آرمان اصفهان
09:46 - دوشنبه 12 بهمن 1394

استاد دانشگاه تهران:

حکم مرگ و زندگي لیست واحد براي اصولگرايان

آمريکايي ها و اسرائيلي ها بارها اعلام کرده اند انتخابات 7 اسفند امسال را با جديت و نگراني رصد مي کنيم. طبيعتا اين انتخابات مي تواند به نوعي جهت گيريهاي سياست خارجي را هم مشخص کند

به گزارش آرمان اصفهان؛ دولت روحاني قصد دارد با ارائه ليست مجزاي انتخاباتي، خود را از باج خواهي افراطيون اصلاح طلب نجات دهد.
صادق کوشکي، تحليلگر مسائل سياسي، درباره برنامه انتخاباتي اصولگرايان و نقد و بررسي عملکرد دولت روحاني گفت: نقاطي است که از آنها مي توان به عنوان نقاط غفلت و کور دولت آقاي روحاني ياد کرد. دولت روحاني در عرصه هايي وظايف خودشان را به فراموشي سپردند و اين وظايف را به خوبي انجام ندادند. طبيعتا يکي از وظايف مجلس و نمايندگان مجلس در دوره آتي رفع اين نواقص است و اينکه چگونه اين نقاط کور دولت پوشش داده شود.

طبيعتا اگر جريان اصولگرا بتواند اين نقاط کور را شناسايي کند و براي حل اين نقاط کور برنامه داشته باشد و يا حداقل سرخط برنامه هاي خودش را تبيين کند، قاعدتا اين امر مي تواند براي جامعه مطلوب باشد.
وي افزود: براي مثال يکي از نقاط کور دولت تدبير و اميد اين است که وضعيت صنايع، مخصوصا صنايع خرد و کوچک در طول دوسال حکومت دولت تدبير و اميد به شدت بي ثبات و شکننده بوده است و بسياري از اين صنايع يا ورشکست شدند يا به تعطيلي کشيده شدند و هيچ برون رفتي و نقطه اميدي براي اين صنايع نمي توان متصور شد. اين صنايع صنايعي هستند که بخش جدي از صنايع کشور را تشکيل مي دهند و شکست اين صنايع خرد مي تواند ايده اي را در جامعه ترويج کند که سرمايه ها به جاي اينکه به سمت فعاليتهاي توليدي خرد و کوچک برود به سمت عرصه هاي رايجي مانند بحث ارز و سکه مي روند.
اين تحليلگر اظهار داشت: اگر اصولگرايان بتوانند راهکار خود براي برون رفت صنايع از ورشکستگي فعلي به ويژه صنايع خرد و کوچک را بيان کنند، قاعدتا بخشي از مخاطبان يعني صنعتگران و توليدکنندگان متوسط و خرد اين نکته را متوجه خواهند شد. يعني نقطه ضعف فعلي دولت که بي توجهي به اين صنعتگران است مي تواند نقطه قوت اصولگرايان باشد. اگر اصولگرايان به اين مسئله توجه کنند، آن را بشکافند و راه حل پيشنهادي خود را ارائه کنند، موفق خواهند شد. اين مثالي که درباره صنايع زديم که يکي از نقاط کور دولت تدبير واميد است.
کوشکي در مورد شرايط حساس اصولگرايان نيز گفت: هر انتخاباتي حساس است اما آنچه که موجب شده انتخابات اين دوره مجلس از حساسيت ويژه اي برخوردار باشد، بحث حساسيتهاي منطقه اي است.

آمريکايي ها و اسرائيلي ها بارها اعلام کرده اند انتخابات 7 اسفند امسال را با جديت و نگراني رصد مي کنيم. طبيعتا اين انتخابات مي تواند به نوعي جهت گيريهاي سياست خارجي را هم مشخص کند به همين دليل هم از اهميت خاصي برخوردار است. اهميت انتخابات فقط در خصوص چينش ساختار قدرت در دوران آينده نيست بلکه چينش سياست خارجي را هم به نوعي تحت پوشش قرار مي دهد.
وي در مورد تاکيد شوراي ائتلاف اصولگرايان براي انصراف نامزدهاي اصولگرا به نفع ليست واحد اصولگرايان گفت: اين بحث شايد بحث مرگ و زندگي اصولگرايان باشد. اگر اصولگرايان بخواهند در انتخابات مجلس معقول رفتار کنند، بايد يک ليست واحد داشته باشند و در اين ميان نبايد هيچ گونه سازمخالف و جرزني وجود باشد.

اگر غير اين باشد شاهد اضمحلال و مرگ جريان اصولگرايي خواهيم بود.
کوشکي در پاسخ به سئوال ديگر آريا در خصوص احتمال ارائه ليست هاي مجزاي انتخاباتي توسط آقاي روحاني و آقاي لاريجاني گفت: دولت آقاي روحاني تمايل جدي دارد که بتواند مستقل در انتخابات شرکت کند چون در طول دوسال گذشته دولت فشارهاي زيادي را از سوي افراطيون جريان اصلاح طلب متحمل شده است. سليقه دولت روحاني، اعتدال است در صورتي که افراطيون اصلاح طلب فشار زيادي را بر دولت وارد کردند و سهم خواهي کردند و عملا به شخصيت و استقلال دولت لطمه زيادي زدند. تمايل دولت و رئيس جمهور اين است که با در اختيار داشتن يک فهرست مجزا و اختصاصي کرسي هايي را در مجلس به دست آورد تا بتواند با اتکا بر آنها خود را از باج خواهي افراطيون اصلاح طلب نجات دهد. اين تمايل وجود دارد و ممکن است اگر ابزارها، شرايط و امکانات مهيا باشد دولت فهرست مجزا بدهد و در نهايت دولت روحاني تمايل زيادي به اين کار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار