آرمان اصفهان
09:30 - سه شنبه 24 فروردین 1395

آيا شهرزاد بخشي از پروژه نفوذ فرهنگي است؟

سرمايه‌گذار شهرزاد يك شركت آلماني است پس به صرفه است كه چنين سريالي در آلمان هم به نمايش دربيايد اما همين نكته كه نام كشور آلمان در كنار اين سريال ايراني است، انسان را به تأمل وا مي‌دارد…

به گزارش آرمان اصفهان؛ شهرزاد يك سريال خانگي است كه مخاطبان زيادي را جذب كرد تا آنجايي كه بعضي آمارها مدعي هستند اين سريال خانگي ركورد فروش داشته است؛ از سوي ديگر هزينه هنگفتي براي تبليغات مستقيم و غيرمستقيم شهرزاد شده است.
شهرزاد يكي از محبوب‌ترين خواننده‌هاي پاپ حال حاضر كشور يعني محسن چاووشي كه به آقاي خاص در عرصه موسيقي مشهور است را وارد كار كرد؛ خواننده‌اي كه هيچ كنسرتي نمي‌گذارد و مثل خيلي از خواننده‌ها براي ديده شدن دست و پا نمي‌زند اما آثارش مخاطبان زيادي دارد و حالا به بهانه‌هاي مختلف ترانه‌اش در اين سريال منتشر مي‌شود.

نكته ديگر اينكه شهرزاد از بازيگران مشهور و شناخته شده هم براي كيفيت كار و ديده شدن بهره برد و از جنبه‌هاي رسانه‌اي در فضاي رسانه تبليغات زيادي داشت تا بتواند به خانه‌هاي ايرانيان راه پيدا كند اما محتواي اين سريال خانگي چيست.
شهرزاد با عنوان قبلي روزي روزگاري عاشقي يك مجموعه ويدئويي به كارگرداني حسن فتحي و تهيه‌كنندگي محمد امامي است. داستان سريال در دهه 30 مي‌گذرد. داستاني كه روايتي عاشقانه بر بستر تاريخ است و نغمه ثميني و حسن فتحي آن را نوشته‌اند. شهرزاد (ترانه عليدوستي) دانشجوي پزشكي است كه قصد ازدواج با جواني به نام فرهاد (مصطفي زماني) را در سال ۱۳۳۲ در دوره زمامداري دكتر مصدق دارد.

پدران اين دو از افراد گوش به فرمان شخصي متنفذ به نام بزرگ آقا (علي نصيريان) هستند. تحولات ۲۸ مرداد فرهاد را كه روزنامه‌نگار و از طرفداران پر و پا قرص مصدق است، به دليل اتهام به قتل و توطئه عليه سلطنت به پاي چوبه دار مي‌كشد، اما به دست بزرگ آقا نجات پيدا مي‌كند.

پس از اين ماجرا شهرزاد و فرهاد تصميم به ازدواج مي‌گيرند اما در آستانه ازدواج، بزرگ آقا كه به دليل نازايي دخترش (پريناز ايزديار) از نداشتن وارث در عذاب است با اين ازدواج مخالفت مي‌كند و دستور مي‌دهد كه شهرزاد با دامادش (شهاب حسيني) ازدواج كند و…
در تبليغات مي‌گويند شهرزاد پاي مخاطب را از ماهواره كوتاه كرد، در حالي كه شهرزاد همان كاري را مي‌كند كه در سريال‌هاي شبكه «من وتو» يا شبكه «جم تي‌وي» يا آثار تركيه‌اي شاهد آن هستيم.

اما درباره شهرزاد چيزي كه قابل توجه است بزرگنمايي اين سريال از جنبه‌هاي گوناگون است، بزرگنمايي كه به اشكال مختلف در رسانه‌ها خودي نشان مي‌دهد. شهرزاد گاه براي تخريب «معماي شاه» از نظر هنري با آن سريال تاريخي مستند مقايسه مي‌شود و گاه از نظر سياسي برخي سعي مي‌كنند اين موضوعات عشقي را به جريانات سياسي نسبت بدهند هرچند نمي‌توان منكر نگاه سياسي سازندگان اين مجموعه شد چه آنكه در اقدامي آشكار و جنجالي از تصوير حسين شريعتمداري در دوران زندان ساواك هم استفاده كرده بودند البته آخر سر به عذرخواهي كشيده شد.

حالا شهرزاد در آستانه ساخت سري دوم خود است كه كم بي‌حاشيه نبود؛ از خبرسازي‌هاي عجيب و غريب برخي قلم به‌دستان رسانه‌هاي زرد گرفته تا اين خبر كه شهرزاد به عنوان اولين سريال از نوع خود در آلمان دوبله و به نمايش گذاشته خواهد شد.
خبري كه ظاهراً خوشايند است اما حقيقت آن است كه اين اتفاق چندان هم عجيب و مهم نيست چون از همان روزهاي اول گفته شده بود سرمايه‌گذار شهرزاد يك شركت آلماني است پس به صرفه است كه چنين سريالي در آلمان هم به نمايش دربيايد اما همين نكته كه نام كشور آلمان در كنار اين سريال ايراني است، انسان را به تأمل وا مي‌دارد چراكه سياست‌هاي چند سال گذشته سيستم فرهنگي آلمان در قبال ايران و ايرانيان بسيار خصمانه و سوءگيرانه بوده است.

چه آنكه سايت دويچه‌وله که به صورت رسمي از طرف دولت آلمان اداره مي‌شود نمونه بارز اين سياست‌هاست كه حتي از بي.‌بي.سي‌ فارسي هم ديدگاه خصمانه‌تري نسبت به ايران و اسلام داشته است و به دنبال عادي‌سازي روابط جنسي خارج از خانواده به اشكال مختلف است.

حتي بحث ازدواج سفيد را اولين بار دويچه وله مطرح كرد و سعي داشت اين واژه و فرهنگ غلط آن را به ايران انتقال و عادي جلوه بدهد. دويچه وله به گفته عبدالله شهبازي در معرفي دروغين رئيس‌جمهور سابق ايران در پرونده پولشويي پاناما نيز نقشي كليدي داشت درحالي كه بررسي اسناد اين فساد مالي نشان داد كه چنين چيزي صحت نداشته و كذب بوده است.
حال به عنوان يك رسانه سؤال اينجاست كه شهرزاد با بودجه و سرمايه‌گذاري كلانش و با همه نكات اخلاقي و غيراخلاقي خانواده‌اي و محتوايي و نيز با موج رسانه‌اي كه توسط برخي قلم به دستان در رسانه‌هاي حقيقي و مجازي درست كرده است آيا قسمتي از پروژه نفوذ فرهنگي محسوب مي‌شود؟!

در هر صورت بايد با نگاهي عميق و موشكافانه به اين مجموعه و اظهارات سازندگان آن نگاه كرد و اگر قرار است هدف نامطلوب خاصي را پيش ببرد مانع از آن شد كه چنين اتفاقاتي با اين موج وسيع اثرگذاري رخ دهد.

نویسنده : معصومه طاهري

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار