آرمان اصفهان
06:14 - چهارشنبه 24 شهریور 1395

یادداشت سیاسی:

دوتابعیتی‌ها؛ فشار سیاسی یا درخواستی قانونی؟

اولین چهره نزدیک به دولت که با این ابزار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری بود. او که هشت‌سال برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد و دکترا همراه با خانواده خود در آمریکا بوده و موسسه تحقیقاتی به نام تحقیقات و اطلاعات اسلامی را در واشنگتن تاسیس کرده است.

به گزارش آرمان اصفهان: اگرچه دلواپسان این روزها از محمدنهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری به عنوان فرد دو تابعیتی نام می‌برند اما آنها درباره حمید مولانا مشاور احمدی نژاد در دولت نهم و دهم، مرتضی آقا تهرانی نماینده تهران در مجلس اصولگرایان و معلم اخلاق هیات دولت احمدی نژاد و محمد خاوری رئیس بانک ملی در دولت احمدی نژاد که از ایران گریخت هیچ سخنی نمی‌گویند و و به روی خود نمی آورند که چنین افرادی در دو دولت محمود احمدی نژاد و مجلس اصولگرایان چه می کردند.
ماجرای مدیران دوتابعیتی بار دیگر و در ماه‌های اخیر به اهرم فشاری برای مخالفان دولت تبدیل شده است تا از این طریق چالش تازه‌ای برای حسن روحانی و کابینه ایجاد کنند. موضوع مدیران دوتابعیتی که از سال 93 هر از چندگاهی و به مقتضای زمان از سوی برخی چهره‌ها مطرح می‌شود گرچه در ظاهر توجه به بعد امنیتی و قانونی به نظر می‌رسد اما اصرار دلواپسان از یک‌سو و انکار چندین باره دولتی‌ها از سوی دیگر نشان می‌دهد که ماجرا بیش از آنکه بعد امنیتی و قانونی داشته باشد سیاسی یا حتی تا اندازه‌ای انتخاباتی است.

شمشیر دولبه‌ای که بعد از فیش‌های حقوقی نامتعارف اگر با اسناد و مدارک متقن به اثبات نرسد منتقدان دولت و در صورت اثبات دولت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
روزگذشته جواد کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، در ادامه سلسله همایش‌های بصیرتی خط 57 که در محل حسینیه قرآن و عترت برگزار شد باردیگر دولت را متهم کرد که دروازه نفوذ به کشور شده و از افراد نفوذی حمایت و از نیروهای انقلابی شکایت می‌کند. او البته برای اثبات ادعای خود از گزارش یک نهاد نظامی وام گرفت و گفت: «دولت از دو تابعیتی‌هایی که هم به پرچم و قانون اساسی آمریکا و انگلیس قسم خورده و هم پرچم و قانون اساسی ما، حمایت می‌کند.» طبق گزارش این نهاد نظامی، ده‌ها دو تابعیتی در مراکز حساس قوه‌مجریه نشسته‌اند.

این‌ افراد پروازی هستند و بیشتر در وزارت‌خانه‌های نفت، خارجه و صنعت حضور دارند.
کریمی قدوسی البته پرچم‌دار استفاده ابزاری از ماجرای به کار‌گیری مدیران دو تابعیتی در بدنه اجرایی کشور است و این اولین‌بار نیست که نماینده مشهد برای طرح مواضع انتقادی خود دست به دامن اخباری می‌شود که با فاصله زمانی کوتاهی بعد از انتشار تکذیب می‌شود. خبر دستگیری یکی از همراهان اقتصادی و البته دو تابعیتی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به جرم جاسوسی که بعد از آن بارها تکذیب شد از این دست اخبار هستند که همیشه اولین مطرح‌کننده آن نماینده دلواپس مشهد است.

مخالفت آشکار او با حسن روحانی البته به پیش از انتخابات 92 باز می‌گردد. زمانی که چند روز پیش از برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری خواستار رد صلاحیت حسن روحانی شد. مخالفتی که حتی پس از رفتن به پاستور ادامه داشت تا جایی که شعار اعتدال‌گرایی دولت را شعاری برای براندازی نظام خواند.

قانون و ماجرای تابعیت مضاعف
قانون در مورد دوتابعیتی‌ها یا تابعیت مضاعف که ممکن است بر اثر ازدواج، تولد یا درخواست تابعیت کشور دوم به وجود بیاید در کشورهای مختلف با رویه واحدی برخورد نمی‌کند. اما قانون درباره ایرانیانی که تابعیت خارجی می‌گیرند چه می‌گوید؟ ماده 989 قانون مدنی مشخصا دلالت دارد که اتباع ایرانی که تابعیت خارجی را تحصیل کرده باشند، نمی‌توانند به کار‌ها و مشاغلی اشتغال ورزند که در آنها اعمال حاکمیت دولت مطرح است. بنابراین گرچه به کارگیری افراد دوتابعیتی در دولت منع قانونی دارد و مسائل امنیتی ایجاب می‌کند که این قانون رعایت شود اما از سویی دیگر دولت به‌ویژه معاون حقوقی رئیس‌جمهوری بارها تاکید کرده که براساس استعلام‌های صورت گرفته موضوع دو تابعیتی بودن مسئولان دولتی صحت ندارد. حتی معاونت حقوقی دولت از قوه قضائیه خواسته است که ادعاهای بی‌اساس این‌چنینی را که حکم افترا و تهمت دارد پیگیری کند. از همین رو شاید پیش کشیدن چندین باره موضوع دو تابعیتی‌ها حکم اهرم فشار و تخریبی برای دولت است.

گرین‌کارت یا تابعیت مضاعف
اولین چهره نزدیک به دولت که با این ابزار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری بود. او که هشت‌سال برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد و دکترا همراه با خانواده خود در آمریکا بوده و موسسه تحقیقاتی به نام تحقیقات و اطلاعات اسلامی را در واشنگتن تاسیس کرده است بعد از روی‌کار آمدن دولت و منصوب شدنش به سمت ریاست دفتر رئیس‌جمهوری با این چالش مواجه شد. جنجال سفر سال 85 او به آمریکا در شرایط بحرانی پرونده هسته‌ای ایران بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم بار دیگر سر باز کرد و با اظهارات متفاوتی روبه‌رو شد.
سال93، 13‌نماینده مجلس طی تذکری به روحانی، درباره حضور یک مقام ارشد دولتی در دفتر رئیس‌جمهور به وی هشدار دادند. موضوعی که با واکنش معاون پارلمانی وقت رئیس‌جمهوری روبه‌رو شد و مجید انصاری اصل تذکر را مبتنی‌بر اطلاعات نادرست و یک تهمت آشکار دانست و گفت هیچ فردی در دفتر رئیس‌جمهوری و در نهاد ریاست‌جمهوری دارای تابعیت مضاعف نیست.
امضا‌کنندگان این تذکر تفاوت بین تابعیت مضاعف و گرین‌کارت را نمی‌دانستند و از همین‌رو بعد از اینکه مشخص شد نهاوندیان تنها گرین‌کارت برای رفت وآمد به آمریکا دارد اعلام کردند برای آنها گرین‌کارت به مثابه تابعیت دوگانه است. این درحالی است که اگر یک ایرانی تابعیت آمریکا را اخذ کند، به آن کشور سوگند وفاداری خورده و تابعیت دوگانه ایرانی-آمریکایی دارد، همان‌طور که حمید مولانا ستون نویس ثابت کیهان در دهه شصت، هفتاد و اوایل دهه هشتاد مدت‌ها است به‌عنوان شهروند آمریکا در آن کشور زندگی می‌کند و به‌رغم داشتن تابعیت مضاعف، به‌عنوان مشاور محمود احمدی‌نژاد در سال 87 منصوب شد. اما گرین‌کارت، مجوز رفت وآمد و اقامت است و دارنده آن سوگند وفاداری نمی‌خورد زیرا شهروند ایرانی است که تنها اجازه رفت و به آمریکا را داشته نه تابعیت آن را. کما اینکه مرتضی آقاتهرانی نماینده دوره هشتم و نهم مجلس هم به دلیل اینکه دوران تحصیل خود را در آمریکا گذرانده است گرین‌کارت دریافت کرده و پس از آن منع قانونی برای ورود به قوه مجریه نداشته است.

هدف سیاسی است
حساسیت این روزهای گروهی که نقش اپوزیسیون دولت را ایفا می‌کنند با کلید واژه دوتابعیتی به وضوح تلاشی برای به حاشیه بردن دولت و چالش‌سازی جدید است چراکه این حساسیت‌ها در دوره هشت ساله ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد نمو و نشانی نداشت تا آن جا که از دل آن محمد خاوری به ریاست بانک ملی رسید و بعد از اختلاس 3هزارمیلیاردی با استفاده از تابعیت مضاعف به کانادا گریخت.

همین موضوع نشان می‌دهد که ورود برخی نمایندگان و چهره‌های سیاسی به موضوع بررسی دوتابعیتی‌ها در مجلس و تلاش برای رسانه‌ای کردن اظهاراتشان صرفا سیاسی است.

فرهیختگان

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار