آرمان اصفهان
10:05 - سه شنبه 03 آذر 1394

ویژه های امروز کیهان:

ساز جدایی اصلاح طلبان از اعتدال/ رفتار پوپولیستی از سبد کالا تا وام خودرو

فایننشال تایمز با اشاره به سفر ولادیمیر پوتین به تهران نوشت: دو کشور مواضع مشابهی در نبرد علیه گروه‌های تروریستی دارند. روسیه اعلام کرده قرارداد آغاز تحویل سامانه موشکی زمین به هوای اس300 به ایران را امضا کرده است.

روند جدایی اعتدالیون از اصلاح‌طلبان شدت گرفت

یک روزنامه زنجیره‌ای که قبلاً درباره «عبور (اصلاح‌طلبان) از روحانی با رمز اعتدال» هشدار داده بود، معتقد است جدایی حامیان دولت از اصلاح‌طلبان در حال وقوع است.
روزنامه آرمان با بیان اینکه هشدارهای انتخاباتی جدی گرفته نمی‌شود، تیتر زد «جدایی حامیان دولت از اصلاح‌طلبان» و خاطرنشان کرد: همان طور که در روزهای قبل گزارشی با تیتر «عبور از روحانی با رمز اعتدال» را منتشر و طی آن نسبت به جدا شدن بخشی از نقش آفرینان 24 خرداد 92 به واسطه انحصارطلبی‌ها و عدم توجه به طیف حامیان دولت هشدار داده بود، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه جدایی حامیان دولت را اعلام کرد.

حزب اعتدال وتوسعه همان حزب نزدیک به رئیس جمهور است که سخنگو و معاون کل نهاد ریاست جمهوری و… دولت از اعضای آن هستند اما با وجود ارزش این حزب برای اصلاح‌طلبان در جهت تحقق خواسته‌هایشان از دولت، برخی تنگ نظری‌ها سبب شد که به آن میزان به این طیف توجه نشود و آنها تصمیم بگیرند لیستی جدا از اصلاح‌طلبان ارائه دهند. هنوز خطر جدا شدن‌ها وجود دارد و به نظر می‌رسد برخی اظهارات که نسبت به جایگاه حامیان دولت در ساز و کارهای انتخاباتی اصلاح‌طلبان شده است موجبات نگرانی و دلخوری این حزب را فراهم کرده است؛ بنابراین اگر این مشکلات رفع نشود در آینده شاهد کناره‌گیری‌های دیگر نیز خواهیم بود.
سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در گفت‌وگو با «آرمان» این جدا شدن را اعلام کرده بود و برای بار دیگر درباره احتمال ائتلاف اعتدالیون با اصلاح‌طلبان در جریان انتخابات پیش‌رو، اظهار کرد: تصمیم گرفته‌ایم که رسماً در ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان حضور نداشته باشیم، اما در معرفی مصادیق با آنها تعامل خواهیم داشت. غلامعلی دهقان اظهار کرد: طی ماه‌های آینده شاهد ارائه لیست نامزدهای انتخاباتی مجلس از سوی چهار جریان اصلاح‌طلبان، اصولگرایان معتدل، جریان پایداری و اعتدالیون خواهیم بود.
این فعال سیاسی همچنین درباره احتمال ائتلاف میان اعتدالیون و اصلاح‌طلبان با اشاره به اظهارات اخیر موسوی لاری درباره رقابت با گروه‌های مختلف گفت: آقای لاری اخیراً اعلام کرده‌اند با طیف لاریجانی رقابت می‌کنم نه شراکت. این در حالی است که ما اعتدالیون معتقدیم باید با طیف آقای لاریجانی به جای رقابت شراکت کنیم.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم که ضمن ستایش حسن ظن دوستان شورای هماهنگی و شورای راهبردی اصلاح‌طلبان رسماً در ستاد انتخاباتی دوستان اصلاح‌طلب حضور نداشته باشیم. دهقان با بیان اینکه در معرفی مصادیق کسب 290 کرسی مجلس آینده تعامل زیادی با اصلاح‌طلبان خواهیم داشت، اظهار کرد: بنا به تعریفی که از اعتدال داریم امروز بخشی از اصولگرایان نیز شامل معتدلین می‌شوند.
در همین حال زیباکلام با اظهار نگرانی نسبت به روند جدایی در میان اصلاح‌طلبان نوشت: اگر اعتدال و توسعه شنبه، حزب کارگزاران یکشنبه، طرفداران آقای عارف دوشنبه، شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان سه‌شنبه، حزب اراده ملت چهارشنبه و پنجشنبه گروه دیگری جدا شود، دیگر نیازی نیست که رقیب تلاشی برای پیروزی داشته باشد. در چنین شرایطی در تهران و دیگر شهرها دو جین اصلاح‌طلب حضور خواهند داشت. زمانی که اصلاح‌طلبان به دست خود اسباب شکستشان را فراهم کنند دیگر چه نیازی به اقدامات رقیب است؟
وی در عین حال با حذف نام روحانی خواستار تدوین لیست مشترک تحت نظارت هاشمی رفسنجانی و خاتمی شد.

وال استریت ژورنال: آمریکا از هماهنگی روسیه با ایران در منطقه نگران است

یک روزنامه آمریکایی فاش کرد آمریکا از هماهنگی سیاست‌های روسیه و ایران در منطقه به شدت نگران است.
به گزارش العالم روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از منابع ارشد دیپلماتیک تاکید کرد آمریکا از سیاستهای هماهنگ ایران و روسیه در سوریه بسیار نگران است، و تلاش می‌کند در ائتلاف مسکو و تهران شکاف ایجاد کند. به همین دلیل است که باراک اوباما در نشست اخیر در فیلیپین، از ایران و روسیه می‌خواهد بین حمایت از بشار اسد و وحدت کشور سوریه یکی را انتخاب کنند.
یک منبع نزدیک به مذاکرات به روزنامه روسی «نیز اویسمایا گازتا» گفت: واشنگتن تلاش می‌کند بین مسکو و تهران اختلاف ایجاد کند، درست مانند روش قدیم امپریالیسم یا همان «تفرقه بینداز و حکومت کن»! تا از این راه همه طرفها را تحت کنترل درآورد.
به گزارش روسیا الیوم، مسکو در نظر دارد حجم مبادلات تجاری با ایران را از 1/6 میلیارد دلار فعلی به 10 میلیارد دلار افزایش دهد؛ همچنین ارزش‌های بلندمدت طرفین 35 تا 40 میلیارد دلار است.
در همین حال روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد: روسیه قصد دارد قرارداد تجاری 21 میلیارد دلاری با ایران را نهایی کند.
پایگاه اینترنتی روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز نوشت: مسکو امیدوار است از طریق امضای قرارداد صادرات صنعتی با تهران تا بیش از 21 میلیارد دلار، روابط نزدیکش با ایران را بیش از گذشته تقویت کند. روسیه خود را برای اعزام بزرگ‌ترین هیئت تجاری‌اش به تهران در ماه آینده آماده می‌کند.
ایلیا تراسنکو- رئیس جدید شرکت هواپیمایی سوخو- گفت: این شرکت با تهران برای فروش صد سوپرجت مسافربری سوخو به ایران مذاکره کرده که به زودی به نتیجه می‌رسد.
فایننشال تایمز با اشاره به سفر ولادیمیر پوتین به تهران نوشت: دو کشور مواضع مشابهی در نبرد علیه گروه‌های تروریستی دارند. روسیه اعلام کرده قرارداد آغاز تحویل سامانه موشکی زمین به هوای اس سیصد به ایران را امضا کرده است.
این روزنامه ادامه می‌دهد: در پی لغو تحریم‌های ایران، تنها ذخایر بسیار نفت و گاز ایران برای سرمایه‌گذاران جذاب نیست، بلکه اقتصاد رو به رشد این کشور ( به عنوان یک بازار بالقوه) نیز بسیاری از تجار خارجی را به خود جلب کرده است.
رفتار پوپولیستی از سبد کالا تا وام خودرو
«برخلاف شعارهای روحانی در انتخابات، سیاست‌های اقتصادی دولت وی کاملا پوپولیستی است.»
سایت تابناک با اشاره به برخی نقدهای حامیان روحانی مبنی بر پوپولیستی بودن سیاست‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد نوشت: ماهیت شعارهای دولت روحانی عبور از چنان سیاست‌هایی بود اما در حوزه اقتصادی به ویژه چند ماه اخیر انتقادات فراوانی در مورد عملکرد دولت وجود دارد؛ انتقاداتی که حتی پا را از سطح افکار عمومی جامعه فراتر گذاشت و مستقیم به داخل کابینه روحانی نیز نفوذ کرد. این انتقادات وجوه متفاوت و متمایزی دارد؛ اما مخرج مشترک همه آنها در این است که آن «تدبیر و امید» که وعده آن به آحاد جامعه داده شده بود، تاکنون دیده نشده است. ماجرای وام 25 میلیونی خودرو که به اعتقاد بسیاری ترفندی برای خارج کردن خودروسازان از رکود چند ماهه بود، و همچنین ماجرای اعطای تسهیلات خرید کالا که با محاسبه یکی از خبرگزاری‌ها تنها به 350 هزار نفر تعلق خواهد گرفت، به خوبی یادآور ماجراهای سبد کالا در ابتدای حضور روحانی در رأس اجرایی کشور بود.
اگر در آن زمان پدیده سبد کالا با توجه به شرایط خاص زمانی تجزیه و تحلیل شد و از سکویی برای توجیه برخوردار بود، بسته سیاست جدید اقتصادی دولت به ویژه بعد از توافق هسته‌ای با این شرایط اجرایی به نظر هیچ‌گونه توجیهی ندارد. این بسته حداقل در این دو مورد نشان می‌دهد که هنوز اقتصاد کشور فاصله زیادی با سیاست‌گذاری‌های حساب شده و علمی دارد.

دولت در افسارگسیختگی ارز طرف مردم است یا دلالان؟!
«بازار ارز دوباره متلاطم شده و دلال‌ها بازی تازه‌ای را تحت عنوان نرخ عمده فروشی آغاز کرده‌اند.»
روزنامه دولتی شهروند با انتشار این خبر نوشت: بازار ارز دوباره متلاطم شده است. حالا با اتفاق‌هایی که در هفته‌های اخیر رخ داد،‌ برخی فعالان بیش از هر زمان دیگری سردرگم و حیران شده‌اند و نمی‌دانند چه در حال رخ دادن است. مروری بر دیدگاه‌ صرافان فعال بازار و کارشناسان هم موید این نکته است که تحولاتی در این حوزه در حال وقوع است اما همه درباره آن نمی‌دانند. چرا که به تازگی قیمت دلار بر اساس آن چیزی که نرخ مبادلاتی یا دولتی گفته می‌شد، دیگر تعیین نمی‌شود و با کمرنگ شدن این نرخ، نرخ سنا یا همان نرخی که سایت مورد تایید بانک مرکزی در بازار آزاد اعلام می‌کند، تعیین می‌شود. در عمل سایت سنا، مرکز مبادلاتی ارز، حواله صراف‌ها و بازار آزاد انواع نرخ‌ها در این بازار هستند و حالا هم نرخ جدیدی با عنوان نرخ عمده‌فروشی در بازار ارز و خاصه دلار باب شده است. این نرخ را که اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران در سایت رسمی خود اطلاع‌رسانی می‌کند، به عنوان یکی از ابهام‌های تازه این بازار و چند نرخی بودن دلار یاد می‌شود.
سایت‌های مرجع در این حوزه، این روزها نرخ‌های متنوعی را ارایه می‌دهد و همین باعث تشدید سردرگمی‌ها شده است. این نرخ‌ها شامل ارز مبادله‌ای، ارز آزاد، ارز عمده، ارز صرافی و ارز سایت سنا در بانک مرکزی است. در این حوزه چندی پیش هم خبرگزاری مهر از نرخ بانک پارسیان به عنوان یکی دیگر از نرخ‌های رایج نام برد که هنوز در جایی ثبت نشده و بیشتر بر تابلوی صرافی بانک‌ها از جمله بانک پارسیان نوشته می‌شود.
شهروند ادامه می‌دهد: با وجود بی‌اطلاعی مسئولان امر، چه لزومی دارد قیمت عمده فروشی که همه صرافی‌ها از قانون و میزان افزایش آن ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند، اعلام شود؟ در عمل هدف این اعلام چیست و چرا نهادهای رسمی بدان واکنشی نشان نمی‌دهند! در این حوزه به نظر می‌رسد دخالت برخی بخش‌های غیرمرتبط در بازار و اعلام نرخ‌های متفاوت، اندکی جو روانی بازار را تحت‌تاثیر خود قرار داده و نیازمند بررسی نهادهای ناظر است. حال در شرایطی که صرافان ارز (مجاز و غیرمجاز) بی‌ضابطه و قانون فعالیت دارند، هزینه برای افراد یا متقاضیان واقعی ارز بسیار بالا می‌رود و در نتیجه فعالیت اقتصادی (چه بازرگانی و چه تولید) مقرون به صرفه نخواهد بود. درست به همین دلیل، بانک مرکزی چاره‌ای جز ساماندهی بازار ارز (از دو جنبه قیمت و فعالان) ندارد.
یادآور می‌شود در دو سال اخیر قیمت دلار بالغ بر 600 تومان گران شده و در این میان برخی دلالان بزرگ نظیر بانک «پ» که ارتباط ویژه‌ای با برخی مراکز دولتی دارد، درآمدهای هنگفت ده‌ها میلیارد دلاری به جیب زده‌اند. گفته می‌شود دولت به خاطر افزایش درآمدهای خود از گران شدن ارز استقبال می‌کند و این در حالی است که گران شدن ارز به معنای کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید مردم است.

27 ماه آزمون و خطای دولت به رکود شدید اقتصادی ختم شده است
شش قفله کردن بانک مرکزی باعث رکود شدید در دو سال اخیر شد.
به گزارش تابناک، دولت در 27 ماه گذشته با محوریت بانک مرکزی سیاستی را برای مهار تورم در پیش گرفت که به رکود شدید انجامید، رکودی که بنابر ادعای وزرای اقتصاد، صنعت، رفاه و دفاع، در آستانه بحران قرار گرفته است.
کاهش تدریجی تورم اقدامی شایسته و مبارک است ولی به شرطی که به بهای رکود شدید و تعطیلی واحدهای تولیدی نباشد. مقام معظم رهبری هم در دیدار اعضای هیئت دولت در شهریور ماه ضمن استقبال از کاهش نرخ تورم و تأکید بر تک رقمی شدن آن در آینده، عنوان کردند: «تلاشی که برای خروج از رکود می‌شود- در صحبت‌های دو نفره بعضی از مطالب را به آقای رئیس جمهور هم عرض کرده‌ام – که بالاخره دارید تلاش می‌کنید برای خروج از رکود، این خیلی مهم است، چون مسئله رکود، مسئله‌ای است که هم روی تورم می‌تواند اثر بگذارد، هم روی اشتغال می‌تواند اثر بگذارد؛ امر مهمی است مسئله رکود در کشور.»
تابناک می‌افزاید: رد پای رکود شدیدی را که در اقتصاد حاکم شده، باید در سیاست‌های بانک مرکزی در دو سال و سه ماه گذشته از آغاز به کار دولت یازدهم جستجو کرد که در این بانک به روی تولیدکنندگان 6 قفله شد.
در این میان، هنوز چند وقتی از ریاست کلی سیف بر بانک مرکزی نگذشته بود که او برای قیمت دلار در بازار آزاد «کف» تعیین کرد؛ اقدامی که بیشتر دلالان در بازارهای مختلف روی به چنین جریان‌سازی‌هایی می‌آورند تا سودهای بادآورده هنگفت نصیب‌شان شود. در همین حال، این اظهارنظر جلوی روند کاهشی قیمت ارز را گرفت و قیمت دلار در بازار میل به افزایش پیدا کرد.
در ادامه موج انتقادات از این نوع اظهارنظر سکاندار پولی کشور شدت گرفت تا اینکه وی از موضع قبلی خود عقب ‌نشست؛ ولی چه فایده که دیگر دلار ارزانی به خود ندید، ضمن اینکه وزیر اقتصاد به جای وی به خاطر اظهارنظر ارزی از مجلس نخستین اخطار را دریافت کرد.
حجم نقدینگی نیز در بیش از دو سال اخیر حدود 400 هزار میلیارد تومان افزایش یافته و هم اکنون به بیش از 872 هزار میلیارد تومان رسیده که همین موضوع هشدارها و نگرانی‌های کارشناسان اقتصادی را به دنبال داشته است.
در کنار این مسائل، عدم برخورد مناسب با مؤسسات پولی غیرمجاز و عقب‌نشینی‌های مکرر در این باره به خصوص ماجرای «میزان»، اطمینان نداشتن سیستم بانکی از حمایت‌های بانک مرکزی، اعطای مجوز به بانک‌های متخلف و تبعیض در اعطای مجوزها، درگیری با صندوق توسعه ملی،‌تخلف در عدم برخورد با بانک‌هایی که از دستورالعمل‌های شورای پول و اعتبار تبعیت نکردند، اختلاف بالای سود بانکی با تورم موجود کشور و نابودی تولید به دلیل نرخ‌های بالای سود بانکی در بیش از دو سال اخیر موجب شده است تا امروز نگران آینده سیاست‌های بانک مرکزی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار