آرمان اصفهان
10:52 - شنبه 15 اسفند 1394

امکان سنجی خانه دار شدن با وام جدید مسکن

اگر از سختی های دریافت این وام صرف نظر کنیم، با وام ۱۲۰ میلیون تومانی می توان در مشهد یا اصفهان به مسکن دست پیدا کرد. اما سختی ها، آنقدر زیاد است که ممکن است استفاده از این وام به صرفه نباشد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ احتمالا شما هم خبرهایی در مورد افزایش وام مسکن شنیده اید. حتما بعد از شنیدن این خبر با خود گفته اید که چه کسی می تواند از پس اقساط دو میلیون و 300 هزار تومانی آن برآید.

با این حال، این میزان اقساط برای وام 160 میلیون تومانی با نرخ سود 14 درصد است و از آنجایی که امید می رود نرخ سود کاهش پیدا کند مبلغ این اقساط می تواند تا 200هزار تومان کاهش یابد.
سه شنبه شب شورای پول و اعتبار تصویب کرد که زوج های خانه اولی می توانند بر روی یک پلاک ثبتی دو وام از صندوق پس انداز یکم دریافت کنند.

به این ترتیب، یک خانواده می تواند در تهران تا سقف 160 میلیون، در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر تا سقف 120 میلیون و در سایر شهرها تا سقف 80 میلیون تومان وام دریافت کند. دریافت این وام ها منوط به سپرده گذاری نیمی از این مبلغ به مدت یک سال است.

یعنی، اگر مثلا در مشهد زندگی می کنید و قصد دارید از وام 120میلیونی بهره مند شوید، لازم است که 60 میلیون را به مدت یکسال در حساب صندوق پس انداز یکم قرار دهید. اگر از سختی های دریافت این وام صرفنظر کنیم، با وام 120 میلیون تومانی می توان در مشهد یا اصفهان به مسکن دست پیدا کرد. اما سختی ها، آنقدر زیاد است که ممکن است استفاده از این وام به صرفه نباشد.
دو مانع بزرگ خانه دار شدن
1- مبلغ بالای پیش پرداخت
بدون شک بزرگترین مانع برای جوانانی که قصد دارند از این وام استفاده کنند، قراردادن نیمی از میزان وام به مدت یکسال است. کمتر جوان بدون خانه ای است که بتواند 60 میلیون تومان در مشهد و 80 میلیون تومان در تهران سرمایه گذاری کند تا از این وام ها بهره مند شود. این موضوع سبب می شود که جوانان کمی از این وام خوشحال شوند.

با این حال، اگر قصد دارید از این وام بهره مند شوید، باید در تهران 80 میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر 60 میلیون تومان و در سایر شهرها 40 میلیون تومان را به مدت یکسال در بانک مسکن سپرده گذاری کنید، تا در پایان یکسال به میزان دو برابر آن از وام مسکن بهره مند شوید.
آنچه وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی بر آن تاکید بسیاری دارند، نرخ سود پایین این وام است که تا پیش از این 14 درصد بوده است. البته شنیده ها حاکی از این موضوع است که این نرخ ممکن است پایین تر هم بیاید که در بخش بعدی گزارش به آن می پردازیم. با این حال، استفاده از این وام، منوط به قراردادن نیمی از پول به مدت یکسال در بانک است.

بنابراین اگر نرخ سود را در سپرده های یک ساله 18 درصد در نظر بگیریم، شما هزینه ای 14 میلیون و 400 هزارتومانی در تهران و 10 میلیون و 800 هزار تومانی در یک کلان شهر را متقبل می شوید تا از این وام استفاده کنید. لذا ممکن است به جای استفاده از این وام به سراغ خرید اوراق حق تقدم مسکن بروید. اوراق حق تقدم مسکن به این صورت است که شما با خرید این اوراق می توانید خیلی سریع به وام مسکن 18.5 درصدی دست پیدا کنید.

اما برای خرید هر ورق باید رقمی حدود 85 هزار تومان پرداخت کنید و با آن 500 هزار تومان وام دریافت کنید. به عبارتی برای دریافت سقف وام در تهران (100 میلیون تومان) باید 200 ورق خریداری کنید که هزینه ای 17 میلیون تومانی را بر شما تحمیل می کند.

بماند که نرخ این اوراق 4.5 درصد بیش از صندوق پس انداز مسکن یکم است و سقف آن در تهران 60 میلیون تومان و در مشهد حدود 40 میلیون تومان کمتر است. با این حال، تصمیم گیری در مورد استفاده از اوراق و وام مسکن یکم به پیش بینی شما از قیمت مسکن بر می گردد. چرا که با خرید اوراق و دریافت وام یکسال زودتر به خانه می رسید.

109156
2- اقساط
اما مشکل دوم که اساسی تر از مانع اول است، اقساط بالای عنوان شده این وام است. اما آیا به راستی اقساط آنقدر بالاست؟ طبق آنچه در روزهای گذشته در روزنامه ها و خبرگزاری ها آمده است، اقساط این وام براساس نرخ گذشته آن،یعنی 14 درصد، است. این نرخ در حال حاضر اجرایی می شود، ولی احتمال تغییر آن بسیار بالاست. علت هم این است که شورای پول و اعتبار کمی پیش تر نرخ سود بانکی را حدودا 2 درصد کاهش داد.

این کاهش در حالی اتفاق افتاد که خبری از کاهش نرخ تسهیلات بانکی مسکن نبوده است. دقیقا به همین دلیل است که امید می رود نرخ سود این وام کاهش یابد تا اقساط کمتری را مردم بپردازند.

در این باره، مدیر اعتبارات بانک مرکزی گفته است:« با توجه به کاهش نرخ سود تسهیلات عقود مبادله‌ای و مشارکتی، کاهش نرخ سود تسهیلات بخش مسکن در حال بررسی است» با این حال، میرمحمد صادقی این نکته را هم گفته است:«نحوه و میزان کاهش نرخ سود تسهیلات بخش مسکن در کمیسیون اعتباری مشخص خواهد شد و ممکن است نرخ سود یک نوع تسهیلات مسکن کاهش یابد و نوع دیگر تغییر نکند.»
به هر حال اگر دولت قصد دارد از وام مسکن استقبال شود، باید فکری به حال اقساط شود که احتمالا هم می شود. اما اگر نرخ سود این اوراق دو درصد کاهش یابد و از 14 درصد فعلی به 12 درصد برسد، میزان اقساط تغییر خواهد کرد.

مبلغ هر قسط برای وام 160 میلیون تومانی از 2میلیون و 300هزار تومان می تواند به دو میلیون و 100هزار تومان کاهش پیدا کند. این کاهش برای وام های 120 میلیون تومانی نیز حدود 73 هزار تومان برای هر ماه است. یعنی بازپرداخت شما حدود 10 میلیون و 500هزار تومان کاهش می یابد. جدول بالا این تغییرات را برای وام های 120 و 160 میلیونی نشان می دهد.

حبیب نیکجو

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار