آرمان اصفهان
07:42 - جمعه 03 اردیبهشت 1395

نویسنده و ناشر کتب دفاع مقدس :

مسئولان در عمل از ناشران دفاع مقدس حمایت کنند

ناگفته نماند که توفیقات این قبیل آثار فرهنگی بعد از تفضلات الهی ناشی از عنایت خود شهداست که به کارها برکت می‌دهد و باعث می‌شود با کمترین تبلیغات ممکن و با وجود عدم همراهی برخی مسئولان این گونه بدرخشند.

به گزارش آرمان اصفهان؛ در میان جماعت کتابخوان به ویژه آنهایی که به کتب و آثار حوزه دفاع مقدس علاقه مندی و شیفتگی خاصی از خود نشان می‌دهند، «سعید عاکف» نامی بسیار آشناست.

با توجه به این که در آستانه برپایی بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای اولین بار در مجموعه «شهر آفتاب» هستیم، با این نویسنده و پژوهشگر ادبیات دفاع مقدس و مدیر انتشارات «مُلک اعظم» درخصوص وضعیت چاپ و نشر به ویژه در زمینه کتب دفاع مقدس و نیز مشکلات ناشران و نویسندگان این حوزه به گفت وگو نشستیم.

به عنوان نویسنده و ناشری که در حوزه دفاع مقدس فعالیت می‎کند، قطعاً بهتر از دیگران نسبت به مشکلات و در عین حال فرصت‌های این عرصه اشراف و آشنایی دارید، به نظر شما صنعت نشر دفاع مقدس در چه شرایط و وضعیتی قرار دارد؟
ما هم اکنون در حال یک نبرد تمام عیار با دنیای استکبار هستیم که به خصوص در قضایای عراق و سوریه یک بخش مهم آن نمود و تجلی یافته است. این که رهبر معظم انقلاب در طول سال های متمادی همگان را نسبت به جنگ فرهنگی آگاهی می دهند، از همین روست چه آن که اگر غفلتی در این عرصه داشته باشیم خسارت‌های گاه جبران ناپذیری را متحمل می شویم.

در این میان آنچه مسلم است این که ما باید با داشته‌های فرهنگی و ارزشی خودمان به ویژه در حوزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ غنی ایثار و شهادت به مقابله با هجمه های دشمنان برخیزیم.

کتاب‌های خوب در عرصه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی ، فیلم‌ها و نمایش های ارزشمند می‌تواند به سان سنگری در این جبهه به ما کمک کند.

طبعاً در این راستا مدیران و مسئولان کشور باید به حمایت جدی و غیرشعاری از جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی بپردازند و کسانی را که با انگیزه ا و بدون چشم‌داشت در حال فعالیت در این عرصه هستند را مورد حمایت لازم قرار دهند.
به لطف الهی و با وجود همه مشکلات و بعضاً بی توجهی‌ها و کم توجهی ، امروز کتاب‌های دفاع مقدس از جمله پرتیراژ ترین کتاب های کل کشور هستند ؛ به عنوان مثال کتاب «خاک های نرم کوشک» به چاپ دویست و پنجم خود نیز رسیده است.

اگر اشتباه نکنم، سال گذشته بود که خبری در خبرگزاری‌ها مطرح شد مبنی بر استقبال بسیار زیاد مخاطبان عرب زبان از کتاب «خاک‌های نرم کوشک»؛ به نظر شما برای تقویت این فضا و معرفی کتب ارزشمند دفاع مقدس به سایرکشورها و ملت ها چه باید کرد؟
البته بالغ بر دو سال است که این کتاب ارزشمند که مورد عنایت مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته و داستان زندگی شهید عبدالحسین برونسی را از زبان همسرش روایت می‌کند، در برخی کشورهای عربی منطقه به فروش می رسد و شاید جالب باشد که بگویم در طول یک سال و اندی بالغ بر یک میلیون و دویست هزار نسخه از آن به فروش رفته است.

این موضوع نشان می دهد که نه فقط مخاطبان داخل کشور ، بلکه حتی مردم آن سوی آب‌ها و به ویژه کشورهای مسلمان منطقه علاقه مند به معارف دفاع مقدسی ما هستند؛ منتهای مراتب باید این کار با دقت و جذابیت صورت گیرد تا بتواند مخاطبان انبوه را با خود همراه کند.

البته ناگفته نماند که توفیقات این قبیل آثار فرهنگی بعد از تفضلات الهی ناشی از عنایت خود شهداست که به کارها برکت می‌دهد و باعث می‌شود با کمترین تبلیغات ممکن و با وجود عدم همراهی برخی مسئولان این گونه بدرخشند و مایه اعتبار بین المللی شوند.

از رسانه های جمعی به ویژه صدا و سیما برای تبلیغ این گونه کتب و آثار چه انتظار و توقعی وجود دارد؟
رسانه نقش بسیار مهمی در ایجاد و تقویت موج فرهنگی دارد؛ به ویژه در رابطه به مساله کتاب و کتابخوانی که جامعه ما در این بخش دچار ضعف‌هایی است و باید این نقیصه و ضعف را با کار اطلاع رسانی دقیق و هوشمندان و به خصوص بهره گیری از توان رسانه ای مرتفع کرد.
واقعیتش این است که گاهی دیده می‌شود صدا و سیما در تبلیغ چیپس و پفک و فلان کالای ایرانی و خارجی که برایش منفعت مادی دارد بسیار جدی و پررنگ ظاهر می‌شود اما در تبلیغ کتاب به ویژه کتاب‌های ناشران بخش خصوصی و امثال ما که به هیچ جا وصل نیستیم چندان التفاتی ندارد که باید این رویه اصلاح شود.

در کنار رسانه ملی، نهادهای مهم فرهنگی دیگر همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و … نیز باید به این مقوله ورود پیدا کنند هر چند که ما هنوز عملکرد خاصی از آنها ندیده ایم.

باید تصریح کنم که در حال حاضر وضعیت صنعت نشر در کشور اوضاع چندان مساعدی ندارد و اگر حمایت‎های لازم از سوی مسئولان وجود نداشته باشد چه بسا اوضاع بدتر از قبل هم شود.در هر صورت آنچه مهم است ما دیگر نیازمند شعاردادن نیستیم بلکه باید اقدام و عمل مسئولان را ببینیم و بر اساس آن قضاوت کنیم.

با توجه به این که در آستانه برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هستیم، امسال چه کتاب و آثار جدیدی برای عرصه در این نمایشگاه دارید؟
یک کتابی را آماده کرده ایم درباره زندگی شهید «علی‎اکبر عین‎القضات» که اسم کتاب “عین الحیا” است؛ این کتاب تالیف آقای محمد محمودی نورآبادی است .

به نظرم این کتاب همچون آثار گذشته بتواند با مخاطبان انبوه خود ارتباط خوبی برقرار کند و به چاپ‌های بالا برسد.

همان طور که پیشتر هم عرض کردم در این دوره از نمایشگاه چاپ دویست و پنجم کتاب «خاک‌های نرم کوشک» نیز عرضه می شود که در صورت استقبال مخاطبان احتمال دارد به چاپ های بعدی هم برسد.

سیدمحمدمهدی موسوی/ حمایت آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار