاچه «ملا کلا» که به دریاچه ارواح هم معروف است در 5 کیلومتری شمال روستای «چلندر» از توابع نوشهر قرار گرفته. طول دریاچه حدود 700 متر و عرض آن 300 متر است با درخت های خشک شده و شکسته ای که از سراسر دریاچه بیرون زده اند. ترکیب مِه و درختان مرده ای که بیشتر اوقات روی دریاچه را گرفته با صدای حیوانات وحشی منطقه، همگی باعث شده تا لقب دریاچه ارواح را به اینجا بدهند.

حوض سلطان | قم
دریاچه «حوض سلطان» به بزرگ ترین آینه طبیعی ایران مشهور است. سطح نمکی و مسطح دریاچه نمک با بارش کمی باران، به آینه ای بزرگ تبدیل می شود، به طوری که می توانید نقطه رسیدن زمین به آسمان را در آن نگاه کنید و روی ابر ها قدم بزنید! دریاچه در 40 کیلومتری شمال شهرستان قم و 85 کیلومتری جنوب تهران قرار گرفته و وسعت آن در طول سال متغیر است. نکته جالبی که وجود دارد این است که حوض سلطان در سال 1261 و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران-قم تشکیل شده!

تالاب نیلوفر آبی | ساری
نیلوفر های صورتی رنگ با برگ های پهن، سرزنده و سبزرنگ، سر از آب کدر مرداب بیرون آورده اند تا بوستان «نیلوفر آبی» در جاده ساری به نکا را رویایی کنند.

قایق سواری در این تالاب زیبا و عکاسی بین گل های نیلوفر می تواند خاطره ای فراموش نشدنی باشد آن هم در زمانی که دیگر در تالاب انزلی تعداد گل های نیلوفر مثل قبل زیاد نیست. دوره گل دهی نیلوفر آبی یا به عبارتی لاله تالابی، بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل تیر تا اواخر شهریور است و در تابستان، یکی از رویایی ترین جاذبه های گردشگری ایران است.

دریاچه سیاه گاو | ایلام
سیاه گاو تنها دریاچه دوقلوی کشور است؛ متشکل از دو دریاچه زیبا و عمیق با دو رنگ متفاوت که توسط یک کانال آبی به هم متصل شده اند. اسم اصلی دریاچه ها «سیاه آب» است که به علت هلالی بودن و شاخ گاوی شکل بودن آن، اسم «سیاه گاو» را هم برایش انتخاب کرده اند. البته محلی ها افسانه ای هم دارند که در گذشته توی آب، اسب آبی سیاه رنگی زندگی می کرده و به این دلیل اسم «سیاه گاو» را روی دریاچه محل زندگی اش گذاشته اند. دریاچه اول که حکم سرچشمه را دارد با اختلاف سطح کمی، بالاتر قرار دارد و آب آن زلال و شفاف است.

انتهای پیام/ زندگی سلام

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار