آرمان اصفهان
09:55 - چهارشنبه 21 بهمن 1394

روی علی مطهری اجماع بیشتری داریم

حمایت ما از آقای دکتر علی مطهری تابعی از جایگاه جناحی و سیاسی ایشان نیست. آزادمنشی، حریت و ایفای واقعی نقش نمایندگی در مجالس هشتم و نهم دلیل استقبال جامعه اصلاح‌طلب از آقای مطهری خواهد بود.

به گزارش آرمان اصفهان؛ تا حدود زیادی وضعیت نامزدهای دو جناح در شورای ‌نگهبان مشخص شده است. طیف اصولگرایان تندرو بدون مشکل فهرست خود را مشخص کرده‌اند.

اما جناح اصلاح‌طلبان و حامیان ‌دولت و حتی اصولگرایان معتدل با ریزش زیادی روبه‌رو بوده‌اند. افراد چهره و شناخته‌شده در میان آنها کم است و همه‌چیز بسته به سیاست‌ها و استراتژی و حتی تاکتیک‌هایی است که برای ادامه مسیر در نظر خواهند گرفت.

حسن رسولی، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان یکی دو روز مانده به انتشار فهرست نهایی از آخرین برنامه‌های این شورا می‌گوید.

تقریبا وضعیت نامزدها در شورای نگهبان تعیین‌تکلیف شده و اصلاح‌طلبان همچنان چهره‌های شناخته‌شده زیادی ندارند. الان تصمیم چیست؟
در یکی دو روز آینده در کلانشهرها و دیگر حوزه‌های انتخابیه که امکان بستن فهرست و نهایی‌کردن نامزدهای اصلاح‌طلبان باشد، این اقدام صورت خواهد گرفت و اسامی منتشر خواهد شد و به‌طور طبیعی وارد مرحله تبلیغات انتخاباتی خواهیم شد.

این تبلیغات چگونه برنامه‌ریزی شده است؟
سه مرحله در تبلیغات انتخاباتی مدنظر است. مرحله اول، تلاش برای تشویق افکار عمومی و سازمان رای اصلاح‌طلبان به استفاده از حق شهروندی و حقوق اساسی خود از طریق حضور در پای صندوق‌های رای در جایی که امکان انتخاب برای ما باقی‌ مانده است.

همچنین تلاش برای تقویت سازمان رای نامزدهای اعلامی انجام خواهد شد. علاوه‌بر این در حوزه‌هایی که به دلیل ردصلاحیت‌های گسترده نامزدی به صورت رسمی برای اصلاح‌طلبان و حامیان دولت نمانده است، این برنامه تبلیغی در بخش تبیینی خود تلاش خواهد کرد افکار عمومی را مجاب کند به حضور در شعب اخذ رای تا با رای دادن به باقیمانده نامزدهای اصولگرای معتدل از تشکیل مجدد مجلس یکدست از اصولگرایان رادیکال پیشگیری شود.

در مرحله دوم، احزاب و برنامه‌های اصلاح‌طلبان برای مجلس آینده برای افکار عمومی باز خواهد شد. مرحله سوم مربوط به هفت روز تبلیغات انتخاباتی است.

بنابراین همه توان و ظرفیت در اختیار، صرف تقویت سازمان رای اصلاح‌طلبان از طریق استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های قانونی در قانون انتخابات خواهد شد.

برنامه این است که با اصولگرایان معتدل فهرست مشترک داشته باشید یا این تنها مختص حوزه‌هایی است که کاندیدای اصلاح‌طلب و حامیان دولت حضور ندارند؟
فهرست انتخاباتی در حوزه‌هایی خواهیم داشت که از بین اصلاح‌طلبان و حامیان دولت امکان انتخاب کاندیدا برایمان باقی‌ مانده باشد.

در سایر حوزه‌هایی که امکان انتخاب را نداشته باشیم به صورت غیرتشکیلاتی هواداران خود را تشویق و از آنها خواهیم خواست که از میان نامزدهای تاییدصلاحیت شده اصولگرا انتخاب کنند.

هواداران می‌توانند به جای قهر و کناره‌گیری از صندوق‌های رای به اصولگرایی رای دهند که آرام‌تر و معتدل‌تر باشد.

غیرتشکیلاتی یعنی دقیقا چگونه عمل خواهد شد؟
یعنی این گروه سوم که از اصولگرایان معتدل تشکیل شده است را در قالب فهرست حمایت نخواهیم کرد.

گفته شده با تعیین‌تکلیف شورای نگهبان وضعیت به‌گونه‌ای شده که به‌عنوان نمونه اصلاح‌طلبان ناشناخته در حوزه‌ای دو نامزد یا بیشتر هستند. اما تنها یک اصولگرا حضور دارد و این امکان تقسیم آرای اصلاح‌طلبان را در پی خواهد داشت؟
سیاست‌های راهبردی به مجمع اصلاح‌طلبان و هواداران دولت در شهرستان‌ها ارسال شده است.

با حسن‌نیتی که اصلاح‌طلبان هر حوزه انتخابیه خواهند داشت، تلاش می‌کنند از هر دو کاندیدای اصلاح‌طلب یکی به نفع دیگری کنار برود و با الگوگیری از رفتار دکتر عارف شاهد انسجام عملی بین اصلاح‌طلبان در حوزه‌های انتخابیه مورد مثال شما باشیم.

برخی گمانه‌زنی‌ها از حضور افرادی مانند مطهری و جلالی در فهرست تهران حکایت دارد. آیا این صحبت درست است؟
ظرف امروز و فردا حضور این افراد تعیین‌تکلیف خواهد شد.

یعنی براساس این گمانه‌زنی‌ها این افراد حضور خواهند داشت یا خیر؟
درباره آقای مطهری اجماع و اقبال بیشتری هست. درباره آقای جلالی باید منتظر اتفاقات دو روز آینده باشیم.

آقای مطهری که مطرح کرده‌اند فهرست صدای ملت را مستقل منتشر خواهند کرد؟
حمایت ما از آقای دکتر علی مطهری تابعی از جایگاه جناحی و سیاسی ایشان نیست. آزادمنشی، حریت و ایفای واقعی نقش نمایندگی در مجالس هشتم و نهم دلیل استقبال جامعه اصلاح‌طلب از آقای مطهری خواهد بود. در این صورت بودن ایشان در سایر فهرست‌ها چیزی از میزان قدردانی و علاقه‌مندی اصلاح‌طلبان نسبت به ایشان نمی‌کاهد.

چقدر ممکن است اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در تهران با رهروان و اصولگرایان معتدل فهرست مشترک داشته باشند؟
باید منتظر روزهای آینده باشیم اما به‌عنوان نظر شخصی بسیار بعید می‌دانم.

فکر می‌کنید این تعداد از اصلاح‌طلبان که در تهران باقی‌ مانده‌اند، یک فهرست 30 نفره قوی را برای اصلاح‌طلبان و حامیان دولت خواهد ساخت؟
به‌طور طبیعی چهره‌های شناخته‌شده‌تر ما را ردصلاحیت کرده‌اند. تعداد اندکی از چهره‌های نام‌آشنا و رای‌آور باقی ‌مانده‌اند. طبیعتا استفاده از نیروهای جوان تحصیل‌کرده نخبه که کمتر برای افکار عمومی هم شناخته شده‌ هستند، شرایط خود را می‌طلبد.

در واقع منوط به این است که سازمان اصلاح‌طلبان و چهره‌های مشهور قرار گرفته در فهرست از این نیروهای نخبه توانمند و کمترشناخته‌شده حمایت کنند و جایگاه مناسبی را در افکار عمومی برای این دوستان به وجود آوریم.

در آن صورت اگر مشارکت مردم مناسب باشد حتی چهره‌های جوان نخبه و شناخته‌شده از میان جوانان و زنان می‌توانند در میان نامزدهای راه‌یافته به مجلس دهم جای گیرند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار