آرمان اصفهان
12:13 - چهارشنبه 08 اردیبهشت 1395

موضع وزير امور خارجه غيرعزتمندانه و همسو با رژيم صهيونيستي است

دبير دومين نمايشگاه هولوكاست، با غيرعزتمندانه خواندن موضع دكتر ظريف در مورد نمايشگاه كاريكاتور هولوكاست در گفت و گو با مجله نيويوركر، اين صحبت‌ها را همسو با مواضع دشمنان دانست.

به گزارش آرمان اصفهان؛ وزير امورخارجه طي گفت‌و‌گو با مجله نيويوركر امريكا، درباره مسائل مختلف سياسي صحبت كرده است و در انتهاي اين گفت و گو به سؤال‌هايي درباره برگزاري نمايشگاه هولوكاست در ايران پاسخ داده است.

ظريف در اين گفت و گو از حمايت نكردن دولت از برگزاري نمايشگاه هولوكاست و مخالفت با آن سخن گفته است. وي همچنين مدعي شده به خاطر همين به افتتاحيه نمايشگاه نخواهد رفت. شجاعي طباطبايي، كاريكاتوريست مشهور كشورمان كه دبيري نمايشگاه هولوكاست را برعهده دارد، در گفت و گو با «جوان» نسبت به مواضع جواد ظريف واكنش نشان داده است.

ظريف: به افتتاحيه نمايشگاه نمي‌روم
«فارس» ترجمه‌اي از بخش انتهايي مصاحبه وزير امور خارجه با نيويوركر را منتشر كرده است. ظريف در پاسخ به برگزاري نمايشگاه توسط دولت ايران مي‌گويد: «نه، اين ايران نيست. اين نمايشگاه توسط دولت ايران كنترل نمي‌شود و توسط دولت هم تأييد نشده است.»

خبرنگار از ظريف درباره صدور مجوز نمايشگاه مي‌پرسد و وي جواب مي‌دهد: «نه واقعاً. انجام اين كار نيازي به مجوز ندارد. ما فقط بايد براي افرادي كه مي‌آيند رواديد صادر كنيم. ما اين را مد نظر قرار مي‌دهيم كه افرادي كه نفرت‌پراكني نژادي و خشونت را تبليغ مي‌كنند، دعوت نشوند.

ظريف در پاسخ به اين سؤال كه اساساً چرا ايران اجازه برگزاري چنين نمايشگاهي را مي‌دهد، مي‌گويد: «چرا ايالات متحده «كو كلاكس كلن» (گروه‌هاي سفيدپوست نژادپرست) دارد؟ آيا مقصر اينكه سازمان‌هاي تنفرپراكن نژادي در ايالات متحده وجود دارد، دولت ايالات متحده است؟ تصور نكنيد كه ايران تك‌صدايي است. دولت ايران از هيچ نمايشگاهي با ماهيتي كه از آن صحبت مي‌كنيد حمايت نكرده و چنين نمايشگاهي ترتيب نمي‌دهد. هر وقت توانستيد سازمان‌هاي خود را از انجام چنين كارهايي باز داريد، آن وقت مي‌توانيد از ديگران هم بخواهيد چنين كاري كنند.»

وي در مورد اينكه او و رئيس‌جمهور سال جديد را به يهوديان تبريك گفته‌اند، مي‌گويد: «خب، ما به افتتاحيه آن فستيوال (نمايشگاه هلوكاست) نخواهيم رفت.»

هولوكاست پاشنه آشيل اسرائيل
مسعود شجاعي طباطبايي كه براي دومين بار قرار است نمايشگاه هولوكاست را برگزار كند، به «جوان» با بيان تاريخچه‌اي از ادعاي هولوكاست و تشكيل دولت جعلي صهيونيستي مي‌گويد: بحث هولوكاست شاكله رژيم‌صهيونيستي را تشكيل مي‌دهد و به عنوان باج‌خواهي از كشورهاي جهان مورد استفاده صهيونيست‌ها قرار مي‌گيرد.

هم اكنون ادعاي هولوكاست به پاشنه آشيل اسرائيل بدل شده و براي همين با هرگونه ابراز ترديد يا افشاگري درباره هولوكاست به شدت برخورد مي‌كند. جالب است در فرانسه كه خود را مهد آزادي بيان مي‌داند، قانوني وضع شده و براي منكران هولوكاست جريمه نقدي و دو سال زندان در نظر گرفته‌اند و حتي روژه گارودي را مورد شكنجه قرار دادند.

شجاعي طباطبايي مي‌افزايد: ما اولين نمايشگاه هولوكاست را بعد از انتشار 12 كاريكاتور توهين‌آميز به ساحت پيامبر اعظم(ص) كه باعث جريحه‌دار شدن احساسات يك ميليارد و نيم مسلمان شد، برگزار كرديم. وقتي از دولت‌هاي غربي درباره كاريكاتورهاي موهن سؤال شد، آنها آزادي بيان در غرب را عنوان كردند، اما در زمان برگزاري نمايشگاه هولوكاست آنها شروع به تهديد كردند و حتي خواستار تحريم كاريكاتوريست‌ها شدند كه اين نشان مي‌دهد اصل آزادي بيان غربي دروغي بيش نيست.

وي مي‌افزايد: بحث دوم ما اين است كه چرا تاوان هولوكاست را مردم فلسطين بدهند كه هيچ نقشي در آن نداشتند؟ چرا بخشي از خاك آلمان را كه مدعي‌اند هولوكاست در آنجا اتفاق افتاده به يهوديان ندادند؟

اين كاريكاتوريست با اشاره به ريشه‌هاي تفكر صهيونيسم در بيش از يك قرن پيش، نوشتن كتاب دولت يهود توسط هرتزل را كه در آن مرزهاي دولت جعلي صهيونيستي از رود نيل تا فرات ترسيم شده بود، نشانه‌اي از نقشه قبلي براي اشغال فلسطين دانست و ادامه داد: سومين دليل برگزاري نمايشگاه هولوكاست، نگراني ما از تكرار آن است. شجاعي گفت: هولوكاست به معناي كشتار جمعي است و بمباران اتمي هيروشيما و ناكازاكي توسط امريكا نيز نوعي هولوكاست است. هم اكنون نگراني ما درباره اين است كه هولوكاست‌هاي جديد در سوريه، يمن، غزه، عراق و ديگر كشورهاي مظلوم جهان در حال تكرار است.

موضع غيرعزتمندانه ظريف
دبير نمايشگاه هولوكاست با ابراز تعجب از مواضع دكتر ظريف اين گونه موضع‌گيري را نشانه از آگاهي نداشتن وي دانست و گفت: انتظار ما اين بود شخصي كه در جايگاه وزير امور خارجه كشوري كه ام‌القراي جهان اسلام است و از نگاه بسياري از مردم جهان ام‌القراي آزادگي در جهان است، سخنان سنجيده‌تري بيان مي‌كرد و ‌اي كاش دكتر ظريف از مشاورانش كمك مي‌گرفت.

شجاعي طباطبايي تأكيد كرد: موضع وزير امور خارجه غيرعزتمندانه و همسو با رژيم صهيونيستي است، زيرا اسرائيل نيز پيش از اين در نامه به دبيركل سازمان ملل خواستار فشار و تحريم به شركت‌كنندگان در نمايشگاه هولوكاست شده بود و ظريف هم درباره صادر نكردن ويزا به آنها مي‌گويد.

وي همچنين ارتباط دادن ميان گروه «كو كلاكس كلن» كه گروهي نژادپرست در امريكا بوده‌اند با برگزاري نمايشگاه و به كار بردن عباراتي مانند نژادپرستي و خشونت طلبي را تعجب آور دانست و تصريح كرد: اشغال فلسطين و كودك‌كشي توسط اسرائيل نشانه‌اي از نژادپرستي است كه كاريكاتوريست‌هاي غربي نيز در آثاري كه براي نمايشگاه هولوكاست فرستاده‌اند هم به آن تأكيد دارند.

ظريف را دعوت نمي‌كنيم
شجاعي طباطبايي صحبت ظريف را درباره اينكه دولت نمايشگاه هولوكاست را برگزار نمي‌كند، تأييد كرد و گفت: اين نمايشگاه توسط نهاد‌هاي مردمي كه حتي حاضر نيستند نام‌شان عنوان شود، حمايت مي‌شود و نيازي به كمك دولت نداريم. كساني كه به برگزاري اين نمايشگاه كمك كرده‌اند مانند گفته رهبر انقلاب، عاشق مبارزه با صهيونيست‌ها هستند.

اين كاريكاتوريست افزود: آقاي ظريف گفته‌اند به افتتاحيه اين نمايشگاه نخواهم آمد، اتفاقاً به دليل اين موضع منفعلانه اصلاً از وي دعوت نخواهيم كرد و به طور جدي در برابر اين نوع نگاه مي‌ايستيم. وي افزود: ما از اينكه مواضع وزير امور خارجه كشورمان در برابر صهيونيسم عزتمندانه نيست، ناراحتيم، اما به لطف خدا و با دعاي مظلومان جهان كار خود را ادامه خواهيم داد.

لازم به ذكر است نمايشگاه هولوكاست روز 25‌ارديبهشت ماه همزمان با روز تأسيس رژيم صهيونيستي كه فلسطيني‌ها به آن روز نكبت مي‌گويند، در موزه هنر‌هاي معاصر فلسطين برگزار خواهد شد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار