آرمان اصفهان
14:26 - چهارشنبه 30 تیر 1395

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان:

ابلاغ طرح تفصیلی پس از ۱۵ سال در تمامی مناطق ۱۵ گانه شهر اصفهان/ از جزییات مفاد قرارداد شهرک سلامت بی‌اطلاع هستم

در ساختمان‌های اداری و بلندمرتبه به شرطی که رنگ آن متضاد با معماری اصفهان نباشد این امکان وجود دارد، ممکن است پیرامون شهرها استفاده نمای سنگین یا سنگی دارای خطراتی باشد، در هیچ جای جهان هم نمای سنگین برای پروژه‌های بزرگ استفاده نمی‌شود.

به گز صمصام شریعت در خصوص چرایی عدم صدور پروانه ساخت برای شهرک سلامت اصفهان، اظهار کرد: بنده در زمان طرح موضوع احداث این مجموعه در استانداری بودم و از جزییات آن مطلع نیستم.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان در نشست خبری پیرامون برنامه‌ها و عملکرد این معاونت اظهار داشت: آمار صدور پروانه ساختمانی در سال ۹۴ باوجود رکود موجود در کشور با افزایش روبرو بوده است.

سید جمال الدین صمصام شریعت با اشاره به این موضوع گفت: آمار صدور پروانه ازنظر متراژ با رشد ۱۶ درصدی نسبت به سال ۹۳ مواجه بوده است و این در حالی است که در سایر کلان‌شهرها این آمار بر اساس متراژ کمتر بوده است.

* وجود رکود در ساخت و ساز

وی بابیان اینکه علی‌رغم وعده‌های داده‌شده برای سال ۹۵ مبنی بر رونق در حوزه ساخت‌وساز شاهد رکود در این حوزه هستیم، اظهار کرد: امیدواریم در شش ماهه دوم سال جاری وضعیت در این حوزه بهبود پیدا کند.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان، مالیات برساخت و ساز، مالیات بر خانه‌های خالی، افزایش قیمت منطقه بندی، افزایش قیمت مباحث نظام‌مهندسی و افزایش قیمت بیمه صدور پروانه ساختمان را ازجمله عوامل رکود و کاهش تمایل برای ساخت‌وساز عنوان کرد.

صمصام شریعت از کاهش ۲۵ درصدی صدور پروانه از ابتدای سال نسبت به سال گذشته خبر داد و ادامه داد: امیدوار هستیم با مجموعه اقداماتی که در نظر گرفته‌شده شاهد رونق در این حوزه باشیم.

وی شفاف‌سازی، روان‌سازی، سهولت در کار، الکترونیکی سازی شهری را از مجموعه اقدامات سال گذشته معاونت مطبوعش بیان کرد و افزود: در سال گذشته پس از ۱۵ سال طرح تفصیلی با تعاملات و اصلاحاتی که بر روی آن انجام گرفت در تمامی مناطق ۱۵ گانه اصفهان ابلاغ شد.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان اظهار کرد: تمام طرح‌های عمرانی شهرداری و سیاست‌گذاری‌های در این حوزه بر عهده معاونت شهرسازی شهرداری است.

صمصام شریعت با اشاره به کمیته سیما و منظر شهری که در این معاونت راه‌اندازی شده است، گفت: مباحث و مسائل مربوط به سیما و منظر شهری در این کمیته به‌صورت تخصصی بررسی می‌شود.

وی از مکانیزه شده کار کمیسیون ۱۰۰ خبر داد و ادامه داد: پرونده‌های مربوط به کمیسیون ماده ۱۰۰ پس از ارسال از مناطق به این کمیسیون در اسرع وقت صدور رأی می‌شود و نتیجه حاصله سپس با سرعت به اطلاع شهروندان رسانده می‌شود.

* صدور بیشترین پروانه ساختمانی در مناطق هشت و ۱۲ اصفهان

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان بیشترین پروانه صادره ازنظر تعداد را مربوط به منطقه ۸ عنوان کرد و افزود: بر اساس بیشترین متراژ هم این صدور پروانه متعلق به منطق ۱۲ است، همچنین تعداد واحدهای مسکونی بیش از ۶۵۰ هزار پلاک هست که از این میزان وضعیت پروانه‌های صادره در اصفهان ۲۲ درصد غیرمسکونی و مابقی پروانه‌های ساختمان مسکونی است.

صمصام شریعت بابیان اینکه در شهر اصفهان استفاده از اسکلت بتونی استقبال بیشتری دارد، گفت: ۷۸ درصد نقشه‌های سال گذشته بر اساس این اسکلت‌بندی تهیه‌شده است.

وی همچنین مراجعه‌کنندگان برای صدور پروانه را دو درصد شخصیت‌های حقوقی و مابقی را شخصیت‌های حقیقی بیان کرد.

* آمادگی هرگونه همکاری در حوزه احیای بافت‌های فرسوده شهری را داریم

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان با اشاره به چهار هزار و ۵۶۰ هکتار بافت فرسوده در شهر اصفهان، اظهار کرد: بیش از دو هزار و ۲۷۰ هکتار از این بافت‌های فرسوده به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری کشور رسیده است و این بدان معنا است که برای صدور پروانه ساخت برای این بافت‌ها ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفته می‌شود.

صمصام شریعت، بافت‌های تاریخی، حاشیه‌نشین، با صبغه روستایی، اماکن ناکارآمدی که ارزش تاریخی ندارند و فضاهای متروکه را ۵ نوع بافت فرسوده عنوان و تأکید کرد: آمادگی هرگونه همکاری در حوزه احیای بافت‌های فرسوده شهر اصفهان را داریم.

وی در خصوص هزینه‌های صدور پروانه ساختمان اظهار کرد: این هزینه‌ها به دو دسته ابلاغی وزارت کشور و ارزش‌افزوده بر تراکم مصوبه شورای اسلامی شهر تقسیم‌بندی می‌شوند، اما تأکید شورا و شهردار بر این است که پولی خارج از ضوابط شهرداری گرفته نشود.

* راه‌اندازی سیستم مکانیزه برای شفاف‌سازی در حوزه هزینه صدور پروانه ساختمان

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان با اشاره به راه‌اندازی سیستم مکانیزه برای شفاف‌سازی در حوزه هزینه صدور پروانه ساختمان، گفت: در آینده با پیوستن این سامانه به سیستم یکپارچه الکترونیکی شهری تمام محاسبات و نرخ‌ها بر اساس مصوبات شورا اخذ خواهد شد.

صمصام شریعت در خصوص آمار پرونده‌های ارسالی به کمیسیون ماده ۱۰۰، توضیح داد: در سال ۹۴، حدود ۱۰ هزار و ۹۹۰ پرونده به این کمیسیون ارجاع شده است که بیشترین تخلفات مربوط به توسعه و اضافه ساخت بوده است.

یکی از مدیران معاونت شهرسازی بابیان اینکه تنوع مصالح ساختمانی عاملی برای ناهنجاری در سیمای شهری شده است، گفت: متأسفانه در چند دهه اخیر حواس مسئولان مربوطه بر این کار متمرکز نبوده و تبدیل به یک خلق‌وخو شده است.

* از جزییات مفاد قرارداد شهرک سلامت بی‌اطلاع هستم

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان در پاسخ به سؤال خبرنگار صاحب نیوز که اشاره به تذکر کتبی رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص چرایی عدم صدور پروانه برای پروژه شهرک سلامت به مدت شش سال که حتی در مفاد قرارداد هم ذکرشده بوده است، گفت: در خصوص موضوع شهرک سلامت بنده در زمان طرح موضوع احداث این مجموعه در استانداری بودم و از جزییات آن مطلع نیستم.

صمصام شریعت ادامه داد: در مقطعی، تمامی املاکی که متعلق به شهرداری بوده و پروژه‌های خود شهرداری اصلاً پروانه‌ای برای آن‌ها صادر نمی‌شده است، ولی از مقطع دیگر حتی برای پروژه‌های عمرانی شهرداری پروانه صادر می‌شود.

وی بابیان اینکه مالکیت این پروژه صد در صد مربوط به شهرداری است، اظهار کرد: کلیات آن در شورای عالی مشارکت‌ها تصویب‌شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان در خصوص سؤال دیگر خبرنگار ما مبنی بر اینکه در تذکر کتبی رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر همچنین به ممنوعیت استفاده از نمای کامپوزیت برابر طرح تفصیلی اشاره‌شده است ولی در پروژه شهرک سلامت به طور کامل از این نوع نما استفاده‌شده است، عنوان کرد: پروژه شهرک سلامت مصوبه کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی است، همچنین شورای برنامه‌ریزی استان کاربری آن را تصویب کرده است و سایر جزییات نیز در قرارداد ذکرشده است.

صمصام شریعت اضافه کرد: در ساختمان‌های اداری و بلندمرتبه به شرطی که رنگ آن متضاد با معماری اصفهان نباشد این امکان وجود دارد، ممکن است پیرامون شهرها استفاده نمای سنگین یا سنگی دارای خطراتی باشد، در هیچ جای جهان هم نمای سنگین برای پروژه‌های بزرگ استفاده نمی‌شود.

ابلاغ طرح تفصیلی پس از ۱۵ سال در تمامی مناطق ۱۵ گانه شهر اصفهان/ از جزییات مفاد قرارداد شهرک سلامت بی‌اطلاع هستم

* معرفی سامانه یکپارچه شهرسازی و درآمد شهردای اصفهان

سامانه یکپارچه شهرسازی و درآمد با شاخصه و ویژگی‌های آن در انتهای این جلسه برای اصحاب رسانه معرفی و اظهار شد که تمام شهروندان و عموم مردم می‌توانند با ورود به آدرس اینترنتی Http://www.esup.isfhan.ir از بیش از ۳۰ امکان آن بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار