آرمان اصفهان
09:03 - دوشنبه 24 اسفند 1394

خطر تجزیه بیخ گوش ترکیه

مقامات آنکارا تاکنون خواهان کناره گیری اسد از قدرت بودند، در حالی که ریاست جمهوری اسد در سوریه قانونی و بر اساس خواست مردم است. آمریکا در پی تجزیه سوریه است.

به گزارش آرمان اصفهان؛ سفر داوود اوغلو به تهران صرفاً یک سفر اقتصادی نبود، بلکه حضور هیئت بلندپایه اقتصادی پوششی بود برای این که موضوعات مهم سیاسی از جمله بحران‌های منطقه‌ای به بحث و تبادل نظر گذاشته شود. نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید درباره سوریه با ایران توافق کردیم. این که چه توافقی انجام شده مهم است.
سفر دو روزه نخست‌وزیر ترکیه به ایران و گفت‌وگو و مذاکراتی که او با مقامات کشورمان داشت، با توجه ویژه رسانه‌های ایران و ترکیه روبه‌رو شده است.
تحلیل‌های زیادی درباره چرایی سفر داوود اوغلو در رسانه‌های کشورمان نوشته شد که هر کدام دیدگاه خاص خود را داشت. برخی سفر او را گامی برای بهبود روابط تیره شده بر سر بحران‌های منطقه دانستند و برخی هم، ترکیه را منفعت طلب معرفی کردند که می‌خواهد از فضای برجام در زمینه اقتصادی بهره ببرد.
در واقع اکثر تحلیل‌هایی که از سوی تحلیلگران و رسانه‌ها ارائه شد تحلیلی درست و بجا بود. ترکیه اکنون در شرایطی قرار گرفته است که نمی‌تواند قلدری‌های سابق خود را در منطقه داشته باشد، به همین خاطر مجبور است تا رویکرد سیاسی خود را تغییر دهد.این کشور از یک سو با موج آوارگان جنگی روبرو است و از سوی دیگر تحت فشار شدید روسیه قرار گرفته است، آمریکا هم درباره کردهای ترکیه و سوریه با دولت آنکارا اختلاف شدید دارد.

واشنگتن از کردها دفاع می‌کند و حملات ارتش ترکیه را محکوم اما ترکیه خواهان قطع حمایت‌های آمریکا از کرده است.حتی اردوغان گفته بود که آمریکا یا ترکیه را انتخاب کند یا کردها را، در واقع رئیس جمهوری این کشور با این سخن قصد داشت تا اوباما را بر سر دوراهی قرار دهد اما شاید اصلاً تصورش را هم نمی‌کرد که با بی توجهی رئیس‌جمهوری آمریکا روبرو شود و او حتی درباره این سخن پاسخی هم ندهد.

ترکیه را شاید دیگر نتوان یک همپیمان آمریکا در منطقه دانست. اردوغان از خط قرمزهای آمریکا خارج شده به همین خاطر کاخ سفید هم دیگر به او اعتماد نمی‌کند.

اتحادیه اروپا هم به خاطر رفتارهای داخلی در این کشور مواضع تندی را علیه آنکارا اتخاذ کرده به ویژه بر سر برخوردهای شدید با روزنامه‌های منتقد دولت که به بازداشت برخی مسئولان رسانه‌های این کشور منجر شده است. روزنامه زمان و حریت ترکیه از جمله روزنامه‌هایی هستند که از سیاست‌های دولت این کشور انتقاد می‌کنند.دولتمردان ترکیه در داخل و از سوی مردم نیز تخت فشار قرار دارند. مردم این کشور منتقد سیاست‌های منطقه‌ای و داخلی دولت هستند به همین خاطر اعتراضات مردمی هم در حال شکل‌گیری است.
برخورد شدید با کردهای ترکیه چالش جدی دیگری را برای این کشور درست کرده است. درگیری‌هایی که ارتش با مناطق کردنشین دارد، امنیت و صلح آن مناطق و حتی دیگر شهرهای ترکیه را به خطر انداخته و انفجارهایی که در شهرهای بزرگ این کشور از جمله استانبول و آنکار رخ داه امنیت شهری را هم با خطر روبرو ساخته است.
شکست سیاست‌های دولتمردان ترکیه در بحران سوریه و تقابل و تضادی که این کشور بر سر سوریه با جمهوری اسلامی ایران پیدا کرده است، جایگاه منطقه‌ای او را هم با خطر مواجه ساخته، اکنون به نظر می‌رسد سفر داوود اوغلو به تهران، نه تنها اقتصادی بلکه بیشتر سیاسی بوده است.
شاید بتوان تصور کرد که دولتمردان ترکیه متوجه اشتباهات خود علیه سوریه شده باشند. به همین خاطر پس از گذشت چند ماه پر تنش با ایران که همراه بود با سخنان تند مقامات ترکیه علیه کشورمان، در این اندیشه هستند تا با بهبود روابط، خود را از مخمصه‌ای که درست کرده‌اند، رهایی بخشند.
تنش‌ها از سوی دولت ترکیه با ایران ایجاد شده بود و اقتضا می‌کرد برای زدودن آن هم، آنکارا پیش قدم شود. سفر نخست‌وزیر ترکیه به تهران یک گامی بود که از سوی آنها برداشته شد و برای پیشرفت در این راه باید ادامه یابد.
به گزارش ميزان، توافقی که داوود اوغلو از آن سخن گفته است، یک توافق اولیه و عمیق نیست اما گامی است در جهت حل بحران سوریه که ترکیه یکی از عوامل بروز آن است و مخالفت با تجزیه سوریه و تداوم حضور سوریه به عنوان یک کشور قوی در منطقه توافقی است که نخست‌وزیر ترکیه آنها را مطرح کرده است. ترکیه خطر تجزیه را بیخ گوش خود احساس کرده است.

می‌داند که اگر پروژه تجزیه سوریه کلید بخورد و این کشور به چند بخش تقسیم شود، ترکیه را هم در بر خواهد گرفت. حساس‌ترین منطقه این کشور هم مناطق کرد نشین دیاربکر است که زمینه تجزیه را دارد.
ماندن اسد بر سر قدرت در سوریه یکی دیگر از توافقاتی است که به نظر می‌رسد ایران و ترکیه بر سر آن به نتیجه رسیده باشند.

مقامات آنکارا تاکنون خواهان کناره گیری اسد از قدرت بودند، در حالی که ریاست جمهوری اسد در سوریه قانونی و بر اساس خواست مردم است. آمریکا در پی تجزیه سوریه است.

اگر مقامات دولت اسلامگرای ترکیه پی به اشتباهات خود در قبال بحران‌ها و تحولات منطقه برده باشند، می‌توان امیدوار بود که با تغییر رویکرد این کشور، بحران سوریه پس از ۵ سال جنگ و ویرانی، در زمان کوتاه تری حل و فصل شود. البته تا دیرتر نشده باید تغییر سیاست‌های ترکیه در سوریه با سرعت عملیاتی شود.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار