آرمان اصفهان
14:01 - چهارشنبه 28 بهمن 1394

همایش ملّی بازی های رایانه ای اصفهان آغاز شد

گسترش ابزارهای هوشمند قابل حمل و نیز کاهش سن استفاده کنندگان از آنها سبب شده است که بازی های رایانه ای بعنوان دریچه ای برای سازمان دهی نگرش به دنیای پیرامون، جایگاه ویژه ای پیدا کنند.

به گزارش آرمان اصفهان؛ نخستین همایش ملی « بازی های رایانه ای، فرصت ها و چالش ها » روز چهارشنبه در دانشگاه اصفهان آغاز شد.
این همایش با هدف بررسی جایگاه ایران در صنعت بازی های رایانه ای، آسیب شناسی صنعت بازی های رایانه ای ملی و بررسی جایگاه علوم انسانی و هنر در توسعه بازی های رایانه ای به مدت سه روز برگزار می شود.
این همایش در سه رویکرد فنی، علوم انسانی و هنر به بررسی علمی ابعاد مختلف صنعتی، هنری و رسانه ای نوین بازی های رایانه ای می پردازد.
دبیر همایش ملی بازی های رایانه ای در مراسم آغاز بکار این همایش گفت: تا کنون بازی های رایانه ای بیشتر از جنبه سرگرمی مد نظر بوده است در صورتیکه مدت هاست این موضوع بعنوان رسانه راهبردی برای فرهنگ سازی بکار می رود.
جواد راستی افزود: از طرفی بازی های رایانه می تواند آسیب هایی مانند ورود فرهنگ نامتجانس یا روان شناختی همراه داشته باشد و از طرف دیگر در مسائل آموزشی، فرهنگ سازی و تبلیغاتی مفید است.
وی تصریح کرد: این مسائل می طلبد تا ظرفیت عظیم علمی در رشته های علوم انسانی و فنی و مهندسی برای شناسایی این چالش ها و فرصت ها وارد این عرصه شود.
وی با اشاره به ارسال ۱۴۰ عنوان مقاله علمی به دبیرخانه همایش ملی بازی های رایانه ای گفت: از بین این مقاله ها حدود 100 عنوان پذیرفته شد که از میان آنها ۲۴ مقاله بصورت سخنرانی و سایر آنها بصورت پوستر ارائه می شود.
راستی از جمله رویدادهای جانبی این همایش را برپایی نمایشگاه بازی های رایانه ای تا روز جمعه، رویداد بازی سازی ( استارتاپ ویکند) تا روز جمعه و کارگاه های آموزشی اعلام کرد.
وی خاطرنشان کرد: لیگ بازی های رایانه ای نیز که از برنامه های جنبی این همایش بود همزمان با دهه فجر برگزار شد.
این عضو هیأت علمی دانشکده فنی مهندسی دانشگاه اصفهان با اشاره به همکاری برخی نهادها برای برگزاری این کنفرانس گفت: بنیاد ملی بازی های رایانه ای، همراه اول، شهرداری و شرکت مخابرات اصفهان از جمله حامیان این رویداد هستند.
وی افزود: از برخی ارگان ها که موضوع بازی های رایانه ای یکی از وظایف اصلی آنها بشمار می آید انتظار می رفت که در این همایش حضور داشته باشند که چنین نشد و امیدواریم در آینده شاهد حضور قوی تری از نهادهای مربوطه باشیم.
معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان نیز در این مراسم گفت: بحث محتوایی بازی های رایانه ای از بحث فنی آن مهمتر است و دانشگاه ها با توجه به رسالت خود در تولید علم باید در بحث محتوایی آن وارد شوند.
امیر رحیمی با بیان اینکه رسالت دانشگاه ها، تلاش برای عقلانیت و خردگرایی در جامعه است افزود: بازی های رایانه ای محدوده سنی مشخصی را شامل نمی شود و با توجه به حجم مسائل آن در جامعه امروز بعنوان یک رسانه مطرح است.
وی با تاکید بر اینکه ما در بحث محتوایی بازی های رایانه ای عقب هستیم اظهار کرد: لازم است نقشه راهی برای این حوزه تعریف شود و با عزم جدی مسئولان، حمایت مورد نیاز از بخش خصوصی صورت گیرد.
به گزارش ایرنا، سه رویداد نیز همزمان با این همایش برگزار می شود که شامل کارگاه های آموزشی، بازی سازی و نمایشگاه بازی های رایانه ای ملّی است.
از جمله محورهای این کنفرانس می توان به فناوری های مطرح و رویکردهای هوش مصنوعی در تولید و توسعه بازی های رایانه ای، تحلیل روانشناختی و جامعه شناختی بازی های رایانه ای، مدل سازی احساس و هیجان در بازی های رایانه ای، بازی های رایانه ای و قدرت نرم، شیوه های جذب مخاطب و بازاریابی در حوزه باز ی های رایانه ای اشاره کرد.
نقش صنعت بازی های رایانه ای در حوزه تجارت، اقتصاد و کارآفرینی، تحلیل زیبایی شناختی و تکنیکی بازی های رایانه ای، ملاحظات حقوقی، بازی های جدّی (Serious Games)، بازی نمایی (Gamification) و بررسی نقش بازی های رایانه ای و ارائه ی ایده های جدید در حوزه های مختلف از جمله خانواده، سلامت جسمی و روحی، فرهنگ، آموزش، گردشگری و درمان اختلالات جسمی از دیگر محورهای این کنفرانس است.
بازی های رایانه ای بعنوان یکی از قوی ترین و مؤثرترین رسانه های مجازی با اقبال فزاینده ای در سال های اخیر روبرو شده است.
گسترش ابزارهای هوشمند قابل حمل و نیز کاهش سن استفاده کنندگان از آنها سبب شده است که بازی های رایانه ای بعنوان دریچه ای برای سازمان دهی نگرش به دنیای پیرامون، جایگاه ویژه ای پیدا کنند.
امروزه در صنعت رسانه، استفاده از بازی ها نه تنها برای اهداف سرگرم کننده که برای کارکردهای جدی تر مانند تبلیغات، آموزش و درمان نیز مورد توجه قرار گرفته است.
در عین حال، استفاده از بازی­ های رایانه ­ای می ­تواند آسیب­ های جدی برای جامعه کاربران به دنبال داشته باشد. آسیب شناسی بازی های رایانه ای امری ضروری است که علاوه بر خانواده ها توجه مسئولان را نیز می طلبد. بهمین دلیل، اتخاذ رویکردی علمی در بررسی بازی های رایانه ای از دیدگاه های مختلف می تواند دستاوردهای مهمی را به همراه داشته باشد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار