آرمان اصفهان
11:36 - چهارشنبه 14 بهمن 1394

کتاب «فلسفه تحول تاریخ» در شرق و غرب تمدن اسلامی رونمایی می شود

این کتاب توسط موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی راهی بازار نشر شده است.

به گزارش آرمان اصفهان؛ کتاب فلسفه تحول تاریخ در شرق و غرب تمدن اسلامی جدیدترین اثر دکتر موسی نجفی 15 بهمن ماه در خانه بیداری اسلامی رونمایی می شود.

این کتاب همزمان با ایام دهه فجر با حضور استاد اصغر طاهرزاده، دکتر ابواالحسن فیاض دانشیار گروه تاریخ دانشگاه اصفهان و دکتر محمدجوادصافیان دانشیار گروه فلسفه دانشگاه اصفهان مورد بررسی و نقدقرار می گیرد.
دکتر موسی نجفی در این اثر در پی تبیین مدخلی است که در پرتو آن بتوان علم اصول منطق فهم تاریخ را طرح نمود، تا دریچه ای باشد برای بحث از روش استنباط عقلانیت تاریخی. دکتر نجفی بر این باور است که مقایسه عقلانیت تاریخی موجود در “نظریه انحطاط” ابن خلدون از غرب تمدن اسلامی با نظریه تکامل که در شرق تمدن اسلامی و حکمت نوصدرایی، زمینه ای است برای ظهور نوعی “علم جدید اسلامی” که ضمن توجه به تمدن گذشته اسلامی افق تمدن نوین اسلامی را نشان می دهد.

از نگاه دکتر نجفی استاد مطهری در افق حکمت متعالیه با توجه به دیدگاه های علامه طباطبایی در تلاقی با فلسفه غرب به خصوص فلسفه تاریخ هگل ظرفیت های جدیدی را نمایان ساخته است.

مسلئه ای که می تواند در حوزه نظریه پردازی تاریخ و تمدن، تحول علوم انسانی و آینده پژوهی مسائل جدیدی را مطرح نماید که شاید از اصلی ترین مطالبات و دغدغه های دهه چهارم انقلاب اسلامی باشد.
این کتاب توسط موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی راهی بازار نشر شده است.

004

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه در مورد “کتاب «فلسفه تحول تاریخ» در شرق و غرب تمدن اسلامی رونمایی می شود”

  1. علیرضا مریمی گفت:

    کتاب مذکور نوشته مشترک آقایان دکتر موسی نجفی و جناب آقای علیرضا جوادزاده است. تعجب است نام دیگر نویسنده آن ذکر نشده است؛ لطفا اصلاح شود:

    http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Documents/1395/03/25/13950325000742.pdf

    http://moaser.iki.ac.ir/node/19

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار