آرمان اصفهان
14:36 - جمعه 26 شهریور 1395

همزمان با هفته فرهنگی سمیرم:

برگزاری چهار روز جشنواره بزرگ «سرزمین هزار چشمه» در سمیرم

یکی دیگر از بخش های مهم جشنواره سرزمین هزار چشمه را معرفی نمد و گلیم سمیرم است. این دو هنر دستی منطقه هر دو دارای مهر اصالت یونسکو است که این موضوع نشانگر سابقه تمدنی هنرهای سنتی و دستی سمیرم محسوب می شود.

آرمان اصفهان/ نخستین جشنواره فرهنگی و اجتماعی سمیرم با نشان «سرزمین هزار چشمه» با حضور استاندار اصفهان در این شهرستان برگزار می شود.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمیرم اظهار کرد: این جشنواره همزمان با هفته فرهنگی و اجتماعی سمیرم و با عنایت به ابلاغ برنامه های فرهنگی دولت اجرا خواهد شد.
سجاد افشاری با بیان اینکه 25 شهریور تا دوم مهر هر سال بعنوان«هفته فرهنگی و اجتماعی سمیرم» نامگذاری شده است، ادامه داد: جشنواره سرزمین هزار چشمه به همین منظور و با رویکرد مشارکت مردمی در برنامه ها از 25 الی 28 شهریور برگزار می شود.
به گفته این مسوول، مهمترین هدف اجرای این برنامه بزرگ فرهنگی، جلب مشارکت مردم و آوردن آنان به صحنه فعالیت های جمعی فرهنگی به منظور تولید و توسعه سرمایه اجتماعی فعال است.
وی خاطرنشان کرد:تحقق این هدف اجتماعی با این رویکرد فرهنگی بعنوان یک سرمایه گذاری نهادینه شده و پشتوانه ای برای سایر سرمایه ها و تشویق به سرمایه گذاری ها خواهد بود.
وی با اشاره به انتخاب سمیرم بعنوان «قطب طبیعت گردی استان اصفهان» تصریح کرد: با وجود روند گردشگر پذیری خوب این خطه، رویه و رویکرد فرهنگی و اجتماعی مردم این شهرستان نیز باید با هدف پیشبُرد اهداف توسعه محور گردشگری جلو رفته و منطبق شود.
افشاری با یادآوری وجود 11 منطقه نمونه گردشگری در منطقه سمیرم افزود: استفاده از نشان جهانی سیب سمیرم از دیگر ظرفیت های خوب این شهرستان برای گردشگرپذیری و توسعه اقتصادی است.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمیرم، یکی دیگر از برنامه های محوری و هنری این جشنواره را همایش «حبیب خط» اعلام کرد و گفت: این برنامه نیز با دعوت از خانواده استاد مرحوم«حبیب الله فضائلی» و تقدیر از خانواده این استاد برجسته خطّ جهان اسلام اجرا خواهد شد.

bahramian.blogfa.com
این مسوول یکی دیگر از بخش های مهم جشنواره سرزمین هزار چشمه را معرفی نمد و گلیم سمیرم عنوان کرد و افزود: این دو هنر دستی منطقه هر دو دارای مهر اصالت یونسکو است که این موضوع نشانگر سابقه تمدنی هنرهای سنتی و دستی سمیرم محسوب می شود.
به گفته افشاری، تقدیر از خانواده شهدا و ایثارگران از جمله سردار شهید اسکندر محمودی، پیشگامان فرهنگ و هنر شهرستان، خبرنگاران فعال حوزه گردشگری و ورزشکاران مدال آور جهانی و آسیایی سمیرم نیز در این جشنواره انجام می شود.
رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری سمیرم اظهار کرد:30 غرفه متنوع و متفاوت در این جشنواره دیده شده که در چهار روز برگزاری، روزها با محوریت نمایشگاهی و شب ها با برپایی جُنگ های شاد و مُفرح در خدمت مردم و علاقمندان خواهد بود.
وی ادامه داد: نمایش توانمندی های سمیرم، اجرای موسیقی تلفیقی، شعبده بازی، ژانگولر و آکروبات نیز از جمله برنامه های جنبی این جشنواره است.
پارک ‘تخت قراچه’، چشمه ‘خوانسار’، تخت سلیمان آب ملخ، حمام ‘کمال الملک وزیر’،’تل شاهی و وزیری’، ‘قلعه بهمن’، آبشار ‘خفر’، آبشار سمیرم، چشمه ‘ناز ونک’، ‘تالاب خان وردشت’،آبشار ‘بی بی سیدان’،چشمه’بابا زرنگ کمه’، چشمه ‘نوول’ غار ‘دنگزلو’ ، ‘لای سرخ دنا’ و ‘امامزادگان ابراهیم، زید ابن علی، سیداحمد و سیدمحمد خفر، بی بی ناز خاتون و بی بی گل خاتون کمه و حنا’ از جمله آثار تاریخی و طبیعی سمیرم است.
شهرستان کوهستانی و معتدل سمیرم با یکصد هزار نفر جمعیت در جنوب استان اصفهان، شمال یاسوج، شرق اقلید و آباده استان فارس و غرب لُردگان استان چهارمحال و بختیاری واقع است

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار