آرمان اصفهان
14:18 - یکشنبه 29 فروردین 1395

اعتراف سیف بد نیست ولی آیا پیش از این بدعهدی آمریکایی‌ها قابل پیش‌بینی‌ نبود؟

معاون اسبق بانک مرکزی نیز خاطرنشان کرد: به نظر می رسد دولت آقای روحانی به دلیل این که در سال پایانی قبل از انتخابات کارنامه اقتصادی بهتری از خود به جا بگذارد بخواهد تغییراتی در کابینه انجام دهد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ ابراهیم رزاقی با بیان اینکه بیکاری و رکود اقتصادی موجود در جامعه نتیجه پیاده‌سازی سیاسیت‌های تعدیل اقتصادی است گفت: سه سال دولت تدبیر و امید اوج تعطیلی منابع تولیدی کشور و افزایش امکان واردات با استفاده از دلار ارزان قیمت است.
این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اظهارات اخیر سیف رئیس بانک مرکزی گفت: تمام وقایع تاریخی ایران را اگر بررسی کنیم حتما ردی از حضور آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها خواهیم دید و تاریخ این را ثابت کرده که هرچند غربی‌ها لبخند می‌زنند اما هیچ‌گاه نمی‌شود به آن‌ها اطمینان کرد.

وی افزود: مسئولان بی‌توجه به قانون اساسی و اندیشه‌های امام(ره) و واقعیت‌های جهان بسیار شیفته وار سیاست‌های تعدیل اقتصادی را پیاده کرده‌اند.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه بیکاری و رکود اقتصادی موجود در جامعه نتیجه پیاده‌سازی سیاست‌های تعدیل اقتصادی است اظهار داشت: سه سال دولت تدبیر و امید اوج تعطیلی منابع تولیدی کشور و افزایش امکان واردات با استفاده از دلار ارزان قیمت بود.

رزاقی با اشاره به پیش‌بینی‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص بدعهدی آمریکایی‌ها عنون کرد: اینکه امروز آقای سیف به این موضوعات اعتراف کرده است بد نیست اما سوالی که وجود دارد این است که آیا آقای سیف نمی‌توانست پیش از این بدعهدی آمریکایی‌ها را پیش‌بینی‌ کند و اینگونه بدعهدی آمریکایی‌ها را برای مردم بیان کند.

وی با بیان اینکه ما با مذاکره با آمریکایی‌ها از حیثیت بین‌المللی خودمان هزینه کردیم خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها پس از برجام روز به روز عرصه را تنگ‌تر کرده‌اند اما هنوز هم مسئولان ما خوش خیالی می‌کنند که آمریکا به تعهداتش عمل خواهد کرد.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه امروز ما باید از حالت انفعالی که داریم خارج شویم افزود: خارج شدن از این حالت انفعالی بعید به نظر می‌رسد و من فکر می‌کنم که آقای سیف جزء استثنائات در این زمینه است.

رزاقی ادامه داد: باید ببینیم که حالا آقای سیف کاری می‌کند که نشان بدهد مسئولان ما واقعا می‌خواهند مشکلات اقتصادی کشور را حل کنند. یعنی کاری کنند که سرمایه‌های اقتصادی ما صرف تولید شود و از دلار ارزان برای واردات خبری نباشد.

وی با بیان اینکه دلار ارزان یعنی نابود کردن تولید داخلی تصریح کرد: تولیدات داخلی ما امروز وابسته شده به واردات و حجم واردات به دلیل دلارهای ارزان به قدری بالا رفته که دیگر تولیدات داخلی ما در کارخانه‌ها خاک می‌خورد.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه برخی نه قانون اساسی را قبول دارند، نه اندیشه‌های اقتصادی امام‌(ره) و نه اندیشه‌ اقتصادی رهبر معظم انقلاب که همان اقتصاد مقاومتی است افزود: نمی‌شود به سادگی گفت که مسئولان ما از بدعهدی‌های آمریکایی‌ها بی‌خبر بودند، یعنی مسئول نمی‌تواند انقدر بی‌خبر باشد.

رزاقی ادامه داد: این یک برنامه‌ جهانی است که بخشی از آن در داخل پیاده می‌شود و برنامه این است که به مردم القا کنند که شما خودتان هیچ‌اید و برای پیشرفت به ما محتاج‌اید.

وی گفت: دولت‌های غربی به دنبال این هستند که همه‌ وابسته‌ به آن‌ها باشند و خط و خطوط آمریکایی‌ را در کشورها پیاده کنند. سیاست‌های تعدیل در هیچ کشوری موجب پیشرفت اقتصادی نشده است.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه آمریکایی‌ها گام به گام به سمت براندازی کشورمان قدم بر‌می‌دارند اظهار داشت: وقتی وضع کشور اینگونه است، معلوم می‌شود که یک نیرویی در کشور به وجود آمده که موافق شرایط موجود است و می‌خواهد که شرایط موجود ادامه پیدا کند.

رزاقی با بیان اینکه افرادی در جامعه ما رشد پیدا کرده‌اند که با ثروت خودشان وزیر و وکیل می‌خرند و در انتخابات ریاست جمهوری کمک می‌کنند که افراد رئیس جمهور شوند عنوان کرد: این افراد بزرگترین مخالف استقلال اقتصادی کشور هستند که این روند موجب از بین رفتن استقلال سیاسی کشور هم می‌شود.

وی گفت: امروز باید فضایی در جامعه ایجاد شود تا کسانی که محصول کارشان، شرایط امروز کشور را رقم زده از مسئولیت کنار گذاشته شوند.

کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: کسانی که به جای پیاده کردن قانون اساسی و اندیشه‌های اقتصادی امام، سیاست‌های تعدیل اقتصادی را پیاده کرده‌اند امروز باید محاکمه شوند.

*سیف قرار بود برکنار شود، افشاگری کرد
تمام رسانه‌های خارجی حرف‌های سیف را منعکس کردند، “برجام” همین است که می‌بینید، چیزی بیشتر از این نیست. بخش اقتصادی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در خصوص مشکلات اجرای برجام پاسخگو باشد

معاون اسبق بانک مرکزی  در تحلیل اظهارات دو روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: وقتی اظهارات آقای سیف را شنیدم در وهله اول جا خوردم. البته منتقدین از ماه‌ها قبل در همین راستا صحبت می کردند. ما از همان اول انتظار اتفاق خاصی را بعد از برجام نداشتیم، زیرا اروپا تا زمانی آمریکا اجازه نهایی را صادر نکند با ایران همکاری نخواهد کرد.

مستخدمین حسینی خاطرنشان کرد: رفت و آمد هیات‌های تجاری در ماه‌های اخیر نوعی سرگرمی به شمار می‌رفت، زیرا در حد امضای تفاهمنامه بود. مهم اجرا شدن این تفاهمنامه ها و تبدیل شدن آنها به قرارداد است.معاون اسبق بانک مرکزی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد دولت آقای روحانی به دلیل این که در سال پایانی قبل از انتخابات کارنامه اقتصادی بهتری از خود به جا بگذارد بخواهد تغییراتی در کابینه انجام دهد. در حال حاضر این کادر اقتصادی پاسخگوی نیازهای مردم و برنامه های اقتصادی دولت نیست.

مستخدمین حسینی گفت: طرف آمریکایی ضد برجام عمل نکرده و دقیقا عین برجام را انجام داده، زیرا برجام چیزی بیشتر از این نداشته و در همین حد بوده است. اکثر تعهدات برجام مربوط به کشورهای اتحادیه اروپا بوده است. طرف غربی علامتهایی نشان داده که برجام تحقق پیدا کند. همه می دانند که در حوزه اقتصادی آمریکا یک سوم اقتصاد و تولید ناخالص ملی جهان را در اختیار دارد.6359

وی بیان کرد: بنابراین فعالیت اقتصادی بدون فعالیت بانکهای آمریکایی امکان پذیر نیست. بانکهای آمریکایی علاوه بر اینکه در بانکهای برتر اروپایی سهم دارند. نقش تعیین کننده ای را هم برای سیاستهای استراتژیک آن بانکها تعیین می کنند. اینکه انتظار داشته باشیم بعد از برجام همه بانکها تمایل به برقراری روابط کارگزاری با ایران داشته باشند بستگی به مذاکره بانک مرکزی با آنها دارد.

بخش اقتصادی تیم مذاکره کننده هسته ای در خصوص مشکلات اجرای برجام پاسخگو باشد

معاون اسبق بانک مرکزی گفت: این مسئله از قبل مشخص بود و دست اندرکاران اقتصادی مذاکرات هسته ای باید در این خصوص پاسخ دهند. باید مشخص شود تیم اقتصادی مذاکره کننده هسته ای با چه کسانی صحبت کرده اند و چگونه این کار را انجام داده اند که در واقع مشکلات برجام را ندیده اند، طوری که هنوز عمر برجام به سه ماه نرسیده در این خصوص مشکل ایجاد شده و اختلافات عمیق این چینی به وجود بیابد و مرجع قضاوتی هم در این خصوص به وجود نیاید. این اتفاقات اعمال برنامه های اقتصادی کشور را معطل می کند.

بعید است سیف صحبتهای خود در واشنگتن را در دولت هماهنگ کرده باشد

مستخدمین حسینی عنوان کرد: بعید به نظر می رسد صحبتهای سیف با هماهنگی دولت باشد زیرا این اقدام برای دولتمردان گران تمام خواهد شد و دولت تشخیص می دهد که چنین واکنشی توسط رئیس کل بانک مرکزی در سطح بین المللی پیامدهای منفی خواهد داشت. به نظر نمی رسد اظهارات آقای سیف در راستای جهت گیری کل دولت باشد و صحبتهای ایشان بیشتر در راستای تعدیل کابینه صورت گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار