آرمان اصفهان
12:10 - دوشنبه 08 شهریور 1395

20 هزار تن سیب در سمیرم برداشت می شود

پیش بینی ابتدای سال بروز بحران خشکسالی در 13 هزار و 700 هکتار از مجموع 21 هزار هکتار باغ های منطقه سمیرم بود. عمده درختان سیب گلاب در خطه سمیرم در بخش مرکزی و وردشت برداشت و تولید می شود.

آرمان اصفهان- کارشناس مسئول باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم برآورد اولیه تولید و برداشت سیب بهاره و پاییزه در این خطه را افزون بر 20 هزار تن برای سالجاری زراعی عنوان کرد.
کیارش سامی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: سطح زیر کشت سیب گلاب در این منطقه دو هزار و 500 هکتار است که این سطح هر دو نوع سیب گلاب بهاره و پاییزه (سیب چهار) را شامل می شود که برداشت نوع بهاره آن به پایان رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: بر آورد ما از میزان برداشت سیب گلاب در هر دو گونه 20 هزار تن در سال جاری است.
به گفته این کارشناس، سیب گلاب بهاره به صورت تازه خوری در بازار مصرف عرضه می شود و عمده آن درمیدان های میوه استان های تهران فارس اصفهان یزد و قم به فروش می رسد.
وی درباره قیمت فروش سیب گلاب بهاره در بازار فروش اظهار کرد: اوایل برداشت در تیرماه و همزمانی با ماه مبارک رمضان بسته به هر منطقه از یکهزار و 200 تومان تا دو هزار تومان در هر کیلو در باغ رسید.
سامی ادامه داد: فروش در میدان های میوه و بازار هم با یک روند افزایشی تا سه هزار و 400 تومان و حتی تا پنج هزار تومان هم رسید.
وی با بیان اینکه در زمان حاضر مقدار اندکی از محصول گلاب بهاره در شمال سمیرم برداشت نشده است افزود: این میزان محدود هم در حال جمع آوری است.
کارشناس مسئول باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم تصریح کرد: بعد از اتمام برداشت سیب گلاب بهاره شاهد آغاز برداشت گلاب پاییزه در دو هفته آینده خواهیم بود.
وی یادآوری کرد: عمده درختان سیب گلاب در خطه سمیرم در بخش مرکزی و وردشت برداشت و تولید می شود.
این کارشناس کشاورزی در ادامه به موضوع خشکسالی هم اشاره کرد و افزود: پیش بینی ابتدای سال بروز بحران خشکسالی در 13 هزار و 700 هکتار از مجموع 21 هزار هکتار باغ های منطقه سمیرم بود .
به گفته سامی، شهر سمیرم و روستاها و بخش های وردشت، حنا و کُمه شرایط بحرانی تری نسبت به دیگر مناطق دارند.
شهرستان سمیرم با چهار محدوده مطالعاتی (دشت) قبرکیخا، سمیرم، وردشت و کُمه جزو حوضه آبریز کارون بزرگ محسوب می شود و دارای 22 هزار هکتار باغ، 17 هزار هکتار زمین زراعی، 455 هزار هکتار عرصه ملی و 330 هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی است.
سالانه بطور متوسط حدود 350 هزار تن انواع سیب درختی بسیار مرغوب در این شهرستان تولید ودر بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.
سمیرم در 160 کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع است.

ایرنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار