آرمان اصفهان
10:02 - شنبه 29 خرداد 1395

جامانده های مجلس دهم وارد کمیسیون فرهنگی شدند

الياس حضرتي مدير مسئول اعتماد، مصطفي كواكبيان مدير مسئول روزنامه مردمسالاري و محمد علي وكيلي مدير مسئول ابتكار سه مدير مسئولي هستند كه دغدغه حضور در كميسيون‌هاي اقتصادي براي‌شان مهم‌تر از حضور در كميسيون فرهنگي بود.

به گزارش آرمان اصفهان، استقبال بي‌رمق نمايندگان مجلس دهم از كميسيون فرهنگي با حضور چهار نماينده آغاز شد؛ چهار نفري كه سه نفر آنها اعضاي كميسيون فرهنگي دوره نهم مجلس شوراي اسلامي بودند.

 با اعلام حضور علي لاريجاني رئيس مجلس براي حضور در كميسيون فرهنگي و ورود نماينده بازمانده از ديگر كميسيون‌ها تعداد اعضاي كميسيون به 12 نفر رسيده است. اين 12 نفر در سال اول مجلس قرار است بر اوضاع فرهنگي كشور نظارت داشته باشند.

امروز و با نهايي شدن تعداد اعضاي كميسيون‌ها احتمال افزوده شدن به تعداد نماينده‌هاي حاضر در كميسيون فرهنگي نيز وجود دارد و نماينده‌هايي كه نتوانسته‌اند در ديگر كميسيون‌ها حضور داشته باشند با توفيق اجباري سر از كميسيون فرهنگي در بياورند. اين وضعيت نگراني‌هايي را در قبال مقوله فرهنگ به همراه داشته است.

اتيكت‌دار‌ها سراغ كميسيون نيامدند
در ميان نمايندگان دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي برخي از نماينده‌ها هستند كه بنا به فعاليت‌هاي حرفه‌اي و شغلي داراي اتيكت فرهنگي هستند مانند مدير مسئولان چند روزنامه، افراد صاحب نظر مسائل فرهنگي كه اغلب مواضع فرهنگي تندي نيز اتخاذ مي‌كنند و افرادي كه سابقه حضور در دستگاه‌هاي فرهنگي را دارند، از بين این افراد تنها چهره‌اي كه حاضر شد به كميسيون فرهنگي بيايد، علي لاريجاني رئيس مجلس بود كه سابقه رياست بر صداوسيما را دارد.

مديران مسئول روزنامه‌هايي كه به مجلس راه پيدا كردند راه حضور در كميسيون‌هاي ديگر را در پي گرفته‌اند. الياس حضرتي مدير مسئول روزنامه اعتماد، مصطفي كواكبيان مدير مسئول روزنامه مردمسالاري و محمد علي وكيلي مدير مسئول روزنامه ابتكار سه مدير مسئولي هستند كه دغدغه حضور در كميسيون‌هاي اقتصادي براي‌شان مهم‌تر از حضور در كميسيون فرهنگي بود.

اين درحالي است كه مطبوعات و رسانه‌ها بخش مهمي از موضوعات فرهنگي و چالش‌هاي حوزه فرهنگ را به خود اختصاص مي‌دهند و مي‌شد با استفاده از حضور اين افراد در كميسيون نسبت به رفع مشكلات حوزه رسانه اميد داشت. حضور نيافتن افراد رسانه‌ در كميسيون فرهنگي حتي دغدغه حرفه‌اي آنها را نيز تحت الشعاع قرار مي‌دهد.

كميسيون فرهنگي و راه پيش رو
كميسيون فرهنگي با تيمي از افرادي كه به اجبار سر از اين كميسيون در آورده‌اند تشكيل شده است و مسئوليت نظارت بر مسائل فرهنگي را بر عهده خواهد گرفت.

براي روشن شدن اهميت كميسيون فرهنگي براي كساني كه از سر ناچاري و نبود جاي خالي در كميسيون‌هاي ديگر مجلس به اين كميسيون آمده‌اند و درك بهتر جايگاه كميسيون فرهنگي براي افرادي كه هنوز به وظايف اين كميسيون آگاه نيستند، از دو تن از فعالان فرهنگي خواسته‌ايم نظرشان را درباره اهميت كميسيون فرهنگي، وظايف اين كميسيون و رويكرد فرهنگي مجلس در اختيار «جوان» قرار دهند.

رئيس كميسيون فرهنگي خود را براي جهاد آماده كند
حميد رضا مقدم‌فر، مشاور رسانه‌اي فرمانده‌ كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و فعال رسانه: همان گونه كه مجلس شوراي اسلامي نقش ريل‌گذار مسير اجرايي كشور را دارد، كميسيون فرهنگي نيز در موضوع فرهنگ نقش ريل‌گذار را دارد كه وظيفه و نقش بسيار مهمي به شمار مي‌رود.

اين نقش مهم و تعيين‌كننده در شرايط كنوني كه فضاي فرهنگي در كشور كه مقام معظم رهبري از آن به عنوان ولنگاري فرهنگي ياد كرده‌اند، اهميتش بيشتر شده و كميسيون فرهنگي مي‌تواند با ريل‌گذاري مناسب كشور را از ولنگاري فرهنگي نجات‌ دهد.  نقش‌آفريني و عملكرد كميسيون فرهنگي بسته به اعضا و رئيس آن كميسيون است.
اعضا و رئيس كميسيون بايد فرهنگ‌شناس و دشمن‌شناس باشند و عرصه جنگ نرم را درك و حس كرده باشند و در درجه بعد اهتمام و عزم و همت براي جهاد فرهنگي داشته باشد. امروز مقام معظم رهبري از جهاد فرهنگي به عنوان جهاد اكبر نام مي‌برند و مسئول كميسيون فرهنگي مجلس بايد خود را براي يك جهاد همه‌جانبه در عرصه فرهنگ آماده كند.

  بايد در انتخاب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس به اين ويژگي‌ها توجه شود. الحمدلله اعضايي در كميسيون فرهنگي وجود دارند كه در دوره قبل مجلس نيز در اين كميسيون حضور داشته و فعاليت خوبي داشته‌اند و نشان داده‌اند كه مي‌توانند در اين دوره نيز نقش تعيين‌كننده داشته باشند، كساني كه هم اسلام‌شناس هستند، هم فرهنگ‌شناس و نشان داد‌ه‌اند كه دغدغه و اهتمام مسائل فرهنگي را دارند. اين افراد گزينه‌هاي خوبي براي رياست بر كميسيون فرهنگي هستند.

نگاه كميسيون فرهنگي به پيوست فرهنگي
جواد جباري، مدير عامل بنیاد فرهنگي روايت: با توجه به نقش بسيار مهم مجلس شوراي اسلامي در جهتگيري‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي كشور به طور عام و نقش تخصصي كميسيون فرهنگي مجلس در بهبود وضعيت فرهنگ در كشور به طور خاص، در نتيجه با توجه به آغاز به‌كار دور جديدي از فعاليت‌هاي مجلس محترم انتظار مي‌رود تا اعضاي اين كميسيون با ارتباط نزديك با دستگاه‌هاي فرهنگي و هنري و هنرمندان و انديشمندان از نزديك با دغدغه‌ها و چالش‌هاي اين بخش آشنا شده و پس از همفكري و چاره‌انديشي مشترك، دست در دست يكديگر براي بهبود امور فرهنگي در كشور گام بردارند.

در اين ميان انتظار مي‌رود با توجه به دغدغه مقام معظم رهبري درباره اوضاع فرهنگي كشور كه از آن تحت عنوان ولنگاري فرهنگي نام بردند، اين كميسيون به شكلي ويژه رفع اين نگراني را كه نگراني هنرمندان متعهد و اهالي فرهنگ و جامعه نيز است، در دستور كار قرار داده تا شاهد پويايي و تأثيرگذاري مثبت فرهنگ در سطوح گوناگون جامعه باشيم. همچنين ضروري است تا اين كميسيون، پيگيري و نظارت لازم را در خصوص دارا بودن پيوست فرهنگي براي تمامي مصوبات اقتصادي،  سياسي و اجتماعي انجام دهد تا هر اقدام مهمي در كشور با نگاهي فرهنگي به پيش رود.

انتهای پیام/ جوان فرهنگی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار