آرمان اصفهان
21:11 - یکشنبه 17 مرداد 1395

آمارهای نگران کننده ازتولید،مصرف و قربانیان الکل

رئیس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی تصریح کرد: احتمال این که در الکل های دست‌ساز متانول اضافه شود، بسیار زیاد است که مصرف این ماده عوارض جبران ناپذیری را به همره دارد.

آرمان اصفهان: در حالی آمارهای رسمی از فوت سالانه ۱۰۰ نفر به دلیل مصرف مشروبات الکلی در کشور خبر می دهد که عوارض ناشی از مصرف این مواد علاوه بر تاثیرات مخرب بر بدن فرد مصرف کننده، می تواند به دیگران نیز آسیب برساند که نمونه واضح اضرار به غیر ناشی از مصرف مشروبات الکلی در وقوع حواث رانندگی است.

علاوه بر این آمارها نشان می دهد بیش از دو سوم الکل های مصرفی در داخل کشور تولید می شوند و اغلب الکل‌های دست ساز عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارند.

رئیس گروه مطالعات اعتیاد سازمان پزشکی قانونی در گفت و گو با مهر با اشاره به فوت سالانه ۱۰۰ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی تاکید کرد:عوارض ناشی از مصرف الکل بسیار زیاد و نقش آن در وقوع جرایم پررنگ است. محمدرضا قدیرزاده افزود: در سال گذشته، ۹۵ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی جان خود را از دست داده اند که از این تعداد ۶ نفر زن و ۸۹ نفر مرد بودند.

وی آمار مرگ و میر ناشی از مصرف الکل در سه ماهه اول امسال را سه زن و ۳۱ مرد دانست و گفت: در بسیاری از پرونده های تصادفات در سال گذشته ردپای مصرف الکل در بروز حوادث دیده می شود.
الکل های تولید داخل
قدیرزاده درباره ناخالصی الکل های مصرفی و تاثیر آن در بروز عوارض گفت: طبق آمار وزارت بهداشت، دوسوم الکل های مصرفی، تولید داخل است و استانداردی برای تولید این مواد وجود ندارد. در اغلب این موارد الکل های طبی با مواد دیگری مخلوط می شود و ترکیب مضری به دست می آید.

رئیس گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی تصریح کرد: احتمال این که در الکل های دست‌ساز متانول اضافه شود، بسیار زیاد است که مصرف این ماده عوارض جبران ناپذیری را به همره دارد.

وی با بیان این که در اغلب الکل های دست ساز، ناخالصی دیده شده است اضافه کرد: در نمونه های مختلفی که برای بررسی به پزشکی قانونی ارجاع داده شده است، علاوه بر الکل، مقادیر متفاوتی متانول و دیازپام و ترامادول و… نیز دیده شد که همین مسئله ضریب بروز عوارض را افزایش می دهد.وی افزود: در مواردی که به جای اتانول یا الکل، فرآورده دیگری استفاده شود با توجه به تاثیر این مواد روی عصب چشم، عوارضی از جمله نابینایی به دنبال خواهد داشت.

قدیرزاده با اشاره به این که اغلب مصرف کنندگان مشروبات الکلی زیر ۳۵ سال سن دارند از افزایش مصرف الکل نسبت به گذشته خبر داد و گفت: علت این افزایش مصرف نبود اطلاع رسانی و ناآگاهی خانواده هاست. به گونه ای که بسیاری از افراد فکر می کنند مصرف مشروبات الکلی تنها منع شرعی دارد، در حالی که عوارض جبران ناپذیر بسیار زیادی در انتظار مصرف کنندگان این نوع مخدرهاست.
تشکیل ۳هزار فقره پرونده رانندگی در حال مستی
طبق گفته دادستان تهران سال گذشته حدود ۳ هزار فقره پرونده رانندگی در حال مستی داشتیم که این آمار نگران کننده هشداری برای تمام جوانان است. بنابر این در کنار منع فقهی و پزشکی برای مصرف مشروبات الکلی باید منع قانونی را نیز به آن اضافه کرد به طوری که براساس قانون، رسیدگی به تخلفات رانندگی و مصوبه دولت جریمه رانندگی در حال مستی و مصرف داروهای روانگردان و افیونی ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده است البته این جریمه مجزا از معرفی راننده متخلف به مرجع قضایی و تشکیل پرونده کیفری برای وی است.

از نظر قوانین جزایی اسلام، مصرف مشروبات الکلی در هرحال ممنوع است و متخلف از این حکم، علاوه‌بر حد شرعی، به واسطه رانندگی با حالت مستی، تعزیر هم می‌شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار