آرمان اصفهان
10:52 - سه شنبه 18 اسفند 1394

حضور کمرنگ کانون های مساجد در مقابله با جنگ نرم

هرچند در امر مقابله با تهاجم فرهنگی وجنگ نرم نهادها و دستگاه های بسیاری مسئولیت دارند و نمی توان تمام بارمسئولیت را بردوش کانون ها نهاد اما به سختی می توان تاثیر کانون ها را در امرمقابله با جنگ نرم مشاهده کرد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ مقام معظم رهبری:« من سفارش می کنم که کانون های فرهنگی هنری مساجد رافراموش نکنید. به کانون های فرهنگی هنری بروید و پذیرای جوان ها باشید با روی خوش هم پذیرا باشید. با سماحت و مدارا.»

شبکه کانون های فرهنگی، هنری مساجد با برخورداری ازحدود 22هزارکانون درسراسرکشورو 2میلیون عضو جوان ونوجوان،درحالی که بزرگترین شبکه فرهنگی کشور به شمارمی رود ،حضوراین شبکه درعرصه مقابله با جنگ نرم وآسیب های اجتماعی، حضوری برجسته وموج آفرین نیست وتا تبدیل شدن به قرارگاهی برای مقابله با جنگ نرم فاصله دارد.

درحالی که بیست وسه سال از تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشورمی گذرد ، تاکنون نزدیک به بیست و دو هزار کانون در مساجد کشورراه اندازی شده است.
با تمام گسترش کانون های فرهنگی هنری مساجد کشورطی دو دهه اخیر ،این سوال مطرح می شود که کانون ها دردستیابی به اهداف خود یعنی تقویت فرهنگ دینی ومبارزه با شبهه افکنی وجنگ نرم دشمنان تا چه اندازه توفیق داشته اند؟
قرارگاهی برای مقابله با تهاجم فرهنگی
مسجد، زادگاه انقلاب اسلامی است و نقش بی بدیلی درحفظ وحراست ازایمان دینی ومقابله با تهاجم فرهنگی وجنگ نرم دارد .
همین اهمیت وجایگاه سبب شد تا پس از طرح موضوع تهاجم فرهنگی توسط مقام معظم رهبری درسال 71 وبه منظور ترویج و اشاعه فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدی (ص) و مقابله اصولی و منطقی با تهاجم فرهنگی دشمنان، شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ١٨/١٢/٧١ خود، تاسیس ستاد عالی کانون های فرهنگی، هنری مساجد کشور را تصویب کند وبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تاسیس این ستاد ماموریت دهد.

در این راستا بود که درمهرماه 72اهداف ووظایف این ستاد تصویب وبه دنبال آن ،نخستین کانون فرهنگی هنری مساجد درتهران راه اندازی شد.
22هزارکانون ،دو میلیون عضو
این حرکت بزرگ فرهنگی سبب شد تا کانون های مساجد دربرنامه های توسعه ازجمله در برنامه پنجم توسعه مورد توجه قرارگیرد و دربند و ماده 6این برنامه مقررشود: «به منظور ارتقای کارکرد فرهنگی و هنری مساجد، برقراری عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ اسلامی و جذب جوانان و نوجوانان به مساجد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است با رعایت موازین اسلامی ترتیبی اتخاذ نماید تا پایان برنامه حداقل یک چهارم مساجد شهری و روستاهای بالای هزار نفر جمعیت از کانون فرهنگی و هنری برخوردارباشند».
این گونه است که امروز وپس ازگذشت بیست وسه سال ازتاسیس ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد،نزدیک به 22هزارکانون فرهنگی، هنری درجای جای میهن اسلامی ما ایران راه اندازی شده و بالغ بر2میلیون نوجوان و جوان دراین کانون ها عضویت دارند. امری که موجب شده تا کانون های مساجد به عنوان بزرگترین و منسجم ترین شبکه فرهنگی کشور مطرح شوند.
مساجد ومقابله با آسیب های اجتماعی
بدون شک اگر مساجد رونق داشته باشند و حضورجوانان ونوجوانان درآن پررنگ وبرجسته باشد ،بسیاری از آسیب های اجتماعی پیشگیری و مهار خواهد شد؛ زیرا مساجد به عنوان کانون عبادت وارتباط با خدا ،برخوردارازفضای هدایت گری وبازداشتن انسان ها ازکارهای زشت و ناپسند هستند .چنان که خداوند درقرآن کریم فرموده است:« إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَی‏ عَنِ الْفَحْشَآءِ وَالْمُنکَرِ ؛نمازانسان را ازکارهای زشت وناپسند بازمی دارد.»(عنکبوت /45)
دراین راستاست که دراساسنامه کانون های فرهنگی هنری مساجد نیزمقابله با تهاجم فرهنگی به عنوان یکی ازاهداف کانون ها ذکرشده وآمده است :« ارائه و عرضه فعالیت های فرهنگی، هنری بر اساس موازین و ضوابط اسلامی و ایجاد جاذبه های فرهنگی هنری و کانون های پرتحرک و فعال مذهبی، اجتماعی و مردمی در مقابله با تهاجم فرهنگی مبتذل استکبار و کفر جهانی.»

ازسویی جذب جوانان وشکوفایی وکشف استعدادهای فرهنگی هنری آنان نیزبه عنوان یکی دیگرازاهداف این کانون ها برشمرده شده وآمده است:« زمینه سازی برای حضور فعال جوانان و نیروهای متعهد در عرصه فعالیت های فرهنگی و هنری و شناسایی و تربیت استعدادهای درخشان و استفاده از اوقات فراغت جوانان و حفظ و ترویج فرهنگ بسیجی.»
دستاوردهای ستاد عالی مساجد
فعالیت های مختلف کانون اعم ازبرگزاری همایش ها ،جشنواره ها وبرنامه های انجام شده درکانون های مساجد،اقدام هایی است که درراستای اجرای اهداف تاسیس کانون انجام شده است.
حجت الاسلام ارباب سلیمانی دبیرستاد عالی کانون های فرهنگی، هنری مساجد درگفت وگو با خبرگزاری شبستان با اشاره به این که هم اینک بیش از 21 هزار و 700 کانون فرهنگی، هنری در سطح کشور وجود دارد اظهار کرد: از این تعداد بیش از 10 هزار کانون در مناطق روستایی فعالیت می کنند.

وی به حمایت از کانون ها در قالب پرداخت های نقدی و غیرنقدی اشاره کرد و گفت: براساس طرح ارزیابی و سطح بندی، سرانه کانون های فرهنگی، هنری در قالب رتبه بندی درجه یک، دو و سه پرداخت می شود. دبیر ستاد عالی، راه اندازی بیش از 12 هزار کتابخانه دارای مخزن باز و شبستان در مساجد را از دیگر اقدامات برشمرد و افزود: این کتابخانه ها به کتاب های مناسب و تجهیزات مورد نیاز مجهز شده اند.
ایجاد کانون های تخصصی
وی از ایجاد بیش از 188 مرکز فرهنگی دیجیتال در مساجد به عنوان یکی دیگر از دستاوردها یاد کرد و اذعان داشت: شکل گیری بیش از 740 کانون تخصصی در 23 رشته، 440 کانون مصلی و 150 کانون دانشگاهی از دیگر فعالیت های 23 ساله ستاد عالی است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری جشنواره های متعدد فرهنگی هنری ازجمله جشنواره قرآنی مدهامّتان، نشریات تجربی، آواها و نغمه های آسمانی اندیشه های آسمانی درمشهد مقدس و کنگره «نخبگان روستایی و عشایر» و کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با محوریت استان هرمزگان راازجمله اقدامات این ستاد ذکر کرد .
وی از توسعه کمی و کیفی طرح تلاوت نور در بیش از 29 هزار مسجد و مرکز فرهنگی به عنوان یکی دیگر از برنامه های ستاد عالی در جهت نهادینه کردن فرهنگ قرآنی در جامعه نام برد و افزود: تولید و انتشار اخبار حوزه دین با رویکرد مسجد در قالب هفت زبان رایج دنیا در خبرگزاری شبستان یکی از مهمترین فعالیت های تاثیرگذار ستادعالی است.
تشکیل هسته های پژوهشی
ارباب سلیمانی از تشکیل هسته های پژوهشی به عنوان مغز متفکر و طراح فعالیت های فرهنگی مساجد یاد کرد و گفت: در حال حاضر یک‌هزار و 850 هسته پژوهش در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور فعال می باشند. وی در خاتمه، توجه به گفتمان اقتصاد مقاومتی، تلاش در راستای نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی، ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت، کارآفرینی و اجرای برنامه در جهت ترویج فضایل اخلاقی را در جامعه از مهم ترین اولویت های کانون های فرهنگی هنری مساجد اعلام کرد.
عبدالحسین آل محمد مشاورستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجدنیزاز حضور پررنگ، فعال و بانشاط نسل جوان در کانون های فرهنگی هنری به عنوان عمران معنوی مساجد یاد کرد ودرباره اقدام ها ووظایف کانون اظهار کرد: تدوین برنامه های دقیق، اصولی و مدون کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت توسط جوانان نخبه با محوریت امام جماعت در قالب شورای فرهنگی در اتاق فکر کانون ها، جدی ترین وظیفه رسالت کانون های فرهنگی هنری در برهه کنونی در راستای کیفی سازی برنامه هاست.
غیبت کانون درمقابله با جنگ نرم
ازآن جا که یکی ازاهداف تاسیس کانون های فرهنگی، هنری مساجد وحتی فلسفه تاسیس آن، مقابله با تهاجم فرهنگی وتقویت فرهنگ اسلامی بوده است،روند افزایش آسیب ها به ویژه درحاشیه شهرهای بزرگ و رواج نمادهای فرهنگ غرب به ویژه درمیان طبقات مرفه ومتوسط جامعه ،بیانگرآن است که این کانون ها تا دستیابی به اهداف خود راه درازی درپیش دارند.

ویا حضور موثراین کانون ها را درعرصه فرهنگ وهنرجامعه احساس کرد.
با این همه به نظرمی رسد، کانون ها نیازبه معرفی وحضورپررنگتر درجامعه دارند تا بتوانند طیف بیشتری را تحت پوشش قراردهند.

دراین میان تعامل با نهادهای همسو ،تمرکزبراهداف اولویت دار وبازتعریف اهداف ،می تواند حیات پربرکت این کانون ها را رونق بیشتری بخشد وشعاع نورانی آن ها را بردامنه وطیف وسیع تری بگستراند.
بدون شک هراندازه حضورجوانان ونوجوانان دراین مراکزافزایش یابد، به همان اندازه ازآسیب ها کاسته خواهد شد واعتلای فرهنگ تحقق خواهد یافت، به شرطی که این کانون ها ازتوان وامکانات فرهنگی هنری وزارت متبوع خود بهره گیرند وهرچه بیشتراهالی فرهنگ وهنررا درکانون ها به خدمت گیرند.

بدین گونه امید است ؛کانون ها با قرارگرفتن در مرکزتعامل بسیجیان با اهالی فرهنگ وهنر ،فرهنگ اسلامی وارزش های انقلابی را دربرابرهجوم ماهواره وجنگ نرم واکسینه وبه قرارگاهی برای مقابله با جنگ نرم تبدیل شوند.

نویسنده : محمدعلی ندائی manedaee@g mail.com

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار