آرمان اصفهان
16:09 - چهارشنبه 07 بهمن 1394

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اصفهان:

ناتوانی از ترک دنیای مجازی دلیلی برای نرفتن به سربازی

گسترش فناوری های نوین ارتباطی شکل، علل و عوامل منجر به وقوع جرم فرار از خدمت را تغییر داده است که بررسی آن و اتخاذ راهبردهای مناسب برای پیشگیری از این جرم ضروری است.

به گزارش آرمان اصفهان؛ رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اصفهان گفت: وابستگی افراطی به شبکه های مجازی و ناتوانی از ترک دنیای مجازی یکی از علل نوین جرم فرار از خدمت است.
ناتوانی از ترک دنیای مجازی یکی از علل نوین فرار از خدمت سربازی است
ابراهیم مهرانفر در بیست و دومین مجمع پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح استان اصفهان افزود: گرچه دکترین حاکم بر نیروهای مسلح عبارتست از اسلامی بودن، ولایی بودن، مردمی بودن و نظم و انضباط درونی و اقتدار بیرونی و به همین دلیل جرایم در بین نیروهای مسلح کم است اما به لحاظ حساسیت نیروهای مسلح همواره پیشگیری از جرم در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: در همین راستا از سال 76 تاکنون چهار برنامه پنج ساله برای آسیب شناسی و آسیب زدایی جرائم نیروهای مسلح تدوین شده است.
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اصفهان با اشاره به نقش پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح، افزود: سعی شده گلوگاهها و موقعیت های جرم زا در سطح یگان ها شناسایی و راهکارهای مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم در نظر گرفته شود.
وی به اجباری بودن و همگانی بودن خدمت نظام وظیفه اشاره کرد و گفت: جرم فرار از خدمت نظام وظیفه در سال 90 نسبت به سال قبل 11.85 درصد ، در سال 91 نسبت به سال قبل 14.45 درصد، در سال 92 نسبت به سال قبل 9.49درصد، در سال 93 نسبت به سال قبل آن 5.74 درصد و در ده ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 14.2درصد کاهش داشته است.
مهرانفر اظهار کرد: به رغم این کاهش، گسترش فناوری های نوین ارتباطی شکل، علل و عوامل منجر به وقوع جرم فرار از خدمت را تغییر داده است که بررسی آن و اتخاذ راهبردهای مناسب برای پیشگیری از این جرم ضروری است.
وی به دو عنصر فرهنگ و اقتصاد در نوع جرم اشاره کرد و افزود: در نظر گرفتن وضعیت فرهنگی و اقتصادی خانواده های سربازان می تواند نقش مهمی درکاهش جرم فرار از خدمت داشته باشد.
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اصفهان افزود: از همین رو لازم است استان ها، شهرها و مناطق مختلف شهری و روستایی از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی طبقه بندی شده و پس از مطالعه گروههای همسان راهکارهای متناسب برای هر منطقه در نظر گرفته شود.
وی با تاکید بر ضرورت تبیین مبانی خدمت نظام وظیفه، افزود: در پژوهش ها باید مبنای ماهیتی نظام وظیفه و اصول آن بررسی و در قالب قانون و آیین نامه با مشکلات موجود در این زمینه برخورد ریشه ای انجام شود.
مهرانفر با اشاره به تفاوت علل فرار از خدمت در اقشار ایمن و آسیب پذیر گفت: وابستگی افراطی به شبکه های مجازی، ناتوانی از ترک دنیای مجازی، اعتیاد و شبکه های پیچیده روابط اجتماعی و روابط با جنس مخالف از مهمترین علل فرار از خدمت در اقشار ایمن است.
وی اضافه کرد: همچنین کمبود اعتماد به نفس و زنجیره تخلف در دوران خدمت، مشکلات اقتصادی و خانوادگی سربازان از مهمترین علل فرار از خدمت در قشر آسیب پذیر جامعه است.
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان اصفهان اظهارکرد: همچنین برخی علل فرا قشری مانند خرده فرهنگ های مخالف با سربازی، بی توجهی به کیفیت کار و دخیل نکردن افراد در تصمیم گیری ها، ترس از عدم کنترل شرایط و موقعیت های پیش رو، از علل و عوامل فراقشری در ارتکاب جرم فرار از خدمت است.
بیست و دومین مجمع استانی پیشگری از وقوع جرم با هدف پیدا کردن علل و عوامل جرم فرار از خدمت و راههای مقابله و پیشگری از آن روز چهارشنبه در سالن همایش های کوثر اصفهان برگزار شد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار