آرمان اصفهان
12:43 - سه شنبه 21 اردیبهشت 1395

گفت‌وگو با بانوي تازه مسلمان روسي:

حالا در اسلام به تقوای من اهمیت می‌دهند نه به زن بودنم

اگر در اينترنت بودم و مادرم مي‌ديد كه دنبال مطالب اسلامي هستم دعوايم مي‌كرد. وقتي رفتار و پوششم تغيير كرد، مادرم با نگراني گفت مسلمان شده‌اي و ناراحت شد اما پدرم زياد مخالفت نمي‌كرد خيلي خوب مي‌فهميد كه مذهبي شده‌ام و جاي نگراني نيست و قبول كرد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ خانم يلنا ترويتسكيخ متولد سال 1987 ميلادي بانويي تازه مسلمان از يك خانواده مسيحي در شهري از مناطق مركزي روسيه است.
پدرش كارگر كارخانه آهن و مادرش پرستار سالمندان بود.
ظاهراً اغلب مردم روسيه مسيحي هستند؟
به كليسا مي‌روند ولي بيشتر مردم سعي نمي‌كنند درباره دين خودشان اطلاعات زيادي بدانند!
چطور شد كه مسلمان شديد؟
رشته درسي من انگليسي بود براي همين در سايتي كه به صورت آنلاين به بحث آموزش زبان انگليسي مي‌پرداخت ثبت‌نام كردم و آنجا با آقاي جهاني آشنا شدم. ايشان خيلي خوب درباره اسلام حرف مي‌زد. آن زمان من چيزي از زندگي درك نمي‌كردم، به بن‌بست رسيده بودم. به هدف زندگي و اينكه من از كجا هستم و به كجا مي‌روم فكر مي‌كردم. در روسيه هركس مي‌تواند درباره فرقه و دين كتاب چاپ كند.
وقتي سراغ كتاب‌هاي مختلف رفتم به هيچ نتيجه‌اي نرسيدم كه مفهومي داشته باشد. سؤالات و كنجكاوي‌هاي من زياد بود و آقاي جهاني به آنها جواب مي‌داد. اين بود كه پس از تحقيق و با كمك ايشان ديدم اسلام ديني كامل و خوب است. مسلمان كه شدم او گفت من مي‌آيم به دنبال تو، به او گفتم چه بيايي و چه نيايي من مسلمان مي‌شوم، نمي‌خواهم به خاطر تو مسلمان شوم.
آن زمان شما و آقاي جهاني چند سال داشتيد؟
من 21 ساله بودم و آقاي جهاني 26سال داشت ولي اطلاعات و شناخت خوبي از اسلام داشت و برايم از آن تعريف مي‌كرد. ايشان كه بعد همسرم شد گفت زياد مطالب سايت‌ها را نخوان چراكه نمي‌شد به سايت‌ها اعتماد كرد. هر سؤالي داري از خودم بپرس تا اشتباه نكني اگر هم بلد نبودم از ديگران مي‌پرسم.
در منطقه شما مسلمان هم بود؟
اغلب تاجيكستاني و تاتاري بودند و مي‌گفتند مسلمانيم ولي زياد چيزي از اسلام را رعايت نمي‌كردند، براي همين اسلام را نمي‌شناختم.
اگر با آقاي جهاني آشنا نمي‌شديد ممكن بود دين ديگري را انتخاب كنيد؟
هميشه از خدا مي‌خواستم تا من را به راه راست هدايت كند و كسي را سر راهم بگذارد تا حقيقت اسلام را متوجه شوم. چند روز بعد از همين دعا بود كه با آقاي جهاني آشنا شدم و كمك زيادي به من كرد.
وقتي مسلمان شديد عكس‌العمل خانواده چه بود؟
خيلي ناراحت شدند گفتند نبايد با آقاي جهاني ارتباط داشته باشي. كتاب‌هايي كه خريده بودم را قايم كردم ولي از من گرفتند. اگر در اينترنت بودم و مادرم مي‌ديد كه دنبال مطالب اسلامي هستم دعوايم مي‌كرد. وقتي رفتار و پوششم تغيير كرد، مادرم با نگراني گفت مسلمان شده‌اي و ناراحت شد اما پدرم زياد مخالفت نمي‌كرد خيلي خوب مي‌فهميد كه مذهبي شده‌ام و جاي نگراني نيست و قبول كرد. او مي‌دانست خدايي وجود دارد براي همين اذيتم نكرد.
حجاب هم داشتيد؟
نه، اولش حجابي نداشتم سخت بود اما بعدها كم‌كم حجاب گرفتم.
سعي كرده‌ايد خواهرتان را هم به اسلام دعوت كنيد؟
او از من 12 سال بزرگ‌تر است. ما نظر متفاوتي راجع به خدا داريم. من هم دوست ندارم با كسي بحث كنم براي همين سعي مي‌كنم درباره بچه‌ها يا امور ديگري حرف بزنيم. دوست ندارم ناراحتش كنم.
با خانواده ارتباط داريد؟
بله، از طريق اسكايپ ارتباط دارم.
چقدر طول كشيد تا به ايران آمديد؟
يكسال بعد از آشنايي و مسلمان شدنم. آن زمان كار همسرم با كامپيوتر در شركتي در تهران بود كه بعد چون خانواده ايشان در مشهد بودند، آنجا ساكن شديم. تهران شلوغ بود و دوست نداشتيم آنجا بمانيم.
در ايران احساس غربت و تنهايي نمي‌كنيد؟
نه، شايد در روسيه حالم خوب نبود ولي در ايران خيلي آرامش دارم. همسرم و خانواده او خيلي خوب هستند احساس غربت نمي‌كنم حتي فكر نمي‌كنم خارجي هستم.
مشغول به كارهستيد يا خانه‌دار؟
خانه‌دار هستم چون دو بچه شش ساله و سه ساله دارم ترجيح دادم بيشتر در خانه با آنها باشم مگر گاهي كارهاي ترجمه‌اي براي يك شركت تبليغي انجام بدهم يا براي حرم امام رضا (عليه‌السلام) بروشورهاي تبريك يا مطلبي به روسي بخواهند ترجمه كنم.
چطور با حرم امام رضا (عليه‌السلام) آشنا شديد؟
يك بار به حرم رفتم. آنجا به بخش اداره اتباع خارجي رفتيم. با آقاي ايماني آشنا شدم و ايشان به من قرآن به زبان روسي داد و از من به عنوان خادم افتخاري حرم دعوت كرد.
از حس و حال اولين زيارت امام رضا (عليه‌السلام) برايمان مي‌گوييد؟
خب اولش من شناختی نداشتم چون تازه مسلمان شده بودم ولي هرچه بيشتر با اسلام و اهل بيت آشنا شدم بيشتر علاقه پيدا كردم. من آن زمان تنها اسم اسلام و مسلماني داشتم.
هنوز با دوستان روس خود ارتباط داريد؟
وقتي مسلمان شدم با من قطع رابطه كردند از جمله دوستي كه خيلي با هم صميمي بوديم و هر دو در رشته شيمي درس مي‌خوانديم. او وقتي فهميد مسلمان شدم، فكر كرد ديوانه شدم ولي با چند تا از دوستان ديگرم هنوز ارتباط دارم.
از اينكه ايران آمديد خانواده معترض نشدند؟
قلبشان از نگراني مي‌خواست بايستد. آن زمان انتخابات88 بود و رسانه‌ها مي‌گفتند در ايران آشوب است و مادرم خيلي نگران بود. از طرفي مي‌گفتند مسلمانان نسبت به زنان خشونت دارند و چند همسر هم دارند براي همين مي‌ترسيد. يك بار مادرم يك زن مسلمان تاجيكستاني را ديده بود از او خواست تا بيايد من را آگاه كند و نصيحت شوم. مي‌گفت بيا خانه ما و دخترم را نصيحت كن بيا بگو شوهرم من را مي‌زند و من چند بار فرار كرده‌ام! ولي من از اين حرف‌هاي او نمي‌ترسيدم چون مي‌دانستم دين اسلام اينگونه نيست و اشتباه مي‌كنند.
وقتي ايران آمديد همچنان دنبال مطالب درباره اسلام بوديد؟
بله، هنوز هم مطالعه مي‌كنم تا بيشتر بدانم. اگر سؤالي هم دارم دنبالش براي تحقيق مي‌روم.
شما خواننده معروف روسي ماشا ايليكا را مي‌شناسيد؟
بله، وقتي خواننده بود من در روسيه ترانه‌هاي او را گوش مي‌دادم بعدها وقتي در ايران بودم فهميدم مسلمان شده است.
زيباترين چيزي كه از اسلام دريافت كرده‌ايد چيست؟
اينكه خدا هميشه و همه جا حضور دارد. او همه چيز را مي‌بيند و مي‌شنود. اين حس و حال خيلي خوبيست كه انسان هيچ وقت تنها نيست.
درباره اهل بيت چطور؟
كتابي به نام 14 معصوم به زبان روسي را خوانده‌ام. مي‌توانم بگويم كه خيلي دوست دارم با ائمه ارتباط داشته باشم و درباره آنها بيشتر بدانم.
اگر كسي از شما بپرسد اسلام چيست چه جوابي مي‌دهيد؟
مي‌گويم اسلام همه چيز است، آزادي كه اسلام به انسان مي‌دهد فراتر از اين آزادي‌هاست. روح و روان حتي فكر انسان آزاد است. قبلاً خيلي‌ها به من نگاه مي‌كردند كه من هم خوشم نمي‌آمد، ولي وقتي مسلمان شدم و حجاب گرفتم متوجه شدم كه اصلاً كسي به من نگاه نمي‌كند و اهميتي ندارد كه زن هستم يا مرد، بلكه به تقوايم نگاه مي‌كنند و اين خوشايند است.
نماز خواندن براي شما سخت نيست؟
نه، وقتي ايران آمدم ماه رمضان بود. اولين سال مسلماني با ماه رمضان سخت بود. نمي‌فهميدم براي چه اين كارها مي‌شود چون من مسلمان شده بودم ولي ايمان نداشتم، تا چند سال بعد ايمان هم آوردم و سختي عبادات ديگر نبود و اين اعمال عبادي را دوست دارم.
نظرتان درباره ايران چيست؟
از روزي كه ايران آمدم عاشق اين كشور و مردمش شدم براي ايراني‌ها خانواده اهميت دارد. دوست دارند هرجا هستند كنار هم و باهم باشند ولي در روسيه هر چقدر دورتر از هم باشند بيشتر رضايت دارند. من خوشحالم كه بچه‌هايم را در اين محيط با عاطفه و خوب ايراني بزرگ مي‌كنم.
از ميان شاعران به كدام بيشتر علاقه داريد؟
چند ماه پيش سعي كردم سعدي بخوانم خيلي سخت بود با اينكه كتاب روسي ترجمه شده ولي سخت است. در ميان روس‌ها خيام خيلي شهرت و محبوبيت دارد اما انگار بين ايراني‌ها آنقدر معروف نيست. شعرهاي خيام را حتي روس‌ها در سايت‌هاي اجتماعي‌شان براي هم به اشتراك مي‌گذارند. آنقدر اين شاعر بين آنها معروف است كه بيشتر از خود ايراني‌ها اشعارش را حفظ هستند و زمزمه مي‌كنند.
به شهرهاي ايران هم سفر كرده‌ايد؟
نه، چون خانواده همسرم مشهدي هستند من فقط خراسان را ديده‌ام. دوست دارم فرصتي پيش بيايد به شهرهاي ديگر هم سفر كنم.
نویسنده : معصومه طاهری 
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار