آرمان اصفهان
14:14 - چهارشنبه 10 شهریور 1395

یک شاه بوف پس از مداوا به محیط زیست سمیرم تحویل شد

این پرنده صبح خیلی زود و غروب به شکار می رود. معمولاً بصورت تنها در شکاف سنگ ها و درخت ها یا روی شاخه های درخت در محلی نزدیک به تنه درخت قائم می نشیند، یا در آشیانه متروک پرندگان شکاری زاد و ولد می کند.

آرمان اصفهان- شاه بوف پیدا شده توسط شهروند سمیرمی پس از مداوا به محیط زیست این شهرستان تحویل شد.
احمد جعفری یکی از شهروندان سمیرم که در روزهای گذشته در مسیر امامزاده زید ابن علی (ع) به شهر ونک در غرب سمیرم، شاه بوف زخمی را پیدا کرده بود، این پرنده را در منزل خود نگهداری و مداوا کرد.
وی که از اهالی ونک سمیرم است پس از بهبودی کامل شاه بوف با محیط زیست شهرستان تماس گرفت و این پرنده زیبا و قیمتی را به مسئول محیط زیست سمیرم تحویل داد.
نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سمیرم با بررسی وضعیت جسمی و معاینه دامپزشک، این پرنده شکاری را برای تیمار و کسب بهبودی کامل به اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان منتقل کردند.
شاه بوف (Bubo bubo) پرنده ای از خانواده جغد، بزرگ ترین نوع جغد و دو برابر جغد گوش دراز است. شاه بوف در حدود 66 تا 70 سانتیمتر طول دارد. این پرنده دارای گوشپرهای مشخص، سینه زرد مایل به قهوه ای بارگه های پهن، چشم های درشت نارنجی رنگ، سطح پشتی زرد مایل به قهوه ای بالکه های قهوه ای پررنگ است.
این پرنده صبح خیلی زود و غروب به شکار می رود. معمولاً بصورت تنها در شکاف سنگ ها و درخت ها یا روی شاخه های درخت در محلی نزدیک به تنه درخت قائم می نشیند، یا در آشیانه متروک پرندگان شکاری زاد و ولد می کند.
این پرنده نسبتاً بومی و فراوان است. دانشمندان حدود پنج هزار و 250 نوع جغد را در سراسر دنیا شناسایی کرده اند.
جغد در سراسر مناطق معتدل، استوائی وشبه قطبی دنیا زندگی می کند. جغد در جزایر منقر و دور از خشکی ها زندگی می کند که به سختی طول این گونه جغد به 15 سانتیمتر می رسد.
بزرگترین جغد، جغد بزرگ خاکستری است که در اعماق جنگل های کانادا و آلاسکا زندگی می کند. بلندای آن 67 سانتیمتر وبال گشوده اش به 137 تا 152 سانتیمتر می رسد.
منطقه ونک از توابع شهرستان سمیرم با پوشش گیاهی و حیات وحش متنوع از جمله خرگوش، خرس، گراز، روباه، انواع پرندگان و سنجاب ایرانی و همچنین ارتفاعات بلند و رودخانه شمس آباد و چشمه ناز در 32 کیلومتری غرب سمیرم و 195 کیلومتری جنوب غرب اصفهان واقع شده است.
شهرستان سمیرم با پنج هزا ر و 224 کیلومتر مربع وسعت، ذخیره گاه بزرگ جنگلی دنا، قرارگرفتن در محدوده 150 هزار هکتار تنوع زیستی زاگرس مرکزی(دنا-ونک سمیرم) دارای 440 هزار هکتار عرصه های ملی و طبیعی، طبیعت گاه ها و مناطق متعدد چهارگانه حیات وحش و زیست محیطی است.

ایرنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار