آرمان اصفهان
15:45 - پنجشنبه 11 شهریور 1395

12 تکنیک برای ارائه سخنرانی تاثیرگذار

طرح سوال باعث می‌شود شنونده ها نیز فعال باشندو به پاسخ‌ سوال فکر کنند و بعد که شما به سمت نتیجه‌گیری‌ ها می روید، در ایده‌آل‌ترین شرایط، احساس می کنند که خودشان به آن نتیجه رسیده‌ اند و متقاعد می شوند.

به گزارش آرمان اصفهان؛ در این مطلب تکنیک‌های ساده ‌ای معرفی می‌کنیم که می توانید از آن ها برای موثرتر کردن سخنرانی ‌هایتان استفاده کنید. سه قاعده کلی برای بهتر کردن سخنرانی به نقل از سایت «میگنا» عبارت است از: قابل‌درک کردن، منطقی کردن و واقعی کردن آن.
قابل‌درک کردن حرف‌ها
از کلمات، عبارات، نمونه ‌ها و تصاویر قابل فهم و واضح استفاده کنید و آن ها را با سرعتی که برای مخاطب قابل جذب باشد، ارائه کنید. برای این کار:
۱- از زبان ساده و صریح استفاده کنید. از کلمات شنونده‌ ها استفاده کنید. اصطلاحات فنی و تخصصی به کار نبرید؛ البته زبان ساده به معنی زبان خسته‌کننده نیست، بلکه باید زبان توصیفی روشن و مشخص باشد. همچنین پیام باید صریح و واضح ارائه شود. مطمئن شوید که مفهوم تان با سوء‌تفاهم، برداشت نشود.
2- توالی ‌ها و فرآیندها را به طور منظم دنبال کنید. قدم‌ ها و مراحل را با نظمی معنادار بیان کنید وگرنه شنونده ‌ها سردرگم می شوند.
3- از نمودار، جدول و ارائه تدریجی استفاده کنید. طراحی دقیق نمودار و جدول، درک شنونده ‌ها را بالاتر می برد. در تقریباً تمام موارد، استفاده از ارائه تدریجی باید امکان‌پذیر باشد. این یعنی کل نمودار را به صورت پیشرونده و تدریجی و تکه‌تکه که در هر زمان فقط یک قسمت از کل نمودار توضیح داده می‌شود، ارائه کنید.
4- از مقایسه، تشبیه و استعاره استفاده کنید. هرجا که مفهوم جدیدی را معرفی می‌کنید، یک مقایسه مرتبط با آن برای کمک به درک بهتر شنونده‌ها ارائه کنید.
منطقی کردن حرف‌ها
حال باید ببینید آیا حرف‌ هایتان منطقی به نظر می‌رسد؟ آیا در آزمون ‌های منطقی‌ که شنونده‌ ها به صورت ناخودآگاه در ذهنشان انجام می‌دهند، موفق است؟
5- شنونده‌ ها را با مسائل پیش ‌پا‌افتاده تحت نفوذ درآورید. مسائل پیش‌پاافتاده می‌تواند باثبات‌ترین پایه برای صحبت‌ هایتان باشد. ایده خیلی خوبی است که با این گونه مسائل شروع کنید چون شنونده‌ ها بدون هیچ توضیحی آن ها را باور دارند و همین مسائل باعث می‌شود مابقی صحبت ‌هایتان هم به همان سمت و سو برود. بیان موضوع از دیدگاه شنونده‌ ها نیز راهی عالی برای تأثیر بیشتر است.
6- سوال کنید. طرح سوال باعث می‌شود شنونده ها نیز فعال باشندو به پاسخ‌ سوال فکر کنند و بعد که شما به سمت نتیجه‌گیری‌ ها می روید، در ایده‌آل‌ترین شرایط، احساس می کنند که خودشان به آن نتیجه رسیده‌ اند و متقاعد می شوند.
7- دیدگاه مخالف را تکذیب کنید. در ظاهر به نظر احمقانه می‌رسد که ادعاهای مخالف ادعای خودتان را هم مطرح کنید. اگر شنونده ‌ها اصلاً به آن ها فکر هم نکرده بودند چه؟ با این کار فقط بذر شک و تردید را در دلشان کاشته‌اید؛ ولی مطرح کردن آن باعث می‌شود شما به دور از تعصب به نظر برسید و این اعتبارتان را بیشتر می‌کند.
8-روی نقاطی که ارزش بیشتری برای شنونده‌ها دارد، تاکید کنید. ازآنجا که سخنرانی شما زمان مشخصی دارد، باید بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید. اگر در بخش عمده زمان درباره موضوعات موردعلاقه شنونده‌ ها بحث کنید، سخنرانی موثرتری خواهید داشت.
واقعی کردن حرف‌ها
جزئیات واقعی و مشخص قدرت مباحث را بالا می‌برد.
9- از تصویر، عکس و آمار استفاده کنید. استفاده از اشیاء، عکس ‌های واقعی و آمار اعتبار بیشتری به حرف‌ هایتان می‌دهد. شواهد بصری به سختی قابل انکارند.
۱0- منابع تان را ذکر کنید. آمار ممکن است درست باشد ولی بدون بیان منبع، شنونده‌ ها آن را رد می کنند. البته اعتبار منبعی که ذکر می‌کنید هم مهم است.
۱1- نمونه‌ های واقعی را بیان کنید. نمونه‌های واقعی و تحقیقات موردی نشان می‌دهند که تئوری شما واقعی است.
۱2- از خاطرات شخصی و حکایات استفاده کنید. داستان و خاطره شخصی قدرت نمونه واقعی را با آنچه که از منابع قبلاً ذکر کردید، ترکیب می‌کند. اگر تصور کنیم شما منبع معتبری هستید، خاطرات شخصی تاثیری به مراتب بالاتر از تاثیر خاطرات و داستان دوستان و آشنایان تان خواهد داشت.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار