آرمان اصفهان
15:49 - یکشنبه 09 خرداد 1395

رکورد 90 درصدی اصفهانی ها در کمبود ویتامین D/ اجازه ندهیم کودکان به ام اس مبتلا شوند

پدران و مادرانی که مبتلا به بیماری ام.اس هستند باید تمام تلاش خود را کنند تا فرزندانشان به این بیماری مبتلا نشوند و این کار با رعایت روش های پیشگیری و بهره‌مندی از سبک زندگی صحیح امکان‌پذیر خواهد بود

به گزارش آرمان اصفهان، رئیس انجمن ام.اس استان اصفهان با بیان اینکه کمبود این ویتامین ریسک خطر ابتلا به بیماری ام.اس را در افراد افزایش می‌دهد، گفت: طرح توزیع “ویتامین D” در مدارس ابتدایی باید ملی شود.
مسعود اعتمادی فر در همایش سراسری بیماران ام.اس اصفهان به مناسبت روز جهانی ام.اس خاطر نشان کرد: مرکز ام.اس اصفهان خانه امید این بیماران است و همه بیماران و خیران باید کمک کنند تا این مرکز به‌طور کامل افتتاح شود و ما بتوانیم مراکز دیگری هم برای این بیماری در استان اصفهان راه‌اندازی کنیم.
وی افزود: این مرکز برای بیماران ام.اس طراحی و ساخته شده است و آن‌ها باید قدر این موقعیت را بدانند و همه برای تکمیل آن کمک کنند. متأسفانه در حوزه ام.اس بیشتر از اینکه شاهد حمایت‌ها و کمک‌ها باشیم، با سنگ‌اندازی‌ها و مشکلاتی که پیش پای ما قرار می‌گیرد روبه‌رو هستیم. اگر مشکلات ایجاد نکرده بودند شاید حالا مرکز ام.اس اصفهان با قدرت بیشتری به بیماران خدمات ارائه می‌کرد.
جهانیان، روی اصفهان حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند
رئیس انجمن ام.اس استان اصفهان افزود: خوشبختانه در یک سال گذشته در زمینه تولید داروهای مختلف این بیماری پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم و ما در اصفهان در این حوزه به موفقیت‌های زیادی دست یافته‌ایم، به طوری‌که حالا کشورهای خاورمیانه و سایر کشورهای دنیا در زمینه بیماری ام.اس روی اصفهان حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند و از طرفی اصفهان را به عنوان مرکز علمی ام.اس می‌شناسند.
وی اظهار کرد: خوشبختانه اصفهان نه تنها در زمینه علمی بیماری ام.اس بلکه در راستای حمایت‌هایی که باید از این بیماران انجام شود نیز حرف نخست را در کشور می‌زند و انجمن ام.اس استان اصفهان تمامی حمایت‌های لازم برای بیماران ام.اس را در حد بضاعت خود در دستور کار قرار داده است.
اعتمادی‌فر عنوان کرد: در زمینه‌‌های تحقیقاتی بیماری ام.اس بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب در استان اصفهان تحقیقاتی خوبی را انجام داده‌اند و از طرفی در دانشگاه علوم پزشکی و سایر مراکز تحقیقاتی در استان اصفهان، مطالعاتی خوبی در مورد جوانب مختلف این بیماری صورت گرفته است.
وی با اشاره به ریزفاکتورهای تاثیرگذار در ابتلا به بیماری ام.اس، گفت: همه می‌دانیم که ویتامین D نقش تاثیرگذاری در بیماری ام.اس دارد و اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا از این ویتامین به عنوان راهکار درمان بیماری ام.اس یاد می‌شود که این مسئله اهمیت موضوع را دوچندان می‌کند.vitamin-D-Copy
طرح توزیع “ویتامین D” در مدارس ابتدایی باید ملی شود
رئیس انجمن ام.اس استان اصفهان افزود: متاسفانه در استان اصفهان 90 درصد افراد دچار ویتامین D پایین هستند و این مسئله سبب شده تا ریسک ابتلا به بیماری‌های دستگاه ایمنی در این افراد افزایش یابد. از طرفی کمبود این ویتامین ریسک خطر ابتلا به بیماری ام.اس را در افراد افزایش می‌دهد.
وی تاکید کرد: آنچه مسلم است اکثر افراد در جامعه ما دچار کمبود ویتامین D هستند و این درحالی است که می‌توان جلوی افزایش این آمار را گرفت. بایستی طرح توزیع “ویتامین D” در بین دانش‌آموزان مدارس ابتدایی به‌ویژه دانش‌آموزان دختر به یک طرح ملی تبدیل شود و با این کار احتمال ابتلا کودکان‌مان به بیماری ام.اس را کاهش دهیم.
اعتمادی‌فر افزود: افراد با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 15 دقیقه و یا مصرف غذاهایی که شامل ویتامین D هستند، می‌توانند کمبود این ویتامین را در بدن خود جبران کنند و این یک مسئله جدی است چراکه با رعایت این مسائل می‌توان از ابتلای احتمالی به بیماری ام.اس جلوگیری کرد.
وی تصریح کرد: دومین فاکتور خطر در بیماری ام.اس مصرف دخانیات و سیگار است. سیگار قوی‌ترین ریزفاکتور در بیماری ام.اس است، همچنین افراد خانواده‌ای که فرد مبتلا به ام.اس در آن زندگی می‌کند هم نباید سیگار مصرف کنند چراکه این موضوع هم سبب اذیت بیمار می‌شود.
رئیس انجمن ام.اس استان اصفهان اظهار کرد: چاقی سومین ریزفاکتور در بیماری ام.اس است که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد و این درحالی است که اکثریت جامعه ما با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کنند.
وی با بیان اینکه زنان جامعه ما چون کمتر فعالیت می‎‌کنند و برنامه ورزشی مناسبی ندارند دچار چاقی می‌شوند، گفت: این موضوع ریسک خطر ابتلا به بیماری ام.اس را در آن‌ها افزایش داده است. باید برای جلوگیری از این اتفاق، ورزش را در بین دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان به صورت یک طرح ملی اجرایی کنیم و از همان سنین نوجوانی خطر ابتلا به بیماری ام.اس را در آنها کاهش دهیم.
اعتمادی فر گفت: امروزه شاهد آن هستیم که بیماری ام.اس در برخی از خانواده‌ها چندین نفر را درگیر کرده به طوریکه خانواده‌ای را داریم که 5 نفر از اعضای آن دارای بیماری ام.اس هستند. این مسئله شاید به ژنتیک ارتباط داشته باشد اما دلیل اصلی آن همین ریزفاکتورهای خطر همچون استعمال دخانیات، کمبود ویتامین D و چاقی و اضافه وزن است. این مسئله نشان می‌دهد که باید سبک زندگی‌مان را درست کنیم تا از خطر مصون باشیم.
نباید اجازه دهیم کودکانمان به بیماری ام.اس مبتلا شوند
وی تاکید کرد: پدران و مادرانی که مبتلا به بیماری ام.اس هستند باید تمام تلاش خود را کنند تا فرزندانشان به این بیماری مبتلا نشوند و این کار با رعایت روش های پیشگیری و بهره‌مندی از سبک زندگی صحیح امکان‌پذیر خواهد بود. نکته مهم این است که نباید اجازه دهیم کودکانمان به بیماری ام.اس مبتلا شوند.
رئیس انجمن ام.اس استان اصفهان تصریح کرد: در بین عوامل مهم ابتلا به ام.اس نباید استرس را از یاد برد، موضوعی که متاسفانه اکثریت جامعه ما دچار آن هستند و باید استرس را از جامعه دور کنیم. ما متولی کل جامعه و سیستم سلامت نیستیم اما می‌توانیم با فعالیت مستمر در محدوده خودمان این کار را انجام دهیم.
وی در تشریح مباحث دارویی در بیماری ام.اس، ادامه داد: در برخی از کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده‌اند درمان بیماری ام.اس با داروهای خوراکی امکان‌پذیر است و به همین خاطر تولید داروهای خوراکی ام.اس را در خط نخست تولیدات دارویی خود قرار داده‌اند. بنابراین ما هم وظیفه داریم این داروها را متناسب با شرایط برای بیماران تجویز کنیم.
اعتمادی فر خاطرنشان کرد: تنها برای بیمارانی داروی خوراکی تجویز می‌شود که جدیداً به این بیماری مبتلا شده باشند و یا اینکه درمان دارویی قبلی روی آن‌ها پاسخ نداده است و دچار حمله شده اند. در این شرایط است که ما می توانیم برای فرد بیمار داروی خوراکی تجویز کنیم.
اثربخشی داروهای خوراکی در بیماران ام.اس 55 تا 60 درصد است
وی گفت: تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که اثربخشی داروهای خوراکی در بیماران ام.اس 55 تا 60 درصد بوده و این درحالی است که اثربخشی سایر داروها 30 تا 35 درصد است. البته داروهای خوراکی یک سری عوارض با خود به همراه دارند که در این شرایط فرد مبتلا باید زیرنظر پرستار آموزش‌های لازم را فرا بگیرد و پرستار نیز باید مراقب بیمارش باشد.
رئیس انجمن ام.اس استان اصفهان اظهارداشت: داروی فینگولیمد دارویی است که 2 سال گذشته توسط شرکت اسوه در داخل ایران تولید شد و اکنون نیز شرکت ابوریحان خط تولید آن را در داخل کشور راه اندازی کرده است. این داروی خوراکی یک داروی خوب و موثر است که با توجه به شرایط برای بیمار ام.اس تجویز می‎‌شود.
وی ادامه داد: افرادی که در کشور از این داروی خوراکی استفاده می‎کنند حدود 2 هزار و 200 نفر هستند که از این تعداد 800 نفر در اصفهان زندگی می‌کنند و از این بابت نیز ما در استان اصفهان در وضعیت خوبی قرار داریم. نکته مهم‌تر اینکه 90 درصد افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند حال خوبی دارند.
اعتمادی‌فر عنوان کرد: دیفوزل دومین داروی خوراکی است که خوشبختانه خط تولید آن در کشور راه اندازی شده است و دارای اثر بخشی 60درصدی است. این دارو برای 50 بیمار ام.اس تجویز شده و به جرأت می‌توانم بگویم هیچ عارضه‌ای تاکنون در بیماران مصرف‌کننده این دارو ندیده‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: اوباژیو سومین داروی خوراکی است که در ایران تولید شده و از اوایل هفته آینده وارد داروخانه‌های کشور می‌شود و در دسترس بیماران قرار می‌گیرد.

انتهای پیام / تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار