آرمان اصفهان
08:29 - یکشنبه 08 آذر 1394

اندرزی به دیپلمات های غربزده؛

انقلابی نیستید لااقل از روس ها دیپلماسی یاد بگیرید

چون دیپلماسی زبان خاص خود را دارد و چون اینها فقط زبان دیپلماسی را بلدند، باید حتی در زمانی که طرف مذاکره ما به شدت در حال تحقیر و تهدید ماست باز هم به اقتضای زبان دیپلماسی، به او لبخند زد و نگذاشت که این شیشه دیپلماسی ترک بردارد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ مسئولان دولت فعلی و حامیان آنان در زمانی که دولت گذشته با عزت و اقتدار با مستکبرین مواجه می شد، آن دولت را فاقد سواد دیپلماتیک می خواندند. این اتهام واهی را هاشمی رفسنجانی که پدر معنوی دولت حسن روحانی به حساب می آید و همفکرانش بارها در زمان دولت گذشته و حتی تاکنون تکرار کردند که دولت احمدی نژاد زبان دیپلماسی را بلد نبود و نمی دانست که نباید با دم شیر (آمریکا) بازی کند، جنجال و هیاهو نباید به پا کند و…
این خیال خام تصور می کند که اگر با مستکبرین همراهی صورت گیرد، به خواست های او پاسخ داده شود، با او در صحنه های بین المللی توافق انجام شود و البته سر به سر دشمن غدار گذاشته نشود، او دیگر کاری به کار ما نداشته و دست از سر ما نیز بر خواهد داشت. گو اینکه این تجربه بارها و بارها در طول حداقل سی و اندی سال گذشته به محک آزمون درآمده، ناتوانی، نارسایی و نقصان آن به عیان مشاهده شده و کسانیکه همچنان در سودای خام این تفکرند با وقاحت تمام در حال گسترش همین اندیشه های کهنه خود با رنگ و لعاب جدید در جامعه اند. در دولت گذشته دیپلماسی دولتمردان بر مبنای تفکرات انقلابی و سلطه ناپذیر به پیش می رفت تا جایی که طی شدن این روش به تائید رهبری فرزانه انقلاب اسلامی نیز رسید و ایشان بارها از سیاست خارجی دولت های نهم و دهم تجلیل به عمل آوردند. سیاستی که بر مبنای تفکرات اسلامی، نه سلطه گری را قبول می کند و نه سلطه پذیری.
بگذریم از اینکه بر طبق سخنان رهبری فرزانه انقلاب اسلامی، آمد و رفت دولت ها نباید در ریل سیاست خارجی کشور تغییری ایجاد کند اما مع الاسف پس از روی کار آمدن دولت مدعی تدبیر، تغییر رفتار محسوسی هم در دستگاه سیاست خارجی کشور پدید آمد. روحیه طلبکاری ما از سلطه گران، به نشست و برخاست های غیر منطقی، ذلیلانه و از موضع پائین با آنها مبدل شد و دولتمردان با ادعای اینکه می خواهند اعتماد قلدران را جلب کنند! هرچه آنان خواستند را در طی این مدت قبول نموده اند تا جایی که حتی رئیس دولت و مسئول اصلی سیاست خارجی تا جایی که شده از مواجهه علنی و کلانی علیه دشمنان تاریخی ملت پرهیز داشته و هرکاری که آنان کرده اند، اینان سکوت و لبخند را به مواجهه ترجیح داده اند.

این همه اما با این ادعا انجام شد که چون دولت مدعی اعتدال، برخوردار از ژنرال های کاربلد است، چون دیپلماسی زبان خاص خود را دارد و چون اینها فقط زبان دیپلماسی را بلدند، باید حتی در زمانی که طرف مذاکره ما به شدت در حال تحقیر و تهدید ماست باز هم به اقتضای زبان دیپلماسی، به او لبخند زد و نگذاشت که این شیشه دیپلماسی ترک بردارد.

اینچنین بود که مذاکرات هسته ای تماما در سایه تهدید و تحقیر ملت ایران از سوی آمریکایی ها به انجام رسید و آنچه حداقل در ظاهر مشاهده شد آن بود که مسئولان ایرانی نه تنها خم به ابرو نیاوردند که همان راه دیپلماسی را به قوت و جدیت بیشتری ادامه دادند. اما در این بین اتفاقی که هفته گذشته میان ترکیه و روسیه رخ داد کاملا قابل عبرت آموزی برای مسئولان سیاست خارجی ماست. موضوع از آنجا آغاز شد که ترکیه در اقدامی جنگ طلبانه هواپیمای روسی را ساقط کرد.

بلافاصله رئیس جمهور روسیه شورای امینت ملی کشور را فعال نمود. سفر برنامه ریزی شده وزیر خارجه روسیه و دیدار وی با همتای ترک او لغو شد، سفیر ترکیه در مسکو احضار شده و درخواست ملاقات وزیر خارجه ترکیه با روسیه هم لغو شد. عبرت این اتفاقات آنجاست که روسیه که نه از تفکرات انقلابی همچون جمهوری اسلامی برخودار است و نه دشمنی دیرینه با ابرقدرت هایی نظیر آمریکا داشته، اینگونه عزت مندانه از حیثیت و اقتدار ملت و کشور خود حمایت می کند . علاوه بر آنکه بر اساس ادعای مدعیان، اگر دولت های نهم و دهم زبان دیپلماسی را بلد نبود، دیگر نمی توان این اتهام را به روسیه نیز وارد دانست و او را نیز فاقد فهم زبان دیپلماسی معرفی نمود.
حال مسئولان دولت مدعی تدبیر باید پاسخ دهند که در جریان کشته شدن بیش از 400 نفر از حجاج ما چرا واکنشه های منفعلانه به این کشتار انجام دادند؟ چرا در زمان تهدید شدن توسط دولت آمریکا، با دیپلماسی انفعال آمیز خود راه بیشتر شدن این رفتارها را هموار نمودند؟ چرا حداقل همچون روسیه وقتی ملت های منطقه زیر شدیدترین حملات تهاجمی استکبار قرار داشتند، اندکی از لبخند خود با شیطان پیر و نیز شیطان بزرگ نکاستند؟ و چرا و چرا و چرا…؟کاش مدیران دیپلماسی ما حداقل اگر انقلابی نیستند، اگر دیپلمات اند، حداقل دیپلماسی را از روسیه بیاموزند.

نویسنده : علی رستگاری

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار