آرمان اصفهان
11:36 - پنجشنبه 05 آذر 1394

فروش فوری نوزاد، فقط 100 هزار تومان!

اینجا نه ایتالیا ست و نه انگلیس که کودکان در آن به صورت خاص و با بهانه هایی چون فقر و … خرید و فروش شوند اینجا ایران است و ما مردمی مسلمان و انسان دوست هستیم جای تأمل دارد…

به گزارش آرمان اصفهان؛ اجاره، خرید و فروش و شاید هم معاوضه. کودک شما در دسترس است! معضلی که هنوز به بحران تبدیل نشده است گریبانگیر بچه هایی است که در خیابان می بینید.
به گزارش تبیان ،کودکان سر راهی، یکی از مواردی بود که ما در دوران کودکی خود، آن را در فیلم ها یا کارتون هامی دیدیم اما حال با بزرگ شدنمان آن خاطره تلخ در سریال های دوران کودکی به حقیقتی دهشتناک تر تبدیل شده است، کودکان را دیگر نه در سر راه ،که خرید و فروش می کنند!
معضل خرید و فروش کودک هر چند به عنوان یک بحران مطرح نشده اما پدیده ای است که به ویژه در جنوب شهر تهران در حال رخداد است و باید از همین الان با آن مقابله کرد.نرخ کودکان از صد هزار تومان است تا پنج میلیون اما علت های خرید و فروش آنها متفاوت است. برخی از این کودکان، فرزندان مادرانی معتاد هستند که به محض تولد برای خرج زندگی -بخوانید مصرف مواد مخدر – سریع فروخته می شوند.

در گفتگوها وقتی از این افراد سئوال می شود که واقعاً می فروشی اش؟ پاسخ هایی اینچنینی شنیده می شود که بله خرج زندگی ام را از کجا بیاورم؟! یا اگر نفروشمش چه کنم؟! خبرنگاری که زمانی چنین سئوالی را از یکی از این افراد کرده بود می گفت آنقدر محکم چنین جواب هایی را مطرح می کردند که دیگر جای سئوال دیگری باقی نمی ماند تا از آنها بپرسیم، البته برخی از آنها هستند که بعداً با کمی ناراحتی برای کار خود عذر می آوردند که آدم وقت خماری نمی داند که چه می کند و… اما باز این هم باعث نمی شود که رویه خود را عوض کرده، دست از اعتیاد برداشته یا در اثر خماری دوباره فرزند خود را نفروشد.
علت دیگری که به بازار خرید و فروش کودکان رونق می دهد شغل پردرآمد تکدیگری است. اکنون که آمارها با شفافیت بیشتری درباره درآمد تکدیگران مطرح می شوندشاید بخشی از رونق کودک فروشی را بتوان متوجه شد. جدیدترین آمارها می گویند این افراد به طور متوسط بین 9 تا 12 میلیون تومان در ماه درآمد دارند که حتی از درآمد پزشکان متخصص بیشتر است.

در واقع بسیاری از کودکانی که شما در خیابان ها و سر چهار راه مشاهده می کنید که با پدر یا مادر خود گدایی می کنند کودکانی هستند که زمانی به فروش رفته اند و حال به جای بازی کودکانه، زیر یوغ افرادی سودجو بردگی می کنند و تنها بازاری برای درآمد زایی آنها هستند. بسیاری از این کودکان در زندگی جدید خود با آسیب ها و بیماری های بسیاری دست و پنجه نرم می کنند از بیگاری و آزارهای جنسی تا اعتیاد.
برخی دیگر از این کودکان از ابتدا با اعتیاد یا بیماری هایی چون ایدز، زندگی خود را به سر می برند و با همین بیماری ها فروخته می شوند. بسیاری از آنها در اثر آسیب های محیط زندگی و بیماری ها و عدم مراقبت های لازم خیلی زود از دنیا می روند.
زندگی کوتاه و زجرآور آنها همه اش قربانی خودخواهی ها و اشتباهات پدر و مادران خود می شود. این قشر شامل نوزادان هم می شود که توسط زنان کارتن خواب و زنان روسپی به هنگام زایمان در برخی از بیمارستان های جنوب و مرکز شهر تهران پس از به دنیا آمدن با دریافت صد تا 200 هزار تومان به فروش می رسند.
اما علاوه بر بازار خرید و فروش، بازار اجاره بر سر این کودکان نیز داغ است. هستند افراد سود جویی که اینگونه از این کودکان درآمدزایی می کنند! و آنها را برای بیگاری و تکدیگری اجاره می دهند کودکانی که مجبورند بین دود ماشین ها و خیابان در سرما و گرما تا شب که اجاره شان تمام می شود، زیر زور افراد سودجو و سنگ دل نقش بازی کنند. در یکی از گزارش ها از کشف خانه ای در دروازه غار تهران توسط یک خیریه خبر داده شده بود که در آن روزانه 40 الی 50 کودک اجاره داده و به سطح خیابان ها برای تکدیگری برده شده و شب پس داده می شوند. برخی از این کودکان مستقیم از طرف خود پدر یا مادرشان اجاره داده می شوند و مهم هم نیست به که، چرا و برای چه کاری؛ مهم آن است که تا شب پولی برای اعتیاد آنها دست و پا کنند.

در این حالت این کودکان وقتی به سن دوازده سیزده سالگی می رسند به اجبار پدر و مادر معتاد خود باید بروند و کارکنند آنها بر اساس جنس، تجربه و سنی که دارند تعیین قیمت و از صد هزار تومان تا پنج میلیون تومان خرید و فروش می شوند یا پدر و مادرها آنها را به فامیل یا باندهای متکدی اجاره می دهند تا برای آنها کار کنند.
این کودکان باید تا آخر شب مقدار مشخصی پول به خانه ببرند و گرنه به اجبار تن به کارهای دیگری می دهند. امیر حسین ۱۳ ساله، که از این افراد است، می گوید: من باید روزی 40 هزار تومان کار کنم و برای پدرم ببرم و گرنه کتک می خورم و اجازه ندارم به خانه بروم.
گزارشی دیگر طبق شواهد خود می گوید: بین صد تا 400 هزار تومان به عنوان اجاره هفتگی به خانواده هایشان پرداخت می شود و از همه غم انگیزتر نوزادانی است که روی دوش زنان دوره گرد می بینید که بیشترشان نامشروع به دنیا آمده اند. بررسی ها حاکی از این است که بیشترین محل زندگی کودکان کار در منطقه 12 و محلاتی مثل عودلاجان، هرندی، مولوی، شوش و… است.
وضع این کودکان توسط برخی از مسئولین در حال پیگیری است، فاطمه دانشور دراین باره می گوید حتی به رئیس جمهور نامه داده است اما با همه پیگیری های مسئولین باید نهادهای ذیربط از جمله سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی فکر جدی تری برای این کودکان و نسل بعدی آنها بکنند، چرا که این کودکان علاوه بر اینکه دوران تلخی را سپری می کنند، در محیط زندگی خود فردی ناهنجار تربیت می شوند که آسیب های بعدی را برای خود و نسل بعد از خود خواهند داشت. برخی از این کودکان حتی مجبور می شوند در سن کم باردار شده تا فرد دیگری را به این مجموعه اضافه کنند!
اگر جلوی این خرید و فروش گرفته نشود، ممکن است کم کم کار این کودکان به موضوع تجارت اعضای بدن هم وارد شود افراد سودجو فقط به پول خود فکر می کنند و نوزاد، کودک و معصومیت و انسانیت برای آنها معنایی ندارد.
اینجا نه ایتالیا ست و نه انگلیس که کودکان در آن به صورت خاص و با بهانه هایی چون فقر و … خرید و فروش شوند اینجا ایران است و ما مردمی مسلمان و انسان دوست هستیم جای تأمل دارد که چرا باید در کنار گوش ما که بارها درباره مهربانی و رسیدگی نسبت به کودکان و همسایگانمان از بزرگان دینمان شنیده و خوانده ایم،کودکانی به دلیل وضع بد اقتصادی و یا فقر فرهنگی و بی مبالاتی والدین با پول معاوضه شوند.

نصف جهان

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار