آرمان اصفهان
09:49 - چهارشنبه 07 بهمن 1394

چه اتفاقی برای نفت در حال رخ دادن است؟

شرایط بحرانی و تنش های متعدد منطقه ای در ناحیه ای که نقش مهمی در نفت دنیا ایفا میکند وضعیت ناپایداری نفت را ناپایدارتر ساخته به نحوی که قیمت 40 دلار نفت در دسامبر اکنون به حدود 29 دلار رسیده است.

آرمان اصفهان- در روز 15 ژانویه، نفت WTI امریکا با قیمت 29 دلار فروخته شد، پایین ترین قیمت از سال 2004 تاکنون. بطور متوسط روزانه 1 میلیون بشکه نفت در هر روز بیش از میزان مورد نیاز تولید شده و این روند در یکسال گذشته ادامه داشته است. از سوی دیگر برداشته شدن تحریم های ایران نیز به روند کاهشی قیمت نفت در جهان افزوده و فشار بیشتری را بر بازار نامناسب نفت وارد کرده است.

هرچند ، چند روز قبل از برداشته شدن تحریم ها علیه ایران، سید محسن قمصری مدیر بین المللی شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد: ما به نحوی به بازار نفت وارد خواهیم شد که تولیدات ما باعث کاهش بیشتر قیمت نفت نشود، ما تا ان اندازه تولید خواهیم داشت که بازار توانایی جذب انرا داشته باشد.

با این وجود نمیتوان حضور ایران را دلیل اصلی کاهش قیمت نفت داشت.

در سوی دیگر دنیا، واردات نفت چین نیز بدلیل رکود اقتصادی بشدت کاهش پیدا کرده است. تا نوامبر سال 2015 میزان واردات نفت چین افزایش پیدا کرده بود، تا این تاریخ حدودا هر سال میزان 8.9 درصد بر واردات این کشور افزوده شد تا اینکه چین به بزرگترین وارد کننده نفت تبدیل شده بود. از دیگر تنش هایی که بر بازار نفت تاثیر گذاشته است، درگیری ای بوجود امده اخیر میان ترکیه و روسیه در سوریه است.

از دسامبر سال 2015 با حضور روسیه و کمک انها به دلت بشار اسد تنش ها بالا گرفت تا در نهایت با اتفاقی که با منهدم شدن جنگنده روسیه از جانب ترکیه به بحرانی ترین وضعیت خود رسید.

استان های استراتژیک شرقی عربستان

یکی از اتفاقات مهم اخیر در دنیا اقدام احمقانه وزارت دفاع عربستان، اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه پرطرفدار در عربستان بود. شیخ نمر در جریان اعتراضات به پادشاهی عربستان به جرم اقدام تروریستی دستگیر شده بود که در نهایت اعدام شد. تقریبا حدود 8 میلیون نفر از جمعیت عربستان تحت تعلمیات شیعه قرار دارند.

اتهام شیخ نمر، اعتراض به پادشاهی عربستان و تلاش برای احقاق حقوق شیعیان در عربستان بوده است.

در حدود 25 درصد از جمعیت عربستان که شیعه نیز هستند عموما در نواحی و استان های شرقی عربستان در وضعیت بدی سکونت میکنند.

استان های شرقی عربستان را شاید بتوان با ارزش ترین نقاط دنیا دانست، این ناحیه که وسعتی دو برابر وسعت کشور المان را دارد حدود چهار میلیون جمعیت دارد. شرکت نفتی Saudi Aramco نیز در همین استان های شرقی واقع شده است.

بیشتر میدان های نفتی و گازی عربستان نیز در همین مناطق واقع شده است. بزرگترین ترمینال انتقال نفت خام در ناحیه غوار در همین استان ها است. بیشتر کارکنان این شرکت های نفتی عربستان در این منطقه، عموما از شیعیان هستند.

افرادی که نسبت به اعدام شدن شیخ نمر بسیار ناخشنود و ناراحت هستند.

ایا قیمت نفت بازهم کاهش پیدا خواهد کرد ؟

شرایط بحرانی و تنش های متعدد منطقه ای در ناحیه ای که نقش مهمی در نفت دنیا ایفا میکند وضعیت ناپایداری نفت را ناپایدارتر ساخته به نحوی که قیمت 40 دلار نفت در دسامبر اکنون به حدود 29 دلار رسیده است.

citigroup پیش بینی کرده که نفت 20 دلاری نیز در شرف رخ دادن است. Goldman Saches نیز اخیرا اعلام کرده که شاید برای بازگرداندن ثبات مجدد به بازار نفت لازم باشد قیمت نفت به 20 دلار برسد.

به نظر میرسد در ماه های اینده در ساختمان های مربوط به تصمیم گیری نفت دنیا شاهد تصمیمات بزرگ و غیرقابل باوری باشیم، اتفاقاتی که هیچ کدام از مردم دنیا انتظار آنرا نداشته باشند.

اخرین باری که Golden Saches و wall street پیش بینی هایی را درباره نفت دنیا کرده بودند، به سال 2008 بازمی گردد. در ان سال پیش بینی golden saches این بود که قیمت نفت در پی رکود اقتصادی در امریکا به حدود 200 دلار خواهد رسید، و قیمت نفت بعد از این پیش بینی تا حدود 147 دلار بالا رفت.

همه چیز حاکی از این موضوع است که یک شوک بزرگ در انتظار بازار نفت جهانی است.

هنری کیسینجر شرایط فعلی را به شرایطی در سال 1970 تشبیه میکند که امریکا و اروپا در مقابل اوپک صف ارایی کردند و شوک بزرگی به بازار نفت جهان وارد شد. شاید در دنیای امروز رقابت بیش از اندازه برای نفت تمدن ها را به خطر بیندارد، پس بهتر است بجای درگیری بر سر نفت ، تمرکز را بر صلح جهانی قرار دهیم.
http://www.globalresearch.ca/whats-really-going-on-with-oil/5503370

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار