آرمان اصفهان
10:37 - سه شنبه 03 آذر 1394

به انگیزه پنجاه و هشتمین زادروز «ایرج بسطامی:

گُلِ «گل‌پونه‌ها»

… پیش از این اثر، تصنیف «خانه بوی گل گرفت» بسیار مورد توجه بود اما اثر «گل پونه ها» به دلیل اینکه در آن دوران موسیقی ما دچار تکرار دراشعارعرفان‌گونه بود و موزیسین‌ها سعی می‌کردند مقلد هم باشند، فضای دیگری در تصنیف به وجود آورد و استقبال چشمگیری هم از آن شد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ بیش از پنج شش سال با ایرج بسطامی آشنایی داشتم. اوهنرمند بسیار توانایی بود و شخصیت درونی اش در آواز مشهود می‌شد و حتی ساده زیستی اش به آواز او پر و بال بیشتری می‌داد.

او هنر آواز را سرلوحه کار خود قرارداد و اهمیت آن را بخوبی می‌دانست، چیزی که در خواننده‌های دیگر کمتر مشاهده می‌شود. ایرج گاهی یک مصرع را چندین بار و حتی تا صبح تکرار می‌کرد و می‌گفت در این تحریرها نکاتی است که می‌خواهم به‌دست بیاورم. یکی دیگر از خصلت‌های او کم حرفی بود و چندان اهل صحبت کردن و مصاحبه نبود؛ تعجب می‌کنم چطور بعد از فوتش مصاحبه‌های مختلفی با او منتشر شد.
خاطرات ایرج بسطامی هیچ گاه از ذهن من پاک نمی‌شود، اما خاطره تلخ من به دورانی برمی گردد که تصنیف «گل پونه ها» منتشر شد. اثری که بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت و به فضای موسیقی رنگ دیگری داد.

در صورتی که تلویزیون در همان دوران پخش این اثر را به علت مناسب نبودن با فضای صدا و سیما رد کرد.

همیشه کسانی هستند که با سلایق مغرضانه خود دستورهایی می‌دهندو باعث می‌شوند، هنر جایگاهش را دیرتر به‌دست بیاورد. ناگفته نماند پیش از این اثر، تصنیف «خانه بوی گل گرفت» بسیار مورد توجه بود اما اثر «گل پونه ها» به دلیل اینکه در آن دوران موسیقی ما دچار تکرار دراشعارعرفان‌گونه بود و موزیسین‌ها سعی می‌کردند مقلد هم باشند، فضای دیگری در تصنیف به وجود آورد و استقبال چشمگیری هم از آن شد.

البته زمانی که ایرج فوت کرد این ترانه از همین رادیویی که مجوز آن را صادر نکرد، بارها پخش شد و شاید این امر مزید بر علت باشد که این کار توانست گل کند.

حسین پرنیا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار