آرمان اصفهان
18:48 - دوشنبه 14 تیر 1395

فراکسیون زنان ماجرای خالقی و حسینی را عبرت کند

ماجراي مينو خالقي و پيوستن وي به كمپين آزادي‌هاي يواشكي و كشف حجابش كه منجر به ردصلاحيتش براي ورود به مجلس شد، پايان حاشيه‌هاي نمايندگان زن مجلس نبود.

آرمان اصفهان؛ آیا سوءاستفاده‌های برخی نمایندگان از موقعیت نمایندگی ادامه خواهد داشت / مجلس دهم ركورد حضور بيشترين تعداد نماينده زن را شكسته است اما نمايندگان زني كه انتخاب شده و به مجلس راه يافتند به رغم وعده‌هاي رنگارنگ انتخاباتي خود تاكنون به جاي تلاش براي عملي كردن وعده‌هاي‌شان، بيشتر حاشيه‌سازي كرده‌اند…

مجلس دهم ركورد حضور بيشترين تعداد نماينده زن را شكسته است اما نمايندگان زني كه انتخاب شده و به مجلس راه يافتند به رغم وعده‌هاي رنگارنگ انتخاباتي خود تاكنون به جاي تلاش براي عملي كردن وعده‌هاي‌شان، بيشتر حاشيه‌سازي كرده‌اند و به جاي پيگيري مطالبات مردمي كه با رأي آنها روي صندلي‌هاي سبز بهارستان تكيه زده‌اند از جايگاه نمايندگي خود سوء‌استفاده‌هاي سياسي كرده‌اند؛ ‌رفتارهايي كه بيم آن مي‌رود با ادامه روند مجلس دهم تشديد شود، به گونه‌اي كه اين مجلس هم مانند برخي مجالس در پايان عمر چهار ساله خود به جز رفتارهاي حزبي و نگاه سياسي هيچ عملكرد مثبتي بر جاي نگذارد، چراكه سالي كه نكوست از بهارش پيداست!

تحركات براي زنانه كردن چهره مجلس و سهم 30درصدي زنان از كرسي‌هاي بهارستان از حدود يك سال پيش از استارت انتخابات مجلس دهم كليد خورد. در اين ميان بسياري از سازمان‌هاي مردم‌نهادي كه طبق قانون حق فعاليت‌هاي سياسي ندارند، عملاً وارد عرصه فعاليت‌هاي سياسي شدند تا بتوانند فضاي جامعه را براي پذيرش و جمع‌آوري آراي بيشتر براي داوطلبان زن مجلس آماده كنند.

در نتيجه اين فعاليت‌ها و با افزايش حضور داوطلبان زن براي نمايندگي مجلس در نهايت 18 زن توانستند در دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي به خانه ملت راه يابند اما يكي از اين افراد در همان ابتداي كار به دليل تخلفات آشكار نتوانست به مجلس راه يابد و رد صلاحيت شد. عملكرد برخي ديگر از نمايندگان زن راه‌يافته به مجلس دهم هم نشان از آن دارد كه به‌رغم وعده‌هاي بزرگي كه بيان آنها از مجال اين نوشته خارج است اهداف شخصي و حزبي اين افراد با مطالبات مردمي كه با رأي آنها عنوان نمايندگي را به‌دست آورده‌اند، فاصله زيادي دارد و لذا لازم است فراکسیون زنان ماجراهایی مثل مینوخالقی و فاطمه حسینی را عبرت کند و بر وظیفه اصلی نمایندگان زن پافشاری نماید.

فريب وزارت كشور و شوراي نگهبان
ماجراي زنانه كردن چهره مجلس و سهم‌خواهي براي زنان پروژه‌اي بود كه به‌واسطه آن برنامه‌ريزي براي تغيير تركيب مجلس به سمت اصلاح‌طلبي انجام شده بود و در اين مسير اغلب 17 زني كه توانستند به مجلس راه يابند نيز از اين حزب هستند؛ افرادي كه با عنايت به وعده‌هاي انتخاباتي‌شان انتظار مي‌رفت با نشستن روي كرسي‌هاي بهارستان مطالباتي را كه انگيزه مردمي است كه به آنها رأي داده‌اند، پيگيري كنند اما در همان آغاز حاشيه‌هاي برخي از اين چهره‌ها آغاز شد.

مينو خالقي، نخستين چهره پرحاشيه مجلس دهم است كه به رغم كسب آراي اوليه به دليل تخلفاتي كه داشت از سوي شوراي نگهبان رد صلاحيت شد و از راهيابي به مجلس باز ماند. با وجود تخلفات آشكار اين نماينده زن اصلاح‌طلب و رد صلاحيت وي از سوي شوراي نگهبان، زمزمه‌هايي از ارائه صورتحساب 700 ميليون توماني وي براي دريافت هزينه‌هاي انتخاباتي‌اش به وزارت كشور حكايت دارد.

به رغم مخالفت وزير كشور افرادي در بدنه دولت دنبال پرداخت اين صورتحساب 700 ميليون توماني به وي هستند. اين در حالي است كه خالقي وقتي فرم ثبت‌نام براي كانديداتوري مجلس شوراي اسلامي را پر مي‌كرد درباره التزام عملي به اسلام «دروغ» گفته زيرا اسناد كشف حجاب وي موجود است و يكي از اصلي‌ترين مصاديق التزام عملي به اسلام هم مسئله رعايت حجاب است.

پس بنابر مستندات موجود رد صلاحيت وي امري كاملاً مطابق با قانون است و همين مسئله هم موجب مي‌شود تا هزينه‌هاي انتخاباتي خالقي به دليل رد صلاحيت شدنش غير قابل پرداخت باشد زيرا وي سيستم شوراي نگهبان و تأييد صلاحيت وزارت كشور را فريب داده است.  ماجراي مينو خالقي و پيوستن وي به كمپين آزادي‌هاي يواشكي و كشف حجابش كه منجر به ردصلاحيتش براي ورود به مجلس شد، پايان حاشيه‌هاي نمايندگان زن مجلس نبود.

يك سوء استفاده تاريخي
ماجراي سوء استفاده از تريبون مجلس براي مقاصد شخصي و خانوادگي تازه‌ترين اتفاقي است كه براي نخستين بار در تاريخ مجالس شوراي اسلامي از سوي يك نماينده زن اصلاح‌طلب مجلس دهم كليد خورد. سيده فاطمه حسيني، نماينده مردم تهران به عنوان جوان‌ترين كانديداي مجلس وقتي در فهرست اميد قرار گرفت وعده‌هايي فراتر از حد تصور را به مخاطبان حوزه انتخابيه‌اش يعني تهران ارائه داد.
رفتار چهره ناشناسي كه با قرار گرفتن در فهرست اميد توانست به مجلس راه يابد اين بار حتي اعتراضات شديد و واكنش‌هاي بعضاً عجيب شبكه‌هاي اجتماعي وابسته به اصلاح‌طلبان را در پي داشته است.

استفاده از تريبون مجلس به عنوان تريبوني كه مختص طرح مسائل، چالش‌ها و مطالبات جامعه و مردم است براي دفاع از صرافي همسر و دفاع از تخلفات پدر موضوعي است كه مخاطبان را مشمئز كرده است.
به خصوص اينكه وي با فريب مجلس در حالي كه بنا بود درباره اظهارات محمود واعظي وزير  ارتباطات و فناوري اطلاعات صحبت كند، پشت تريبون رفت و شروع به خواندن متني كرد كه حدود يك ساعت قبل در اختيار رسانه‌ها قرار داده بود. هرچند در اين بين شاهد تخلف آشكار علي مطهري نايب رئيس مجلس نيز هستيم كه تقريباً پس از خوانده شدن تمام بياينه حسيني ميكروفن وي را قطع مي‌كند در حالي كه بايد از همان ابتدا و وقتي حسيني به تذكر اول و دوم وي توجه نكرد، اين اتفاق رخ مي‌داد.

سالي كه نكوست از بهارش پيداست
سالي كه نكوست از بهارش پيداست. حالا كه آغاز كار مجلس دهم است و بهار كاري نمايندگاني به شمار مي‌رود كه در پي وعده‌هاي رنگارنگ و درست در شرايطي به ميدان عمل آمده‌اند كه كشور با بحران آسيب‌هاي اجتماعي روبه‌روست، مجلس به جاي پيشبرد مطالبات مردمي و چالش‌هاي اجتماعي به حاشيه كشيده شده است. فريب دادن و بي‌قانوني از سوي افرادي كه قرار است قانونگذار باشند، آينده مجلس دهم را مبهم مي‌كند.

حاشيه‌هايي كه از سوي نمايندگان زن اصلاح‌طلب رخ داده هم در شرايطي است كه چهره‌هايي همچون شهيندخت مولاوردي، معاون زنان و خانواده رئيس‌جمهور و برخي آسيب‌شناسان معتقدند فقر، اعتياد و آسيب‌هاي اجتماعي چهره‌اي زنانه پيدا كرده‌ است و حضور 17 نماينده زن در مجلس شوراي اسلامي مي‌تواند فرصتي براي پيگيري بهتر مطالبات حوزه زنان و خانواده باشد. روند فعلي حاكم بر مجلس اين نگراني را افزايش مي‌دهد كه آينده مجلس دهم چه خواهد شد.
نویسنده : كبري فرشچي
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار