آرمان اصفهان
15:40 - چهارشنبه 14 بهمن 1394

نگاهی به کتاب «10 روز با داعش»

روایتی منصفانه از سفر به سرزمین خوارج مدرن

ما وحشی نیستیم، فقط می‌خواهیم زندگی کنیم. در جنگ غرب علیه اسلام، آمریکا قصاب است و مسلمانان گوسفند. بیشتر از 50 کشور بر ضد ما توطئه کردند، اما آن‌ها نمی‌توانند ما را شکست دهند.

به گزارش آرمان اصفهان، گروهک تروریستی داعش یکی از موضوعاتی است که در چند وقته گذشته سوژه آثار مختلفی در حوزه کتاب و سایر محصولات فرهنگی شده است.

آثاری که همه به دنبال معرفی بخش‌‎هایی جدید از اندیشه‌های این گروهک و اتفاقات پیش آمده در درون آن است. با توجه به فضای رعب و وحشتی که پیرامون عملکرد این گروه به ظاهر اسلامی، شکل گرفته است، افراد کمی این فرصت را یافته‌اند که بتوانند اطلاعاتی دقیق از درون این گروهک جمع‌آوری کنند.

«یورگن تودنهوفر» روزنامه‌نگار آلمانی یکی از این افراد است که توانسته از فرصتی که به واسطه آشنایی با مادر یکی از جوانان آلمانی ملحق شده به نیروهای داعش برایش ایجاد شده است، نهایت استفاده را کند و در سفری ده روزه همراه با پسرش و یکی از دوستان او، راهی سرزمین‌های تحت اِشغال داعش شود تا پاسخی برای پرسش‌های زیادی که در ارتباط با نوع تفکر و طریقه زندگی این گروه بود، پیدا کند.

تودنهوفر شرح این سفر پر حادثه را در کتابی تحت عنوان «ده روز با داعش» منتشر کرده است. کتابی که بلافاصله پس از انتشار در آلمان، به چندین زبان دیگر ترجمه شده است و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

وی سعی کرده در این کتاب با نگاهی منصفانه ابتدا به ریشه‌های داعش و شکل‌گیری آن بپردازد و با زبانی صریح به نقد سیاست‌‌های غرب و اشتباهات آن‌ها که زمینه‌ساز پیدایش طالبان و داعش شده است، بپردازد و پس از آن با بهره‌گیری از بیان ژورنالیستی خود و از طریق استدلالی به برخی از سوالات پیرامون ماهیت داعش پاسخ دهد.
نویسنده این کتاب که پیش از انتشار این اثر نیز به صراحت بیان و انصاف مشهور بوده است، در این اثر نیز سعی کرده تا در کنار نثر روان خود، تصویری عینی از آنچه در این سفر ده روزه دیده است، پیش چشم مخاطب خود ترسیم کند. تصویری شفاف از گروهی که حالا به «خوارج مدرن» شهرت یافته‌اند!
«10 روز با داعش» توسط علی عبداللهی و زهرا معین‌الدینی ترجمه شده است و انتشارات کوله پشتی آن را روانه بازار کتاب کرده است.
در بخشی از کتاب نویسنده به چگونگی ورودش به مناطق اشغال شده توسط داعش و گفت‌و‌گو با برخی از داعشی‌ها پرداخته است.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 85

گفت‌و‌گوهایی که نشان‌دهنده عمق تفکرات منحرف داعش است. در این بخش می‌خوانیم:
«یکی از کسانی که با ما صحبت می‌کند، مراکشی است. با او به زبان فرانسوی حرف می‌زنیم. پیکارجوی داعشی توضیح می‌دهد که چیزی بیش از 50000 جنگجوی خارجی در دولت اسلامی هستند. می‌گوید شمار دقیق آن‌ها را نمی‌داند، اما قطعا 50000 نفر هستند، آن هم از تمام دنیا. شغل او ثبت نام پیکارجویان تازه وارد است.
برای او هم مهم است که چیزی را تحریف نکنیم. درباره اسلام در غرب به اندازه کافی به ما چیزهای غلط گفته‌اند.

فردا می‌توانیم، تمام شهرهایی را که مایلیم ببینیم و از آن‌ها عکس بگیریم. فهمیدن قرآن دشوار است. بسیاری از مسلمان‌ها هم واقعا آن را نمی‌فهمند. لازم است معلم داشته باشی. فقط دولت اسلامی عملاً، اسلام واقعی است. اسلام زنده. غرب برضد اسلام می‌جنگد. مرد می‌گوید: «دین ما دین صلح است.»
ادعا می‌کند، ویدئوهای تبلیغاتی داعش عامدانه تکان دهنده‌اند تا در دل دشمن رعب ایجاد کنند. این‌ها پاسخی است به جنگ‌های خشونت بار غرب علیه اسلام. تمام رفاه غرب، به خاطر بهره‌برداری آن‌ها از مواد اولیه‌ی جهان سوم است.

«ما وحشی نیستیم، فقط می‌خواهیم زندگی کنیم. در جنگ غرب علیه اسلام، آمریکا قصاب است و مسلمانان گوسفند. بیشتر از 50 کشور بر ضد ما توطئه کردند، اما آن‌ها نمی‌توانند ما را شکست دهند.

قدرت ما سلاح، پول یا جنگجویان ما نیست، بلکه این واقعیت مسلم است که بر ما حقیم.» در اینجا فقط حملات هوایی پراکنده مشاهده می‌شود. چندان جای نگرانی نیست.
من از خیرخواهی و مدارای قهرمان کُرد، عرب، صلاح‌الدین، با مسیحیان هنگام فتح اورشلیم می‌گویم. هم صحبت مراکشی‌مان می‌گوید که اگر ما هم در جنگ پیروز شویم به ملایمت و خوبی رفتار خواهیم کرد. ما بر طبق قرآن و شریعت زندگی می‌کنیم از این رو بر حق هستیم.
پیکارجویی که کمی چاق است وارد اتاق می‌شود. یک تپانچه و یک کلاشینکف دارد.

دور کمرش یک کمربند انفجاری بسته. مراکشی جوان به ما نشان می‌دهد که کمبرند انفجاری چگونه عمل می‌کند.

کسانی که بدنشان چندان ورزیده نیست و نمی‌توانند موقع از دست دادن سربازان دشمن بگریزند، همیشه در عملیات‌ها این کمربندها را با خود حمل می‌کنند. به این ترتیب می‌توانند در آخرین لحظه خودشان را منفجر کنند و با این کار، شمار زیادی از افراد دشمن را نیز به کام مرگ بفرستند. بنا به گفته‌ی آلمانی‌های آن جمع، کمربند تا شعاع 30 متر تلفات دارد.
خودمان را برای حرکت آماده می‌کنیم. چمدان‌هایمان را برمی‌داریم و با دو مراقب راه می‌افتیم.

پس از آن که به محل استراحت آن شب می‌رسیم با چند نفر از پیکار جویان به گفت‌و‌گو می‌پردازیم که بخشی از گفته‌های پیکارجوها عبارت است از:
درباره کفر
تمام کفار جای‌شان در جهنم است. وظیفه‌ی ما بیداری آنهاست، چرا که کفر بزرگترین گناهان است. ما کار نیک می‌کنیم و کار ما به کار کسی می‌ماند که خیال دارد کسی را هنگام پایین پریدن از صخره‌ای نجات بدهد.
درباره مجازات‌های داعش
مجازات‌های داعش فیض الهی و رحمت است، چون مانع مجازات‌های دیگر در جهنم می‌شود.
درباره شیعیان
شیعیان مسلمان نیستند. آن‌ها یکتاپرست نیستند، چون به امامان‌شان توسل می‌جویند و آن‌ها را مقدس می‌دانند.
درباره نیروهای تازه وارد هر روزه
آدم‌هایی که در وطن‌شان دیگر امیدی ندارند. آن‌ها چاره دیگری ندارند.»

نویسنده : احسان سالمی

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار