آرمان اصفهان
09:00 - سه شنبه 30 شهریور 1395

درعید غدیر چگونه به یکدیگر تبریک بگوییم؟

راغب اصفهانی در بیان معنای امساک و تمسک می‌نویسد: امساک شی به معنای تعلق به آن و حفظ آن است و زمانی که من امساک چیزی را در سطح مطلوب و شایسته کسب کنم، استمساک به آن شی کرده ام.

به گزارش آرمان اصفهان؛ در روز عید غدیر چه باید کرد؟ اعمال و آداب روز عید غدیر چیست؟ پیامبر خدا صلی ا… علیه و آله و سلم و اهل بیت علیهم السلام وظایف مسلمانان در روز عید غدیر را آموزش داده‌اند.

در همین زمینه، امام رضا علیه السلام متن تبریک در روز عید غدیر را به غدیریان آموخته‌ و درباره تهنیت در روز عید غدیر فرموده‌اند: «هو یوم التهنیة یُهنی بعضکم بعضاً فاذا لقی المؤمن اخاه یقول: الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیر‌المؤمنین و الائمةعلیهم السلام» (الاقبال بالاعمال الحسنة، سیدبن‌طاووس، ص 464؛ مفاتیح نوین، آیت ا… ناصر مکارم شیرازی، ص 846 ؛ مفاتیح الجنان، حاج شیخ عباس قمی، اعمال روز عید غدیر، ص 490؛ لوامع صاحبقرانی، محمدتقی مجلسی، ج6، ص 252؛ زادالمعاد، علامه محمدباقر مجلسی، ص 203)؛ روز عید غدیر روز تهنیت است بعضی از شما به بعضی دیگر تهنیت می‌گویند، پس هنگامی که مؤمن برادر مؤمنش را ملاقات کرد، بگوید: ستایش، خاص خدایی است که ما را از تمسک‌جویان به ولایت امیرالمؤمنین(ع) و سایر امامان علیهم السلام قرار داد.

راغب اصفهانی در بیان معنای امساک و تمسک می‌نویسد: امساک الشئ التعلق به وحفظه و استمسکت بالشئ اذا تحریّتُ الامساک (المفردات فی غریب القرآن، ماده مسک، ص 418)؛ امساک شی به معنای تعلق به آن و حفظ آن است و زمانی که من امساک چیزی را در سطح مطلوب و شایسته کسب کنم، استمساک به آن شی کرده ام.

به قلم حجت الاسلام دکتر جواهری عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی استان خراسان رضوی

انتهای پیام/ خراسان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار