آرمان اصفهان
10:58 - یکشنبه 22 فروردین 1395

آيا موسيقي سنتي در تلويزيون فراموش شده است؟!

وقتي كه به نوآوران زبان فارسي در كشورهاي مختلف نگاه مي‌كنيم، با افتخار و هيجان اشعار اين شاعران را نجوا مي‌كنند. پس جا دارد صداوسيما كه الحق همواره سعي كرده بهترين جبهه فرهنگي در حوزه رسانه باشد

به گزارش آرمان اصفهان؛ اين روزها كه تلويزيون بودجه ندارد بازار موسيقي‌هاي پاپ هم در شبكه‌هاي آن داغ شده تقريباً هر شبكه‌اي را كه مي‌زنيم جسته و گريخته يك برنامه به اين سبك موسيقي دارد، حتي موسيقي رپ هم به جمع موسيقي‌هاي مدرن توليدي و پخش تلويزيون پيوسته است. البته سعي كرده‌اند كه اين نوع موسيقي‌ها حماسي و بومي باشد.

معلوم نيست شايد در اين بازارگرمي موسيقي صداوسيمايي به زودي موسيقي‌هاي ديگري چون راك هم اضافه شود. چيزي كه در اين ميان جايش خيلي خالي به نظر مي‌رسد، موسيقي سنتي است؛ موسيقي‌اي كه در سال‌هاي گذشته تقريباً در دهه 70 با مردم مأنوس بود و جوانان را به سمت و سوي عرفاني اسلامي سوق مي‌داد.

شايد گفته شود كه تلويزيون به موسيقي سنتي نيز مي‌پردازد ولي آنچه شاهد آن هستيم بيشتر موسيقي‌هاي محلي است كه ذائقه و شنونده خاص خود را دارد و اين سؤال به صورت جدي مطرح است كه چرا و چطور ديگر در صداوسيما شاهد ظهور و بروز خواننده‌هاي مطرح در عرصه موسيقي سنتي نيستيم؛ افرادي مانند سراج، افتخاري، شهرام ناظري و… . هرچند برخي از اين افراد هم به سمت و سوي موسيقي پاپ و مدرن‌خواني رفته‌اند مانند افتخاري يا اصفهاني كه ديگر به خواننده پاپ شناخته مي‌شوند ولي با موسيقي سنتي كار را شروع كردند و بالا آمدند.

به راستي چرا در عرصه موسيقي سنتي آنقدر ضعف داريم كه حالا شايد تنها سالار عقيلي به عنوان نيروي تازه نفس و جوان در اين ميدان هنري مانده باشد و اين بار سنگين مهم فرهنگي را به دوش مي‌كشد.

موسيقي سنتي معرف هنر و فرهنگ ايراني است كه سال‌ها رايزني‌هاي فرهنگي كشورمان در كشورهاي مختلف به آن باليده‌اند و به واسطه آن ايران را به جهانيان و ايران دوستان معرفي كرده‌اند چراكه اين موسيقي خاص خود ايران در پاسداري از زبان و ادبيات فارسي است. موسيقي حافظ فقط ابيات و اشعار شعراي بنام ايراني و فارسي زبان در طول دوران متمادي است و بسياري سعدي را با اين موسيقي شناخته‌اند.

حافظ را با اين موسيقي علاقه‌مند شدند، خيام، مولوي، عطار نيشابوري، صائب، رودكي و… اين نام‌ها با موسيقي سنتي عجين بوده است كه براي جوانان اين مرز و بوم شناخته شده و در واقع موسيقي سنتي صداي رساي ادبيات و زبان فارسي است كه اگر به درستي نهادينه شود بهترين تريبون زبان فارسي در دنيا خواهد بود؛ نجوايي كه هر شنونده‌اي را به اين ادبيات علاقه‌مند مي‌كند.

وقتي كه به نوآوران زبان فارسي در كشورهاي مختلف نگاه مي‌كنيم، با افتخار و هيجان اشعار اين شاعران را نجوا مي‌كنند. پس جا دارد صداوسيما كه الحق همواره سعي كرده بهترين جبهه فرهنگي در حوزه رسانه باشد به اين هنر بيشتر بپردازد و در راستاي تكامل بشري و سوق دادن فرد به سوي عرفان اسلامي به آن نگاه كند.

در موسيقي پاپ اگر حرفي از عشق و عاشقي مي‌زنيم بدون ترديد اين حرف و غم آن زميني است، ولي در موسيقي سنتي به دليل محتوايي كه از اشعار شاعران بزرگ دارد مفاهيم والاي عرفاني را نيز مي‌توان يافت. حافظي كه حافظ قرآن بوده و به قول خودش 14 روايت از قرآن داشته است وقتي از خال لب و چشم نگار و كرشمه يار مي‌گويد مطمئناً سخن او با شكست‌هاي عشقي كه اين روزها رايج شده فرق دارد.

سعدي جهان‌ديده، استاد شعر و ادب فارسي كه سخنان نغزش ضرب‌المثل شده بايد در ترانه‌هاي روزمره و زمزمه‌هاي مردممان جايگاه ويژه‌اي داشته باشد و موسيقي سنتي اين قدرت را دارد تا ادبيات و شعراي صاحبنام تاريخ ايران را در گفتار مردم جاري و ساري نگاه دارد. به نظر مي‌رسد براي زنده ماندن اين موسيقي به همتي مضاعف در سايه اقدام و عمل نياز است.

نویسنده : معصومه طاهري

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار