آرمان اصفهان
11:12 - سه شنبه 03 آذر 1394

توصیه‌های پاییزی رساله ذهبیه؛

هر روز سه لقمه عسل با موم بخورید

برای این ماه اجتناب از برخی سبزیجات مانند: کرفس، نعناع و تره‌تیزک (شاهی) را گوشزد کرده‌اند. همچنین در این فصل افراد کمتر به سونا بروند. در این ماه توصیه شده است از مصرف بعضی میوه‌ها به ویژه خربزه و خیار پرهیز شود.

به گزارش آرمان اصفهان؛ سومین ماه پاییز در رساله ذهبیه حضرت رضا(ع)با عنوان «تشرین آخر» یاد می‌شود که تقریبا مصادف با آذرماه است.

در فصل پاییز هم که دارای طبعی سرد و خشک است رعایت برخی نکات لازم است. آن حضرت در یک دستورالعمل کلی فرموده‌اند: «هر خوراکی سرد در تابستان و گرم در زمستان مناسب است و غذاهای معتدل در فصل بهار و پاییز و میزان مصرف خوراکی‌ها (یا مقدار حرارت و برودت آن‌ها) نیروی طبیعی بدن و میل آن است.»د

رماه پاییز بدن از لحاظ تبدیل و تحلیل موادترکیبی بسیار تنبل است، سستی بر اعصاب غلبه می‌کند و یک نوع حالت ضعف و کسالت که خمیازه و چرت از عوارض مشهود آن است به انسان دست می‌دهد.

بدن را در مقابل سرمای هوا آماده کنید
در تابستان به دلیل گرمای هوا چربی‌های بدن آب می‌شوند؛ از این رو در پاییز نیاز ضروری به ذخیره‌کردن مواد چربی که مولد حرارت هستند‌،‌ پیدا می‌شود و باید با مصرف غذاهای مناسب آن را ذخیره کرد تا بدن خود را برای مقابله با سرمای زمستان مجهز
کنیم.
بدن به انواع غذاهای اصلی و میوه‌هایی مانند انگور و انار نیاز دارد. همچنین استفاده از نوشیدنی‌هایی که از آن‌ها تهیه می‌کنند،‌ مفید است.
امام رضا‌(ع) برای نوشیدن آب می‌فرماید: «هرکس می‌خواهد معده‌اش او را آزار ندهد، در میان غذا‌خوردن آب ننوشد تا اینکه غذا‌خوردن تمام شود و هر که آب میان غذا بنوشد رطوبت در بدنش جای گرفته و معده‌اش ضعیف می‌شود و رگ‌ها نمی‌توانند انرژی غذا را جذب کنند زیرا هرگاه آب پشت سرهم نوشیده شود معده بزرگ می‌شود.»

نهی از خوردن آب در شب
در شب‌های آخر پایی عمل تبخیر کم می‌شود و مصرف آب کاهش می‌یابد و آشامیدن آب زیاد عکس‌العمل دارد یعنی حرارت را کمتر و عمل تبخیر را ضعیف‌تر می‌کند و این خود موجب کندی عمل غدد و امراض بسیاری می‌شود.
اما توصیه مخصوص امام رضا‌(ع) برای این ماه در مورد نوشیدن آب است. آن حضرت از آشامیدن آب در شب نهی کرده‌اند زیرا مزاج شب‌، آب و فصل سرد است و جمع این سردی‌ها طبیعت بدن را بیش از حد به سمت سردی می‌برد و بیماری‌های ناشی از سردی ایجاد می‌کند.اگرچه مصرف آب گرم، به صورت ناشتا همیشه توصیه نمی‌شود، اما امام رضا(ع) نوشیدن آب گرم به صورت ناشتا را در این ماه سفارش می‌کنند همچنان که بعضی از ماه‌ها در فصل تابستان نوشیدن آب سرد به طور ناشتا سفارش شده
است.
امام رضا‌(ع) همچنین توصیه به مصرف گوشت همراه با حبوبات کرده‌اند. در روایتی امام رضا‌(ع) به نقل از پدران بزرگوار خویش به نقل از رسول اکرم‌(ص) گوشت را بهترین غذا در دنیا معرفی کرده می‌فرمایند: «بهترین و بالاترین خوراکی‌ها چه در دنیا و چه در آخرت گوشت و برنج است».

خوردن چه سبزی‌هایی منع شده است؟
هرچند امام رضا‌(ع) کرفس را نوعی سبزی مفید برشمرده و فرموده‌اند: «کرفس را بخورید و بدانید هیچ جنبنده و چهارپایی نیست مگر اینکه بدن خود را به آن می‌مالد و خود را به آن مداوا می‌کند.» اما برای این ماه اجتناب از برخی سبزیجات مانند: کرفس، نعناع و تره‌تیزک (شاهی) را گوشزد کرده‌اند.
تره‌تیزک فشارخون را پایین می‌‌آورد و از این جهت در آخر پاییز که قاعدتا خون فشاری زیاده از حد لزوم ندارد، مصلحت نیست.

هر روز سه لقمه عسل با موم بخورید
با شروع فصل زمستان سرماخوردگی و زکام به اوج می‌رسد. امام رضا‌(ع) برای پیشگیری از این بیماری در فصل زمستان می‌فرمایند: «هر کس می‌‏خواهد در همه زمستان از زکام ایمن بماند‌، هر روز‌، سه لقمه عسل با موم آن بخورد.»
همین‌طور توصیه می‌شود که در این ماه افراد از حمام‌رفتن زیاد اجتناب کنند؛ البته منظور گذشتگان از حمام چیزی شبیه سونای امروزی است که باعث تعریق بدن می‌شود.
بنابراین اگر بخواهیم این توصیه را امروزه کاربردی کنیم باید بگوییم بهتر است در این فصل افراد کمتر به سونا بروند. در این ماه توصیه شده است از مصرف بعضی میوه‌ها به ویژه خربزه و خیار پرهیز شود.
توصیه کلی این است که هر میوه را در فصل خودش مصرف کنیم، از این رو مصرف میوه‌هایی که در سردخانه نگهداری می‌شود یا به شکل خاصی پرورش می‌یابد، یا از نقاط دیگر آورده می‌شود، برای سلامت مضر است.

نوشیدنی‌های مخصوص فصل سرما
برای تقویت سیستم ‌ایمنی بدن در فصل سرما، نوشیدن آب ‌میوه تازه و دمنوش‌ها بسیار توصیه می‌شود. ما یکی از این نوشیدنی‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. صد گرم آب ‌‌‌‌‌هویج، صد گرم آب ‌پرتقال تازه و نصف قاشق چای‌خوری زنجبیل تازه رنده شده را مخلوط کنید و پیش از خواب بنوشید. همچنین نوشیدن یک لیوان شربت عسل و لیمو قبل از خواب موثر است.
گیاه زیرفون خواص دارویی بسیاری دارد. دم‌ کرده گل ‌زیرفون برای مشکلات تابستان و سرفه توصیه می‌شود. نوشیدن این دم کرده در درمان برونشیت و بیماری‌های عفونی هم موثر است. برای بالابردن سیستم ایمنی بدن نوشیدن یک لیوان دم کرده گل ‌زیرفون در روز توصیه می‌شود.
همچنین از مهم‌ترین نکات برای جلوگیری از سرماخوردگی، گرم نگه‌ داشتن پاها در هوای سرد است. با گرم نگه داشتن پاها، روال طبیعی گردش خون در بدن، بهتر حفظ می‌شود و سیستم ایمنی بدن بهتر کار خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار