آرمان اصفهان
12:48 - شنبه 13 شهریور 1395

ناطق‌نوری خطاب به روحانیون:‌

روحانیت تافته جدابافته از جامعه نیست

من نمی‌دانم چه کسی این مساله‌ «شأن من و ما نیست» را درآورده است. ما روحانیون نباید خودمان را تافته جدابافته بدانیم. مثلا بگوییم شأن من نیست سلام کنم یا جلوی کسی بلند شوم. اگر بنا بود پیامبر(ص) این‌گونه رفتار کند، آیا می‌توانست موفق شود؟

به گزارش آرمان اصفهان؛ علی‌اکبر ناطق‌نوری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه «روحانیت در تأسی به پیامبر(ص) بر مردم مقدم‌ هستند» خطاب به روحانیون گفت: «نباید خود را تافته جدابافته بدانیم.»

او که در مراسم چهارمین سالگرد درگذشت آیت‌الله محی‌الدین انواری در مسجد قبای تهران سخنران بود با بیان این توصیه به هم‌سلکان خود گفت:‌ «چون ما روحانیون خودمان راهنمای مردم هستیم در تأسی به پیامبر(ص) باید بر دیگران مقدم باشیم. علما وارثان پیامبر(ص) هستند. ما وارث پیامبر(ص) در سختی‌کشیدن‌ها، دفاع از حق، دین و اتکای به خدا و امر به معروف و نهی از منکر هستیم اما فاصله‌مان با پیامبر(ص) و ائمه(ع) بسیار زیاد است. درحالی که خودمان را پیروان آنها می‌دانیم.»

ناطق‌نوری تصریح کرد:‌ «من نمی‌دانم چه کسی این مساله‌ «شأن من و ما نیست» را درآورده است. ما روحانیون نباید خودمان را تافته جدابافته بدانیم. مثلا بگوییم شأن من نیست سلام کنم یا جلوی کسی بلند شوم. اگر بنا بود پیامبر(ص) این‌گونه رفتار کند، آیا می‌توانست موفق شود؟ پیغمبر برای کسانی نمونه است که امید به خدا و اعتقاد به خدا و روز قیامت دارند.»‌ این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری رفتار شهید مطهری افزود: «مرحوم مطهری یک فیلسوف بزرگ، مخلص، حکیم و فقیه بود، اما هیچ تشخصی برای خودش قائل نبود. او برای اینکه بتواند چند جوان را جذب کند درحالی که از بسیاری از مراجع بزرگ‌تر بود به تهران آمد و در دانشکده‌ الهیات مشغول به تحصیل شد.

ما وقتی انسان‌هایی مثل مطهری و بهشتی را از دست داده‌ایم، دیگر کسی مثل آنها نیامد. اما شخصیتی مثل مطهری با وجود تمام علمی که داشت برای هدایت جوانان و مردم خود را پایین می‌آورد.»

او همچنین به شخصیت مرحوم انواری اشاره کرد و گفت: «در حق مرحوم انواری خیلی جفا شد و ناشناخته ماند چون اهل داد و فریاد و ادعا نبود. او یک روحانی مخلص، متدین و متقی بود که در مبارزات حضور داشت و سال‌ها شکنجه و زندان دیده بود.»

ناطق‌نوری ادامه داد: «حتی یک بار نشد که من به ملاقات انواری بروم و او با خنده و نشاط پشت میله‌ها نیاید. همیشه خوش‌ اخلاق بود و این‌گونه نبود که قیافه بگیرد و بگوید من 13 سال زندان بودم و حالا حقم کو؟»‌

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار