آرمان اصفهان
11:02 - چهارشنبه 21 بهمن 1394

حداد عادل: هنوز تصمیمی برای ریاست مجلس نگرفته ام

تنها هدف من از حضور در مجلس وحدت اصولگرایان است. اگر موفق بشوم که به مجلس راه پیدا کنم حتما از اصولگرایان حمایت خواهم کرد.

به گزارش آرمان اصفهان؛  اولین جلسه 30 کاندیدای فهرست شورای ائتلاف اصولگرایان صبح دیروز برگزار شد، شاید از همین رو بود که غلامعلی حدادعادل در قامت سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان را شش نفر از اعضای این فهرست در دومین نشست خبری همراهی می‌کردند.

حسین روح‌الامینی، دبیرکل حزب توسعه و عدالت و از مشاوران و چهره‌های نزدیک به محسن رضایی هم گرچه طیف متبوعش سهمی در فهرست شورای ائتلاف نداشته اما همچنان و به رسم چند ماه گذشته دست راست حداد است و سمت راست حداد هم نشست.
سخنگوی شورای ائتلاف در این نشست از تالیف راهبردهای اصولگرایان در مجلس دهم رونمایی کرد و با نگاهی آماری، از فهرست اصولگرایان گفت.

غلامعلی حدادعادل گرایش سیاسی این 30 نفر را به این شکل دسته‌‌بندی کرد: 9 نفر با گرایش عمومی به این معنا که در هیچ تشکل خاصی عضویت ندارند، هفت نفر از اعضای جبهه پایداری، شش نفر از اعضای جبهه پیروان، شش نفر از اعضای جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و دونفر هم از دیگر گروه‌ها و تشکل‌ها. گرچه این تقسیم‌بندی چندان با نام و گرایش چهره‌هایی که در فهرست حضور دارند همخوانی نداشت و برای نمونه حرفی از جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و چهره شاخص و تاثیرگذار آن، علیرضا زاکانی به میان نیامد، حدادعادل اصرار داشت که این فهرست اتفاقی و مبتنی‌بر رای‌گیری و نظر‌سنجی شکل گرفته گرچه او اتفاقی را وحدت و اجماع اعضا در مورد افرادی معنا کرد که در فهرست حضور دارند.

او همچنین شایستگی و صلاحیت، کارآمدی و تخصص، مقبولیت، تجربه و نوآوری را شاخص‌هایی اعلام کرد که اصولگرایان را از جمع 190 نفری به 128، 54، 45 و درنهایت 30 نفره رسانده است.

گرچه بسیاری از افرادی که در این فهرست حضور دارند، از دلواپسان عملکرد دولت هستند که در جریان برجام بیش از هر چیز زاویه حاده خود را با دولت نشان دادند اما حدادعادل براساس آنچه در این نشست اعلام کرد، معتقد است اگر به مجلس راه یابند بنای تضعیف دولت را نخواهند داشت.
سخنگوی شورای ائتلاف همچنین در دومین نشست خبری خود هم به اصولگرایان پیغام داد و هم حرف‌هایش را به گوش پایگاه اجتماعی اصولگرایان رساند.

او خطاب به اصولگرایانی که در فهرست قرار گرفته‌اند گفت شورا علاقه‌ای به حضور اعضا در فهرست‌های دیگر ندارد. او انصراف بقیه اصولگرایان را به‌عنوان یک تقاضا عنوان کرد و گفت: «هر چیزی بهایی دارد و تا بهایی نپردازیم نمی‌توانیم به هدف‌مان برسیم، وحدت هم بها دارد و بعضی تشکل‌ها به خواست خودشان نمی‌رسند و افرادی بیرون می‌مانند.

دوستان اصولگرا که نام‌شان در فهرست نیامده توجه داشته باشند که این بهایی است که جریان اصولگرایی برای رسیدن به وحدت داده است.»
حداد همچنین از مردم خواست فهرست خروجی شورای ائتلاف را به رسمیت بشناسند. اما شاید بتوان گفت همچنان عدم حضور لاریجانی و طیف همفکر و همراهش در این فهرست محور بیشتر سوالاتی بود که حداد به آن پاسخ داد.

حداد از دعوت این شورا از رهروانی‌ها و لاریجانی گفت و اینکه آنها استقبال نکرده‌اند و البته بنای شورای ائتلاف بر حذف فراکسیون رهروان نبوده و برخی اعضا بودند که در مرحله نهایی رای نیاوردند. البته او اعضای عضو جبهه پیروان را که در فهرست حضور دارند به نوعی نزدیک به لاریجانی دانست.

ترکیب مجلس آینده در رقابت بر سر ریاست تاثیر دارد
مفروض بر اینکه شما، لاریجانی و عارف به مجلس راه پیدا کردید، آیا برای کرسی ریاست مجلس رقابت خواهید کرد؟
پیش از این اخبار تخریبی مبنی‌بر امضا گرفتن از اعضای فهرست برای رای دادن به ریاست من منتشر شد که کذب بود. از طرفی برای ریاست مجلس در خود مجلس تصمیم می‌گیرند. بحث در مورد ریاست زودهنگام است چراکه ترکیب مجلس هنوز مشخص نیست. تنها هدف من از حضور در مجلس وحدت اصولگرایان است. اگر موفق بشوم که به مجلس راه پیدا کنم حتما از اصولگرایان حمایت خواهم کرد.
شما از ترکیب مجلس صحبت می‌کنید، با این احتمال در شرایطی که ترکیب به نفع اصلاح‌طلبان باشد شما کاندیدای ریاست نمی‌شوید؟
هنوز تصمیم قطعی در این مورد نگرفته‌ام. باید دید ترکیب مجلس به چه شکلی است و چه اتفاقی رخ می‌دهد.
بحث سرفهرستی شما و ابوترابی‌فرد چقدر صحت دارد؟
کارگروه تبلیغات در این مورد تصمیم می‌گیرد. در شورا هم هنوز مطرح نشده است. اساسا هم برای ما بحث سرفهرستی اهمیت چندانی ندارد.

نویسنده : مرجان زهرانی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار