آرمان اصفهان
10:58 - یکشنبه 04 مهر 1395

سیب سمیرم؛ ثبات در قیمت و کاهش در تولید

برآورد برداشت امسال سیب در انواع رد، گلدِن و گلاب بهاره و پاییزه سمیرم به حدود 220 هزار تن خواهد رسید و این یعنی این میزان به طور متوسط حدود 70 تا 80 هزار تن از سال های قبل کمتر است. متاسفانه قیمت امسال نیز همچون سال گذشته تفاوتی نداشته است.

به گزارش آرمان اصفهان؛ اوایل برگریزان و شروع دیگر باره پائیز سیب و سیب چینی هم در وادی هزار چشمه رونقی دوباره می گیرد.
عده ای درگیر برپاکردن دکه های سیب در این سو و آن سوی خیابان های اصلی و بیرون شهر هستند و برخی دیگر سبدها و جعبه های پُر و خالی سیب را این طرف و آن طرف می برند.
سرمای هوای بامدادان این روزهای سمیرم هم که از راه رسیده و کارگران سیب چین باید هر صبحگاهان، هفت صبح نشده، در باغ های سیب حاضر باشند و اگر دستانشان یخ نبندد و یاری کند مشغول چیدن سیب شوند تا غروب شود و به خانه ها یشان برگردند.
کارگرانی که علاوه بر جوانان و اهالی خود سمیرم از دیگر استان های کشورمان از جمله آذربایجان غربی، کردستان، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد را نیز شامل می شوند.
به هر روی جُنب و جوشی در شهرها، روستاها و باغ های سیب به چشم می آید که هر چند با ادامه خشکی و خشکسالی و کمبود آب، از سالیان کمی دورتر کمتر است اما همچنان کلیدواژه «سیب و سیب چینی» را بر سر زبان و بازار و معیشت مردم سرپا نگهداشته تا باغدار دست رنج ماه ها زحمت خود را برگیرد و ثمره باغش را برچیند.
ثمره ای که امسال هم دست کم در نرخ و قیمت فروش، تفاوتی با سال قبل ندارد و این در حالی است که قطع درختان در بسیاری از مزاع و باغ ها با ادامه خشکسالی بویژه در دشت جنوب و حنا در شرق و بخشی از باغ های شمال سمیرم به عینه قابل مشاهده و هویداست.
کارشناس مسئول باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم در این باره گفت: برآورد برداشت امسال سیب در انواع رد، گلدِن و گلاب بهاره و پاییزه سمیرم به حدود 220 هزار تن خواهد رسید و این یعنی این میزان به طور متوسط حدود 70 تا 80 هزار تن از سال های قبل کمتر است.
کیارش سامی در گفت و گو با ایرنا افزود : بخشی از این کاهش تولید به اعلام ابتدای سال مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم به استان باز می گردد که گفته شد 13هزار و 700هزار هکتار از مجموع 22هزار هکتار باغ شهرستان با تنش شدید آبی و خشکی مواجه است.
به گفته این مسئول، این اعلام تنش با وجود بی بارشی و کم بارشی به افت کیفیت و کاهش حجم تولید انجامید اما همچنان میزان برداشت و برآورد برداشت سیب بالاست.17
وی درباره قیمت فروش سیب درختی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه قیمت امسال نیز همچون سال گذشته تفاوتی نداشته است.
کارشناس باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم قیمت سیب درجه یک را یکهزار و 500 تومان و سیب درجه دو را 500 تومان در باغ عنوان کرد و افزود: سیب های متوسط و میانه نیز به قیمت یکهزار تومان در هر کیلو به فروش می رسد.
این مسئول جهاد کشاورزی درباره صادرات این محصول به سایر کشورها نیز توضیح داد: طبق تجربه سالیان اخیر همواره صادرات سیب داشته ایم اما سیاست های منطقه ای نیز در میزان و کم یا زیاد شدن صادرات موثرند.
به گفته سامی، پیش بینی می شود امسال افزون بر 30 تا 40هزار تن سیب تولیدی و مرغوب سمیرم به سایر کشورها صادر شود.
صادراتی که با نشان سیب سمیرم می روند تا معرف و مبلغ این محصول خوش عطر و طعم در دیگر کشورها باشند.
اما در همین زمان و در همین شهرستان آن چیزی که بیشتر بر سر زبان کشاورزان و باغداران است پرداخت نشدن غرامت بیمه کشاورزی سال گذشته است که با وجود قول های مسئولان همچنان خبری از پرداختش نیست و عددی به بزرگی 170 میلیارد ریال را روی دست بیمه محصولات کشاورزی گذاشته است.
گزارش از محمود افشاری

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار