آرمان اصفهان
11:54 - دوشنبه 02 آذر 1394

چالش ساکنان ساختمان فاطمی ادامه دارد؛

لغو دنباله‌دار سخنرانی‌های مجاز!

دیروز در حالی که همایش «نفوذ ظریفانه» با حضور سیدمحمود نبویان در دانشگاه اصفهان برگزار شد، اما برنامه سخنرانی شنبه شب مصطفی کواکبیان در اندیمشک با فشار و اعتراض گروهی 100 نفره از مخالفان لغو شد.

به گزارش آرمان اصفهان؛ «نیروهای خودسر و لباس‌شخصی‌ها» مسئول همیشگی لغو یا درگیری در سخنرانی‌ها و نشست‌ها معرفی می‌شوند. کلید‌واژه‌هایی مبهم در مورد کسانی که شاید عقبه و چارچوب فکری آنها برای افکار عمومی مشخص باشد.
از ابتدای معرفی وزرای کابینه یازدهم، انتخاب وزیری اصولگرا که بر مسند وزارت کشور تکیه بزند، حرف و حدیث‌هایی به دنبال داشت.

بسیاری منتظر بودند حسن روحانی، رئیس‌جمهوری که با پشتیبانی و حمایت اصلاح‌طلبان و معتدلان پا به پاستور گذاشته است تجربه انتخابات مجلس دهم را با وزیری غیراصولگرا از سر بگذراند، اما حسن روحانی، عبدالرضا رحمانی‌فضلی را به پارلمان معرفی کرد و اصولگراترین وزیر کابینه هم از مرداد 92 ساکن ساختمان فاطمی شد.

اما حضور مجدد همین نیروهای خودسر در زمان سکانداری رحمانی‌فضلی بر وزارت کشور، دوباره به یکی از مهم‌ترین معضلاتی تبدیل شد که وزارت کشور و در رده بعدی مدیریتی، استانداری‌ها و حتی فرمانداری‌ها را درگیر خود کرده است. سخنرانی‌هایی که با تلاش همین «نیروهای خودسر و لباس‌شخصی‌ها» یا لغو می‌شوند یا با اخلال مواجه می‌شوند. حضور نماینده ورامین در محل برگزاری همایش اصلاح‌طلبان در این شهر که گفته شده است در برهم زدن سخنرانی موسوی‌لاری نقش داشته نمونه اخیر این اتفاقات است که وزیر کشور را در آستانه انتخابات مجلس دوباره به صدر خبرهای رسانه‌ها کشاند.
وزیر کشور همان‌طور که بعد از حادثه شیراز و ضرب و شتم علی مطهری تاکید کرده بود سیاست شنیدن صداهای مختلف و مخالف را پیش گرفته است، شنبه شب در برنامه «نگاه یک» سیما در مورد دادن مجوز به همایش‌هایی که احتمال رخ دادن چنین اتفاقاتی در آن وجود دارد باز هم تاکید کرد: ‌«باید قدرت شنیدن، استدلال و منطق‌مان را بالا ببریم. در طول مدت بیش از دو سالی که در وزارت کشور هستم شاید روزی 100 اجتماع در کشور برگزار می‌شود.

در این مدت حتی به اندازه تعداد انگشتان دست مشکل نداشتیم و با مشکلات ایجادشده توانستیم به خوبی برخورد کنیم.» او حتی تاکید کرد که با عاملان چنین حوادثی حتما برخورد خواهد شد و پرونده آنها به قوه قضائیه تحویل داده می‌شود.
طبق اصل بیست‌وهفتم قانون اساسی تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است. از سویی براساس قوانین و مقررات فعالیت احزاب و تشکل‌ها فصل دوم حقوق گروه‌ها، ماده 6، تبصره 2، برگزاری راهپیمایی‌ها با اطلاع وزارت کشور بدون حمل سلاح در صورتی که به تشخیص کمیسیون ماده 10 مخل به مبانی اسلام نباشد‌و نیز تشکیل اجتماعات در میادین و پارک‌های عمومی با کسب مجوز از وزارت کشور آزاد است.

گرفتن مجوز از این وزارتخانه هم مراحلی دارد که در موارد بعدی فصل سه توضیح داده شده است.
با اینکه هم در قانون اساسی و هم در قانون مربوط به فعالیت احزاب و گروه‌ها شرایط لازم برای برگزاری نشست‌ها در نظر گرفته شده است و وزارت کشور هم در برخورد با نیروهایی که قصد برهم زدن چنین مراسمی را دارند مصر است، همچنان خبرهایی از لغو سخنرانی‌ها و برهم زدن نظم جلسات شنیده می‌شود.
دیروز در حالی که همایش «نفوذ ظریفانه» با حضور سیدمحمود نبویان در دانشگاه اصفهان برگزار شد، اما برنامه سخنرانی شنبه شب مصطفی کواکبیان در اندیمشک با فشار و اعتراض گروهی 100 نفره از مخالفان لغو شد تا به سیاهه سخنرانی‌های لغو شده دو سال گذشته افزوده شود و همچنان مساله نشاط سیاسی و انتخاباتی گروگان برخوردهای سلبی گروه‌های فشار قرار داشته باشد.

برخی سخنرانی‌های مجوزدار که توسط گروه‌های فشار لغو یا با اخلال مواجه شده‌اند (سال‌های 93 و 94)
تاریخ سخنرانی محل سخنرانی سخنران
آذر 94 اندیمشک مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری
آبان 94 ورامین عبدالواحد موسوی‌لاری، عضو شورای‌ عالی سیاستگذاری انتخابات اصلاح‌طلبان. این سخنرانی با حضور یک نماینده مجلس و گروه همراه آن با اخلال مواجه شد.
آبان 94 لاهیجان فیاض زاهد، فعال اصلاح‌طلب
آبان 94 درفول صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران و تحلیلگر سیاسی
خرداد 94 کرج همایشی با عنوان «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» که قرار بود با حضور سیاسیون اصلاح‌طلب و اصولگرا برگزار شود. سخنرانان این همایش علی مطهری، ابراهیم اصغرزاده، نجفقلی حبیبی، محسن مهرعلیزاده و عبدالواحد موسوی‌لاری بودند.
اردیبهشت 94 شیراز الهه کولایی از اعضای شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح‌طلب، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران. به روایت‌ الهه کولایی او را بعد از پیاده شدن از هواپیما در فرودگاه شیراز از باند پرواز دوباره به هواپیما برگرداندند.
اردیبهشت 94 تهران سخنرانی آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی در دانشگاه امیرکبیر.
این سخنرانی با حاشیه‌های زیادی روبه‌رو بود. گروه‌هایی با تجمع در خارج از محل سخنرانی و در اطراف دانشگاه امیرکبیر سعی داشتند این سخنرانی را برهم بزنند.
فروردین 93 شیراز معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط‌زیست
اردیبهشت 93 شیراز علی یونسی، مشاور رئیس‌جمهوری در امور اقلیت‌ها. سخنرانی یونسی که قرار بود یک روز بعد از حضور او در شیراز و در همایش اقوام و اقلیت‌ها انجام شود، از سوی استانداری لغو شد.
اردیبهشت 93 تهران مصطفی ملکیان، فیلسوف. این سخنرانی که با عنوان «روشنفکران و دانشگاه» قرار بود در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود، از چند ساعت قبل توسط گروهی از اعضای بسیج دانشجویی به آشوب کشیده شد. یک هفته پیش از این، سخنرانی او در دانشگاه خوارزمی تهران هم لغو شد.
خرداد 93 اصفهان مراسم ارتحال مرحوم جلال‌الدین طاهری که مجوز برگزاری داشت با اخلال برخی گروه‌ها روبه‌رو شد.
مهر 93 اصفهان محمدرضا خاتمی، فعال سیاسی اصلاح طلب. او قرار بود به مناسبت بازگشایی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام در دانشگاه علوم پزشکی سخنرانی کند.
آذر 93 ورامین، مشهد سخنرانی فائزه هاشمی در دانشگاه آزاد اسلامی ورامین و همچنین دانشکده حقوق آزاد مشهد با اعتراض‌ها و حاشیه‌هایی روبه‌رو شد و درنهایت این سخنرانی‌ها لغو شدند.
فروردین 93 کیش سخنرانی آیت‌الله اکبرهاشمی‌رفسنجانی. این سخنرانی با اغتشاش نیروهای خودسر روبه‌رو شد. استاندار هرمزگان نیز فرماندار بندرلنگه را برکنار کرد. کیش گرچه منطقه آزاد است اما براساس تقسیمات کشوری یکی از بخش‌های فرمانداری شهرستان بندرلنگه به شمار می‌رود.
اردیبهشت 93 بروجرد سخنرانی سیدحسن خمینی با موضوع تبیین جایگاه علمی امام خمینی(ره) در بروجرد لغو شد. رئیس‌جمهوری بعد از این اتفاق دستور برکناری وی، خطاب به وزیر کشور را صادر کرد.
شهریور 93 ورامین جواد اطاعت، عضو حزب اعتماد ملی
اردیبهشت 93 یزد غلامعلی رجایی، مشاور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی
اردیبهشت 93 مشهد سخنرانی هادی خانیکی در افتتاحیه نشست نشریات دانشجویی کشور در دانشگاه مشهد لغو شد.
اسفند 93 شیراز علی مطهری که قرار بود در دانشگاه شیراز سخنرانی کند از زمان ورود به فرودگاه شیراز مورد حمله نیروهای خودسر قرار گرفت و درنهایت این سخنرانی لغو شد.

نویسنده : مرجان زهرانی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار