آرمان اصفهان
08:03 - دوشنبه 13 اردیبهشت 1395

عزیمت آب از سِمیرم تا رَفسنجان؛

به کام پسته های نه چَندان خَندان!

… رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در سفر دو سال قبل خود به سمیرم می گوید: ۱۸ سال پیش در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی این طرح تصویب شده است و ما مجبور به انجام آن هستیم.

آرمان اصفهان- محمود افشاری: نهم اسفندماه ۹۴ رادیو ایران، در بسته خبری پیک بامدادی هشت صبح، گزارش مفصلی از آخرین رویدادهای مربوط به طرح انتقال آب سِمیرم به رَفسنجان با عنوان «ونک-سولگان-رفسنجان» پخش کرد.
بعد از آن در بیست و پنجمین روز همان اسفندماه یکی از خبرگزاری های استان چهارمحال و بختیاری اینگونه نوشت: “بولدوزرهای شرکت عمران رفسنجان در چشمه علی بُروجن آغاز به کار کردند. بدون آنکه برای انتقال آب ونک سمیرم به رفسنجان مجوزی دریافت کرده باشند.
محتوای آن گزارش رادیویی که با تیتر «به نام آب شرب، به کام کشاورزی» پخش می شد اما خبرهای جدید و قابل ملاحظه ای درون خود داشت. گویا آخرین جلسه مربوط به احداث سد ونک که از توابع سمیرم استان اصفهان است از سوی مدیران دو استان کرمان و چهارمحال بختیاری در همان زمستان سال ۹۴ برگزار شده و تصمیماتی هم در آن گرفته شده است.
خاکپور عضو کارگروه ملاحظات زیست محیطی استان چهارمحال و بختیاری در همین زمینه گفته است: لوله گذاری از سمت استان کرمان آغاز و دستگاههای سنگین برای احداث خط انتقال آب مستقر شده اند.
وی به مطالعات کارگروه متبوعش اشاره کرده و می گوید: در این مطالعات مشخص شد آبی که در رودخانه سولگان است جوابگوی آب انتقالی به جای دیگر نیست ضمن اینکه علاوه بر این پیش بینی شده آب از رودخانه ونک سمیرم به داخل رودخانه سولگان پمپاژ شود و این خود یعنی انتقال آبی دیگر!
حسین صمدی مدیرعامل آب منطقه ای استان چهارمحال و بختیاری نیز گفت: احداث سدّ ونک، هم اهداف استان چهارمحال و بختیاری و هم استان کرمان برای مصارف شرب را تامین می کند اما اینکه آب برای کشاورزی منتقل شود در حیطه وظائف بنده نیست!
شهرام احمدی مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری اما پرده از یک عدم شفافیت و اختلاف میلیون مترمکعبی بر می دارد و می افزاید: زمانی که این طرح انتقال را بررسی کردیم دیدیم واقعیت چیز دیگری است.
وی این واقعیت تلخ را اختلاف انتقال ۱۵۰ میلیون مترمکعبی آب برشمرده است.

nazz
بختیاری، مدیر عامل آب منطقه ای استان کرمان درباره این اختلاف ۱۵۰ میلیون متر مکعبی به رادیو ایران گفته بود: ما ۲۵۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم که با این میزان انتقال آب این کسری تا حدود بسیار زیادی جبران شده و مابقی باید از چرخه خارج شود.
محمد درویش،‌ مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان هم درباره مجموع نیاز آب مردم برای مصارف شرب در لُردگان چهارمحال و بختیاری را ۳۰ میلیون متر مکعب عنوان می کند.
وی خاطر نشان می کند: انتقال آب از کارون با حدود دو میلیون متر مکعب یا چشمه آتش گاه با هزینه و فاصله خط انتقال کمتر و اجرای راحت تر نیز برای این منطقه ممکن است و نیازی به انتقال آب از ونک -سولگان نیست.
درویش به موضوع انتقال آب به رفسنجان هم می پردازد و می گوید: پربازده ترین نوع کشاورزی، یعنی محصول پسته را در رفسنجان با درآمدی معادل سه میلیارد دلار داریم اما میزان آب مصرفی، هزینه ای بیشتر از هشت میلیارد دلار می شود، بنابراین تولید پسته، انتقال آب و توسعه کشت و کشاورزی به هیچ عنوان به صرفه و منطقی نیست.
به گفته این فعال محیط زیست؛ اگر مسوولان می خواهند اقدام و عمل اساسی انجام دهند باید چاه های منطقه رفسنجان را پلمپ کنند تا به تعادل بخشی برسند یا اینکه از نمک زدائی خاک و انرژی خورشیدی از دریای عمان با هزینه ای بسیار کمتر برای انتقال آب اقدام کنند.
در سوی دیگر ماجرا استان اصفهان و مسوولان این استان و شهرستان سمیرم قرار دارند.
استاندار اصفهان که عمده سوابق کاری او در بخش آب بوده در یکی از آخرین اظهار نظرهایش درباره همین انتقال آب گفته است: در زمان مسئولیتم به عنوان معاون وزیر نیرو، اولین کسی بودم که با ۱۲ دلیل با طرح انتقال آب سمیرم به رفسنجان مخالفت کردم و الان هم در تلاشیم که این مسئله را لغو کنیم کما اینکه تا کنون در دو کمیسیون هم لغو شده است و زمانی که این مسئله به نتیجه رسید اعلام خواهمی کرد.

pesteh
*و اما یادآوری چند نکته مهم:
۱- موضوع قرارداد و تخصیص آب ونک- سولگان بین شرکت های آب منطقه ای دو استان کرمان، چهارمحال و بختیاری و نیز شرکت عمران رفسنجان در وزارت نیرو در ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۳ منعقد و در سفر هیئت دولت به شهرکرد تصویب و با اخذ اعتبار وارد مرحله اجرایی شده است.
۲- مطابق سخنرانی رییس جمهور در سفر استانی در جمع مردم اهواز، انتقال آب بین حوضه ای تنها برای تامین آب شرب مقدور خواهد بود در حالیکه از مجموع ۳۴۲ میلیون متر مکعب تنها ۳۵ میلیون متر مکعب برای مصرف شرب پیش بینی شده است و مابقی برای مصرف کشاورزی تخصیص داده شده است و این خلاف دستور ریاست محترم جمهور است.
۳- طبق دستور وزیر نیرو نیازهای بالادستی در اولویت اول قرار دارد و این موضوع در شرایطی است که در حوضه سمیرم کمبود آب و خشکسالی بوِزه در بخش های شرقی کاملا مشهود است و بیشتر طرح های اجرا شده با ظرفیت کمی در حال بهره برداری است و این خلاف دستور وزیر است.
۴- یکی از موضوعاتی که به درستی وزیر نیرو روی آن پافشاری می کند لزوم اقتصادی بودن طرح است. آیا عاقلانه است در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری و در حوضه زاینده رود که می توان به ارزش افزوده بسیار بیشتری برای آب دست یافت و بدون توجه به این موضوع در ۷۰۰ کیلومتری مبدا طرح تامین و اجرا کرد.
۵- طبق تحقیقات آب شهرکرد، مرکز پژوهش های مجلس و نمایندگان استان چهار محال و بختیاری انتقال آب از سرشاخه های کارون لطمات جبران ناپذیری به این رودخانه زده و طرح فاقد مجوزهای زیست محیطی است.

سیب سمیرم
*استاندار اصفهان یا وزارت نیرو؟ هر کدام نظری دارند
ما ۱۰۰درصد با اجرای طرح انتقال آب از سولگان به رفسنجان مخالفیم و هرگونه اتفاقی در حوضه آبریز استان با توجه به تعریف مدیریت یکپارچه آب باید با اصفهان هماهنگ شود.
زرگرپور اما در حالی این سخنان را در نشست خبری آبی خود با خبرنگاران عنوان می کند که در یک جای سخنانش این را هم گفته است: مسوولان وزارت نیرو بر این اعتقاداند که این طرح اعتبار دارد و من نیز دنبال جمع آوری اطلاعات مبنی بر بی‌اعتبار بودن این طرح هستم.
۲۱ فروردین زمان اندکی است که گذشته و استاندار زرگر پور این سخنان را ایراد کرده اند اما حدود دو دهه قبل و در زمان دولت سازندگی گویا اتفاقات دیگری هم افتاده که رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در سفر دو سال قبل خود به سمیرم می گوید: ۱۸ سال پیش در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی این طرح تصویب شده است و ما مجبور به انجام آن هستیم.
به هر روی سرنوشت اجرای این طرح که یک سوی آن باغات پُربار دیروز و پُرتنش امروز سیب و سوی دیگرش مزارع نه چندان خندان ِپسته رفسنجان قرار دارند با تناقض گویی های گاه و بی گاهی همراه است.
باید منتظر روزها و ماه های آینده ماند…

اصفهان امروز / سمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار