آرمان اصفهان
10:39 - سه شنبه 09 شهریور 1395

روایت امیرعبداللهیان از دو تصمیم استراتژیک رهبر انقلاب و جلوگیری از ۲ جنگ بزرگ

دومین مقطع زمانی بود که آمریکایی‌ها برای سرنگونی صدام وارد شدند، درست دورانی که تاریخ مصرف او برای آن‌ها پایان یافت. در آن زمان، صدام احساس می‌کرد باید به سراغ ایران بیاید چراکه از نگاه او در آن شرایط هیچ‌کس به جز ایران ضد مداخلات آمریکا نبود

آرمان اصفهان/ دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به تحولات منطقه در دو مقطع جنگ خلیج فارس و نیز اشغال عراق توسط آمریکا به 2 تصمیم مهم نظام پرداخت که به گفته وی از دو جنگ بزرگ جلوگیری کرده است.

حسین امیرعبداللهیان که با تسنیم گفت و گو می کرد، با اشاره به بحران کویت در دهه 80 میلادی گفت: با مطالعه بحث‌های مختلف در آن زمان، مشخص می‌شود که آن دوران التهابات بسیاری وجود داشت. صدام در آن دوران طاهایاسین رمضان را به ایران فرستاد تا حرکت‌هایی شکل بگیرد. آن دوران در مجلس بحث این بود که آمریکا می‌خواهد با یک ائتلاف، آن را از کویت خارج کند و پس از شش ماه به اشغال کویت خاتمه دهد ،با توجه به این موضوع، نتیجه‌گیری‌هایی از سوی برخی گرفته می‌شد که در حال حاضر وقت آن رسیده که برای مبارزه با آمریکا، ما در کنار صدام بایستیم. وی تاکید کرد: در آن مقطع خطیر، مقام معظم رهبری با حفظ مواضع اصولی ما و محکوم‌کردن جنایت صدام در کویت، اجازه ندادند که ما در کنار صدام حسین قرار گیریم و این واقعاً یک تصمیم استراتژیک و بسیار مهمی بود که در آن عرصه گرفته شد.

وی ادامه داد: دومین مقطع زمانی بود که آمریکایی‌ها برای سرنگونی صدام وارد شدند، درست دورانی که تاریخ مصرف او برای آن‌ها پایان یافت. در آن زمان، صدام احساس می‌کرد باید به سراغ ایران بیاید چراکه از نگاه او در آن شرایط هیچ‌کس به جز ایران ضد مداخلات آمریکا نبود و فکر می‌کرد اگر به سراغ ایران بیاید، ما در کنار او قرار خواهیم گرفت.

امیرعبداللهیان افزود: آن زمان نیز ایران با سیاست بسیار روشن و واضح، نه به آمریکا کمک کرد، نه از اشغال عراق توسط این کشور حمایت کرد و نه اجازه داد که صدام بخواهد از موضع ضدآمریکایی ما سوءاستفاده کرده و ایران را درگیر جنگ کند. وی تصریح کرد: در واقع در 2 مرحله، 2 جنگ تحمیلی با درایت رهبر انقلاب از سر کشور کوتاه شد.

با این تصمیمات تاریخی، ایران از فضای اشتباهات طرف‌های مقابل و بازیگران پرمدعای خارجی، در راستای تأمین حداکثری امنیت کشور و منطقه استفاده کرد. هنوز که هنوز است، دوستان کویت، مقامات کویت و خاندان حاکمیت فعلی در این کشور به نیکی از مواضع دقیق و حکیمانه جمهوری اسلامی ایران در قبال بحران‌ها یاد می‌کنند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار