آرمان اصفهان
10:11 - چهارشنبه 07 بهمن 1394

مدير مسئول روزنامه شرق:

اصلاح طلبان، اصولگرايان را به مجلس مي فرستند

استراتژي اصلاح طلبان اين است که بتوانند کانديداهاي اصلاح طلب را به مجلس بفرستند، اما اگر نشد دنبال افرادي هستند که بيشترين قرابت فکري را با اصلاح طلبان داشته باشند

به گزارش آرمان اصفهان؛ اصلاح طلبان به دنبال آن هستند تا چهره هايي از جريان مقابل را که نزديکترين قرابت را با اصلاح طلبان دارند، به مجلس بفرستند.
مهدي رحمانيان، مدير مسئول روزنامه شرق، در پاسخ به اين سئوال که ادامه حضور نمايندگان رد صلاحيت شده در مجلس نهم آيا داراي اشکال حقوقي است؟ گفت: بررسي صلاحيت هاي صورت گرفته براي مجلس بعدي است و صلاحيت ها براي مجلس فعلي، در دوره گذشته احراز شده است. در قانون مشخص نشده است نماينده اي که ردصلاحيت شده امکان ادامه حضور در مجلس فعلي را دارد يا نه . چنين چيزي به لحاظ قانوني نداريم لذا ادامه حضور نمايندگان ردصلاحيت شده در مجلس نهم اشکال قانوني ندارد بلکه اشکال محتوايي دارد و به لحاظ روح قانون مي تواند محل اشکال باشد. چون در قانون به اين موضوع اشاره اي نشده است.

بنابراين از لحاظ شکل قانوني مشکلي نيست که نماينده رد صلاحيت شده تا آخر دوره در مجلس حضور داشته باشد و به وظايف قانوني خود بپردازد. اما از لحاظ روح قانون فردي که براي دوره بعد صلاحيت ندارد از الان هم صلاحيتش محل اشکال است اما چون جايي در قانون به آن اشاره نشده، نمي شود برداشت فردي و سليقه اي از قانون کرد و حکم صادر کرد که اين نماينده نمي تواند به حضورش در مجلس ادامه دهد.
وي در خصوص استراتژي انتخاباتي اصلاح طلبان براي جلوگيري از ورود تندروها به مجلس، گفت: اصلاح طلبان طي سالهاي گذشته به اين تجربه دست پيدا کردند که نمايندگان مجلسي که رويکردشان ملي و توسعه گرا باشد، به مراتب بيشتر به نفع کشور است تا اينکه نمايندگان وابسه به يک جناح و افراطي باشند و تنها به منافع فردي و جناحي خود توجه کنند.

استراتژي اصلاح طلبان اين است که بتوانند کانديداهاي اصلاح طلب را به مجلس بفرستند، اما اگر نشد دنبال افرادي هستند که بيشترين قرابت فکري را با اصلاح طلبان داشته باشند و اين رويکرد را تقويت کنند که مسائل را کشوري و ملي ببينند و به گونه اي حرکت کنند که کشور به سمت توسعه سوق پيدا کند. اين افراد مي توانند در تمام جريانها وجود داشته باشد. اکنون اصلاح طلبان به دنبال آن هستند تا چهره هايي از جريان مقابل را که نزديکترين قرابت را با اصلاح طلبان دارند، به مجلس دهم بفرستند و اين نگاه، ملي و فراجناحي است.
رحمانيان در خصوص اظهارات سخنگوي حزب اعتدال و توسعه مبني بر اينکه «اعتداليون» به دنبال فهرستي «فراتر از يک جناح»هستند و بايد در اين ليست تمام اصلاح‌طلبان، اعتداليون و حتي معتدلين اصولگرا و مستقلين اعتدال‌گرا حضور داشته باشند، نيز گفت: تعداد کانديداهاي اصلاح طلبي که تاييد صلاحيت شده اند، از نظر تعداد کفايت يک ليست را نمي کنند.

بنابراين جريان اصلاح طلب ناچار است از گروههاي ديگر، بهترين افراد را انتخاب کند تا ليست نهايي با حضور آنها به طور کامل ببند. جريان هاي اعتدالي به غير اصولگرايان نيز چاره اي ندارند جز اينکه از بين گروههاي مختلف ليست ارائه کنند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار