آرمان اصفهان
20:19 - چهارشنبه 04 آذر 1394

موضع چین در قبال سرنگونی هواپیمای جنگنده روسیه توسط ترکیه

پکن به دقت حادثه را زیر نظر دارد و شرایط فعلی نیاز به روشن شدن بیشتری دارد. چین از مقابله بین المللی با تروریسم حمایت می کند و امیدوار است همه طرف ها ارتباطات و هماهنگی خود را ارتقا دهند.

به گزارش آرمان اصفهان؛ چین در واکنش به اقدام جنگنده‌های ترکیه در ساقط کردن یک فروند جنگنده سوخو 24 روسیه در مرز ترکیه و سوریه، خواستار هماهنگی بیشتر در مقابله با تروریسم شده است.

در حالی که سرنگونی یک فروند جنگنده روسی در مرز ترکیه و سوریه یکی از جدی ترین منازعات بین یکی از اعضای ناتو و روسیه در نیم قرن اخیر به شمار می رود، پکن خواستار هماهنگی بیشتر کشورهای مختلف در مقابله با تروریسم شد.

تصمیم مسکو برای انجام حملات هوایی جداگانه در سوریه به این معناست که هواپیماهای روسیه و ناتو برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم در یک حریم هوایی مشترک عملیات انجام می دهند و گروه های تروریستی مختلفی را در مرز ترکیه هدف قرار داده اند.

روسیه اعلام کرده است که هواپیمای سرنگون شده حدود یک کیلومتر داخل سوریه بوده و نسبت به تبعات جدی این اقدام آنکارا هشدار داده ولی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته است که آنکارا به دنبال تنش نیست و هواپیمای روسی در داخل حریم هوایی ترکیه سرنگون شده ولی در سوریه سقوط کرده است.

هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد: پکن به دقت حادثه را زیر نظر دارد و شرایط فعلی نیاز به روشن شدن بیشتری دارد. چین از مقابله بین المللی با تروریسم حمایت می کند و امیدوار است همه طرف ها ارتباطات و هماهنگی خود را ارتقا دهند.

در شرایطی که چین به نفت خاورمیانه وابسته است، ولی ترجیح داده است تا دیپلماسی این منطقه را به سایر اعضای دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه واگذار کند.

چین بارها اعلام کرده است که هیچ راهکار نظامی برای مشکلات سوریه وجود ندارد و از بمباران های روسیه و آمریکا انتقاد کرده است.

رویترز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار