آرمان اصفهان
15:53 - دوشنبه 25 آبان 1394

روز حماسه و ایثار اصفهان/

25 آبان روز تجلی اصفهان بر تارک تاریخ حماسه یک ملت است

عملیات محرم در 25 آبان سال 1361 روز تجلی اصفهان بر تارک تاریخ حماسه ملت و گویای عظمت و بزرگی اصفهان و مردم این شهر است و به گواه تاریخ معنای ولایتمداری، مقاومت، ایستادگی، شرف، جهاد، محبت، علم، فرهنگ، هنر، معماری، سازندگی، اقتصاد و سیاست را همراه دارد.

به گزارش آرمان اصفهان، عملیات محرم از جمله عملیات هایی بود که عمده بار آن بر دوش فرزندان اصفهان بود و این خود برگ طلایی دیگری از مبارزات، مقاومت و ایثارگری این استان است.
استانی که در طول جنگ بالاترین سهم را از حضور در جبهه گرفته، تا خط شکنی در عملیات ها و کسب موفقیت ها و پیروزی های بزرگ، توانمندی و خلاقیت های فوق العاده دفاعی و نظامی، تجلی مردم در پشتیبانی جبهه و جنگ و صدها ابتکار که همه علائم حضور جدی در میدان را نشان می دهد.
اصفهانی ها در این عملیات با لشگرهای امام حسین (ع)، نجف اشرف و کربلا که بیش از نیمی از کادر و فرماندهی آن اصفهانی بودند و تیپ قمر بنی هاشم حضور داشتند، عملیاتی که در آغازین دقایق آن محور عبور لشگر امام حسین(ع) در التهاب طغیان رودخانه درگیر شد ، ولی جوانان، بی مهابا و تنها به خاطر ادای دین و انجام وظیفه و در اطاعت محض از فرماندهی حرکت را بر ایستایی ترجیح دادند، اما اقتضای طبیعت چیز دیگری را برای اینان رقم زده بود و رودخانه دویرج همه را در کام خود بلعید و این طلیعه ایثار و حماسه جوانان اصفهانی بود که لحظه ای درنگ نکردند و عملیات را تا سر منزل مقصود به بیش بردند.
اوج این حماسه در بیست و پنجم آبان سال 1361 در شهر اصفهان رخ داد زمانی که بیش از 370 شهید بر دوش مردم سرود رهایی را خواندند.
مردم شهید پرور اصفهان در این روز شهدای گلگون کفن خود از عملیات غرور آفرین محرم را بر روی دستان تشییع کردند و در گلستان شهدای این شهر به خاک سپردند.
روزی که مردان و زنان و مادران و فرزندان شهدا خم به ابرو نیاوردند و راست قامت تر و مصم تر از دیروز شان، در صف ثبت نام و حضور دوباره در جبهه ایستادند که چشم جهانیان بر این عظمت خیره ماند.
این تشییع با شکوه نه تنها خلل و سستی در اراده پولادین مردم شهید پرور اصفهان ایجاد نکرد بلکه با عزمی جزم تر در دفاع از اسلام، دین و مملکت خود ظاهر شدند و شب همان روز صف طولانی کامیونهای حامل هدایای مردم اصفهان به جبهه ها اعزام شد.
این عظمت و بزرگی باید در تاریخ حماسه و ایثار این دیار بماند که کمترین یادمان آن ثبت این روز در تقویم تاریخ مقاومت استان اصفهان است، چیزی که هر شنونده ای را به پی گیری و تفحص در اصل ماجرا و علل ایجاد آن می کشاند و جویای پاسخ این پرسش هستند که عملیات محرم کی و کجا انجام شد و اصفهان در برابر این بار سنگین چه عکس العملی نشان داد و چه شد که روز 25 آبان روز حماسه و ایثار اصفهان نام گرفت .؟
امروز هم نسل جوان وظیفه مهم و اساسی بر عهده دارد و همه ما باید قدر امنیت، سلامت و شرایط کیفی زندگی خود را بیشتر بدانیم و برای پیشرفت و آبادانی کشور تلاش کنیم.
عملیات محرم با رمز یا زینب (س) و هدف آزاد سازی جبال مرزی حمرین در جنوب دهلران از دهم آبان 61 طی سه مرحله در مناطق شرهانی، زبیدان و بیات، جنوب شرقی دهلران در غرب عین خوش انجام شد.
در عملیات محرم حدود 260 تانک و نفربر دشمن برای اولین بار در طول دفاع مقدس توسط گردان های موتور سوار سپاه معروف به شکارچیان تانک زده و تعداد 230 دستگاه خودرو منهدم شد و حدود 160 تانک 57 T لیزری که عراق تازه از اتریش خریداری کرده بود و بنام گردان های تانک صدام نامگذاری کرده بودند سالم به دست توانمند رزمندگان اسلام افتاد.
رزمندگان اسلام توانستند در این عملیات تعداد زیادی از تیپ های پیاده زرهی ارتش عراق شامل تیپ 24 مکانیزه گردان های مخصوص و پنج گردان کماندویی، گردان الحریر و گردان های تانک صدام بودند را کاملا منهدم کنند و بیش از هفت هزار نفر از دشمنان بعثی به هلاکت رساندند.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار