آرمان اصفهان
15:59 - دوشنبه 25 آبان 1394

مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور اصفهان؛

جابجایی اولویت‌ها در وزارت علوم باعث کاهش سرعت پیشرفت علمی شده است

مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور اصفهان گفت: سرعت رشد علمی ما 2 واحد کم شده است و جایگاه ما چند رتبه کاهش داشته است در حالی که تا همین چند سال قبل سرعت پیشرفت علمی ما در حدود 13 برابر سرعت جهانی آن بود.

به گزارش آرمان اصفهان، 17 آبان ماه، بیش از ۱۲ هزار نفر از اعضای هیات علمی در نامه ای به سران قوای سه گانه کشور خواستار تشکیل کمیته ای از اساتید دانشگاه ها برای حل مشکل توقف پیشرفت علمی کشور شدند.

هفته گذشته بود که مقام معظم رهبری در دیدار با دیدار رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری »سرعت پیشرفت علمی» را برای جبران عقب‌ماندگی‌ها و همچنین استمرار حرکت علمی، بسیار ضروری و اساسی خواندند و گفتند: اگر سرعت پیشرفت علمی کشور کم شود، فاصله‌ی ما با حرکت علمی دنیا بیشتر خواهد شد؛ بنابراین باید سرعت پیشرفت  خود را حفظ کنیم.  آمار داده اند که سرعت پیشرفت علمی ما در دنیا دو رتبه کم شده؛ این بد است، با این سرعت پیشرفت خیلی عقبیم؛ ما را سالهای سال عقب نگه داشته اند.

ایشان همچنین در قسمت دیگری از صحبت های خود پیرامون اقتصاد مقاومتی نیز از دانشگاه خواستار نقش آفرینی مؤثر در این موضوع شدند.

در این رابطه مصاحبه کوتاهی با مجید توان پور مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور استان اصفهان یکی از 12 هزارنفر از اساتید امضا کننده نامه به سران قوا داشته ایم که در ادامه می خوانید.

توانپور در رابطه با اسنادی که نشان دهنده رشد علمی هستند عنوان داشت: سند کند شدن پیشرفت علمی مراجع علمی معتبر دنیا مثل ISI است که رشد و پیشرفت کشورها را با توجه به میزان مقالات، ارزش علمی، مقالات داغ (مقالاتی که به آن ها زیاد استناد می شود) و … رصد می کنند. بنا به این مراجع سرعت رشد علمی ما 2 واحد کم شده است و جایگاه ما چند رتبه کاهش داشته است. تا همین چند سال قبل سرعت پیشرفت علمی ما در حدود 13 برابر سرعت جهانی آن بود که الآن این سرعت کم شده است. روسیه و ترکیه که در رتبه های بعدی ما بوده اند الآن رتبه بهتری از ما دارند.

وی درباره دلایل کاهش سرعت پیشرفت علمی ایران در طول سالهای گذشته گفت: وقتی اولویت ها در وزارت علوم جابجا می شود این اتفاقات محتمل است. قبلا هم گوشزد شده بود که با این روندی که در حال طی کردن است دچار کاهش سرعت در رشد علم می شویم. در همین رابطه حضرت آقا در دیدار با اساتید دانشگاه ها در اوایل دولت یازدهم فرموده بودند: رشد علمی را به هیچ عنوان نگذارید کم شود. و صاحب نظران این حوزه هم نسبت به این امر تذکراتی داده بودند. ولی وضعیت وزارت علوم، بلاتکلیفی وزارتخانه بی تأثیر در این قضیه نیست. همچنین وزارت علوم خیلی از انرژی خود را در قضیه بورسیه ها هدر داد.

مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور استان اصفهان در رابطه با بازگشت به جایگاه قبلی در رشد علمی اظهار داشت: برگشتن به شرایط قبلی کار سختی نیست ما هنوز فاصله زیادی از شرایطی که داشتیم نگرفته ایم و با کمی تلاش می توانیم به جایگاه خود بازگردیم. ما همین الآن با توجه به زحمات اساتید دانشگاه ها در جایگاه خوبی هستیم.

وی افزود: ما باید رسالت اصلی دانشگاه ها را بشناسیم، از حاشیه ها دوری کنیم. فضای علمی و کاری را پرنشاط کنیم. مباحثی که به درد دانشگاه و فضای علمی نمی خورد را از دانشگاه دور کنیم. روند کاری پژوهشگران را تسهیل کنیم. البته منابع و اعتبارات هم مهم است. با توجه به فضای اقتصادی کلی کشور که در همه زمینه ها دچار مشکل بود. در زمینه فعالیت های علمی نیز مشکلاتی وجود داشت. برخی دانشگاه های ما در اصفهان مبالغ زیادی به اساتید و پژوهشگران دارند. همچنین سازمان ها و نهادهای بیرون دانشگاه نیز بدهی هایی به دانشگاه به خاطر پژوهش هایی که برایشان انجام داده است دارند.

مجید توانپور در پایان پیرامون نقش دانشگاه در عملی شدن اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: الآن در کشور با یک رکود تورمی مواجه هستیم. ظاهرا دولت هم خیلی برنامه مدونی برای خروج از این حالت تا کنون نداشته است. وظیفه دانشگاه ها این است که الآن اگر در صنعت یک رکودی داریم دانشگاه ها به آن ها کمک کنند تا بتوانند از حالت رکود و بحران نجات دهند. ما در کشور حدود 20 درصد صنایع راکد در بنگاه های کوچک داریم. همین طور در بحث کشاورزی نیز دانشگاه می تواند کمک کند. رسالت دانشگاه ها کمک به روند صنعت و کشاورزی است.

مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور استان اصفهان در رابطه با نحوه تأثیرات دانشگاه بر اقتصاد مقاومتی عنوان داشت: با کارهایی مثل مشاوره، تربیت نیروی انسانی و … می توان به اقتصاد کشور کمک کرد. دانشگاه ها می توانند در کم کردن وابستگی ها به خارج نیز به کمک کنند. دانشگاه ها باید کمک کنند که بانکداری و بورس در خدمت تولید در بیایند. چون ما حجم زیادی نقدینگی داریم که دولت هنوز نتوانسته است آن ها را در خدمت تولید در بیاورد. این کاری است که دولت هم تشنه آن است ولی هنوز روند مناسبی برای آن طی نشده است.

رویش

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار