آرمان اصفهان
14:23 - چهارشنبه 27 مرداد 1395

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری:

خط ما از احمدی‌نژاد جداست

جلیلی اصولگرای ارزشی است، با آقای مصباح هم دیدار و ارتباط دارد اما بحث انتخاباتی نیست. خیلی از اصولگرایان با آقای مصباح دیدار دارند. نبی حبیبی، حسین فدایی، علیرضا زاکانی، اسدالله بادامچیان، غلامعلی حدادعادل و خیلی دیگر از اصولگرایان به دیدار آقای مصباح می‌روند.

جبهه پایداری، تشکلی سیاسی است که شاید بتوان گفت علت موجده آن حمایت از احمدی‌نژاد و خط قرمزهایش بود، حالا و در اواسط دهه 90 برخی از چهره های آن تبدیل به مخالفان سرسخت او شده‌اند.
پایداری‌ها چه آنان که به عضویت رسمی این تشکل سیاسی در آمده‌اند، چه آنها که به واسطه حمایت‌شان از احمدی‌نژاد منتسب به پایداری‌ها بودند گرچه هنوز از برخی اقدامات دولت نهم حمایت می‌کنند اما در یک کلید واژه با باقی اصولگرایان اتفاق نظر دارند، کلید واژه «انحراف». آنها حلقه انحرافی اطراف احمدی‌نژاد را از دلایل متقن سیاسی‌شان برای عدم حمایت مجدد از او می‌دانند. به همین دلیل شاید در اظهارنظرها و موضع‌گیری‌ها تاکید می‌کنند هرگز از ترکیب مجدد احمدی‌نژاد – مشایی حمایت نخواهند کرد. حتی مجلس‌نشینان سابق‌شان هم منتظر اعلام جدایی رسمی این دو نفرند و معتقدند این ترکیب جایی برای حمایت ندارد، تا جایی که مجید متقی‌فر از اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری می‌گوید نسبت دادن ارتباط احمدی‌نژاد با ما برای تخریب پایداری است. شاید آنها مراوداتی فردی با احمدی‌نژاد داشته باشند اما در عالم سیاست احمدی‌نژاد حتی برای پایداری‌ها هم تمام شده است. حمید متقی‌فر عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در گفت‌وگو با فرهیختگان مواضع تشکل متبوعش را درباره حمایت از احمدی‌نژاد و مواضع آیت‌الله مصباح یزدی پدر معنوی این جبهه تشریح کرد.

جلسات انتخاباتی جبهه پایداری آغاز شده است؟
هنوز جلسات انتخاباتی نداشته‌ایم اما همچنان جلسات‌مان پابرجا است، جلساتی گفتمانی که پنج‌شنبه‌ها در دفتر تهران برگزار می‌شد اما به خاطر جمعیت زیاد در حسینیه شهدای دوکوهه برگزار خواهد شد. در این جلسات هم به تبیین مواضع رهبری می‌پردازیم.

چه کسانی در این جلسات شرکت می‌کنند؟ همان چهره‌هایی که به جلسات هفتگی احمدی‌نژاد می‌روند در جلسات شما هم حضور پیدا می‌کنند؟
خیر. نیروهای نخبه انقلابی و ارزشی به جلسات ما می‌آیند. ما مسائل روز سیاسی را هم بررسی می‌کنیم مثل برجام البته با دیدگاه حقوقی نه سیاسی. ورود هم برای همه آزاد است از اصلاح‌طلب تا اصولگرا. البته بیشتر قشر دانشجو به جلسات می‌آیند.

از چه زمانی تشکل شما وارد فاز انتخاباتی می‌شود؟
فعلا در جلسات تصمیم به انجام کار سیاسی نداریم.

به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده، چقدر محتمل است احمدی‌نژاد از گزینه‌های پایداری‌ها برای انتخابات 96 باشد؟
با احمدی‌نژاد ارتباطی نداریم، بنده هم بی‌خبر هستم. در جلسات خصوصی ایشان هم شرکت نمی‌کنیم. ارتباط ما از زمان شکل‌گیری حلقه انحرافی قطع شده و مدت‌هاست جدا شده‌ایم. به نظر من کسانی که دائما سعی می‌کنند ما را در ارتباط با احمدی‌نژاد نشان دهند برنامه‌هایی طراحی کرده‌اند تا ما را تخریب کنند. ما خط احمدی‌نژاد را قبول نداریم. تا زمانی که احمدی‌نژاد از خط خود کوتاه نیاید و زاویه خود با مقام معظم رهبری را از بین نبرد با او کاری نداریم. اختلافات ما با او جدی است.

شما از همراهان و حامیان احمدی‌نژاد بوده‌اید و همچنان برخی چهره‌های سیاسی منتسب به تشکل شما با احمدی‌نژاد دیدار و در جلسات او شرکت می‌کنند؟
از ابتدا هم جدا بودیم. از ابتدای تشکیل دولت طرز فکر و خط مشی او با ما متفاوت بود چراکه خط فکری او با اسلام و ولایت سازگار نیست. این حرف‌ها آب به آسیاب دشمن ریختن است. این افرادی هم که با احمدی‌نژاد جلسه دارند عضو رسمی ما نیستند. مثلا کوچک‌زاده که با احمدی‌نژاد در ارتباط است و به جلسات می‌رود عضو پایداری نیست. ایشان هم آدم خوبی است هیچ سندی وجود ندارد که اعضای ما با احمدی‌نژاد نشست و برخاست می‌کنند یا به جلسات او می‌روند.

به هر حال این افراد با شما در تعامل و مراوده هستند و حتی اگر عضو تشکیلات شما نباشند به صورت غیر رسمی به تفکر سیاسی شما نزدیکند. مثلا بعد از نوروز 95 چهره‌هایی مثل حسینیان، کوچک زاده، آقاتهرانی و… به دیدار احمدی‌نژاد رفتند.
آقاتهرانی نرفت. آقاتهرانی اصلا با احمدی‌نژاد دیدار ندارد.

خبرهایی مبنی‌بر دیدارهای دوباره با آقای مصباح شنیده می‌شود، تاکنون دیداری با احمدی‌نژاد داشته‌اند؟
آقای مصباح زاویه با احمدی‌نژاد و حلقه انحرافی را صراحتا و بارها اعلام کرد و گفت احمدی‌نژاد مورد تایید ما نیست. حتی اعلام کردند که خط فراماسونری در دولت پیدا شده است. من به شما اطمینان می‌دهم که هیچ ارتباط و دیداری نبوده و نیست.

اگر باقی اصولگرایان روی گزینه احمدی‌نژاد ائتلاف کنند شما تن به این ائتلاف می‌دهید؟
ما خودمان شاخص داریم. شخص مدنظر ما باید تابع ولایت باشد در این صورت ائتلاف فراگیر اتفاق می‌افتد. اما ما به احمدی‌نژاد نزدیک شدنی نیستیم همان‌طور که با اصلاح‌طلبان نمی‌توانیم ائتلاف کنیم. البته اگر احمدی‌نژاد مشکلات تفکری خود را اصلاح کند و از مشایی جدا شود می‌توان اختلافات را حل کرد که این موضوع هم فعلا شدنی نیست. از لحاظ فلسفی محال نیست اما در این زمان اتفاق نمی‌افتد. ارتباط پایداری‌ها و آقای مصباح با احمدی‌نژاد در جهت تخریب ما است.

شنیده شده بود که احمدی‌نژاد درخواست ملاقات با آقای مصباح داشته، آیا این درخواست مورد پذیرش قرار گرفته است؟
دیدار‌ها پیش از اتمام دولت خاتمه پیدا کرد. شاید احمدی‌نژاد تمایل داشته باشد، اما آقای مصباح تمایلی به این دیدار ندارد.

با توجه به ارتباط حسنه جلیلی با آقای مصباح و رفت و آمدهای زیاد ممکن است پایداری‌ها باز هم جلیلی را به‌عنوان کاندیدای انتخابات معرفی کنند؟
جلیلی اصولگرای ارزشی است، با آقای مصباح هم دیدار و ارتباط دارد اما بحث انتخاباتی نیست. خیلی از اصولگرایان با آقای مصباح دیدار دارند. نبی حبیبی، حسین فدایی، علیرضا زاکانی، اسدالله بادامچیان، غلامعلی حدادعادل و خیلی دیگر از اصولگرایان به دیدار آقای مصباح می‌روند.

با توجه به نتیجه انتخابات 7 اسفند به‌ویژه در تهران به نظر شما ائتلاف اصولگرایان سنتی با پایداری‌ها محتمل است؟
اصولگرایان از ائتلاف با پایداری پشیمان نیستند. نمی‌توان پیش‌بینی کرد چون نظرات متعدد است. نه می‌توان این امکان را نفی کرد نه می‌توان قطعی گفت.

قالیباف یا باقری لنکرانی هم از گزینه‌های مطرح شده هستند، نظر تشکل شما در مورد این گزینه‌ها چیست؟
شنیده‌ام که قالیباف فعالیت انتخاباتی را شروع کرده اما معلوم نیست گزینه ما باشد. ما هنوز وارد مصداق نشده‌ایم.

هنوز استراتژی جبهه پایداری انتخاب گزینه اصلح و نه الزاما رای‌آور است و در انتخابات 96 هم با این رویکرد کاندیدا معرفی می‌کنید؟
باید فضا را دید. از هرکس که به مصلحت نظام باشد حمایت می‌کنیم. اگر گزینه اصلح بود که چه بهتر اما می‌توان به پایین‌تر هم قانع شد. عقل و شرع حکم می‌کند حمایت کنیم. اصلح امام زمان(عج) است و ممکن است اصلح کامل محقق شدنی نباشد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار