آرمان اصفهان
10:07 - دوشنبه 05 بهمن 1394

انتشار گزارش جنجالی کمیسیون اصل٩٠ درباره فوتبال؛

فوت بال یا فساد بال ؟ !

یکی از بازیکنان با استفاده از طلاق صوری از فرصت معافیت استفاده کرده است یا بازیکنی با قرارداد ٩٠٠میلیون تومانی در فوتبال، به دلیل اینکه مادرش تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار داشته، معاف شده است!

به گزارش آرمان اصفهان؛ کمیسیون اصل ٩٠ قانون اساسی، گزارش تفصیلی خود درباره موضوع فساد در فوتبال را در‌حالی سرانجام دیروز منتشر کرد که در این گزارش تمامی آنچه سال‌هاست در ورزش گفته می‌شود را تایید کرده است. از مشکلات ساختاری فدراسیون تا دلالی‌، رشوه‌، دوپینگ و فرار مالیاتی و… گزارشی کامل که بیش از ١٢‌هزار کلمه شده و با اینکه اسمی از کسی نیاورده اما در برخی موارد مصداق‌هایی آورده که برای جامعه ورزش کاملا ملموس است.

در مطلب ذیل کوشیده‌ایم این همه را در یک بسته فشرده تنظیم کرده و به مهم‌ترین و جنجالی‌ترین موارد این گزارش اشاره کنیم.

معضلات تایید شده کمیسیون اصل ٩٠
کمیسیون اصل ٩٠ برای تهیه این گزارش به ادعای خود بیش از ١٠٠جلسه با نهادها و افراد مختلف داشته است و مکاتبات فراوانی با دفاتر مقامات عالی‌رتبه نظام داشته و شهادت افراد زیادی را شنیده که ماحصل آن تایید این معضلات در فوتبال است.

تبانی، رشاء و ارتشاء، دوپینگ، شرط‌بندی غیرمجاز، جعل و استفاده از سند مجعول، تصدیق‌نامه‌های خلاف واقع، فرار مالیاتی، مصرف الکل و روابط نامشروع، مصرف مواد مخدر، رواج خرافه‌گرایی از جمله سحر و جادو، تحصیل مال از طریق نامشروع، نقض آشکار قوانین و مقررات و قراردادهای غیرواقعی مهم‌ترین دلایل بروز معضلات است که در ادامه گزارش کمیسیون اصل٩٠ به دلیل بروز این معضلات اشاره شده و آمده است: «بر اساس این بررسی میدانی، مهم‌ترین دلایلی که برای بروز این پدیده در فوتبال ایران می‌توان ذکر کرد، عبارتند از: مشکلات ساختاری اساسنامه فدراسیون، منفعل‌بودن وزارت ورزش و جوانان در برابر تخلفات متعدد ارکان فدراسیون، نبودنظارت و اعمال وظایف مصرح در اساسنامه از سوی مجمع فدراسیون فوتبال، سوءمدیریت و تصمیمات خلاف قانون روسای وقت سازمان تربیت‌بدنی، سوء‌مدیریت رئیس فعلی فدراسیون فوتبال، تامین بودجه فوتبال از بیت‌المال و سرمایه عمومی کشور و نبود نظارت بر نحوه هزینه‌ها، سهم‌خواهی جریانات سیاسی از فوتبال، نبودنظارت بر عملکرد مدیران، افزایش بی‌رویه نرخ دستمزد مربیان و بازیکنان، نقض مقررات و قوانین توسط بعضی مدیران فدراسیون، عملکرد سوء بعضی رسانه‌ها و آلودگی مدیران و دست‌اندرکاران آن‌ها به روابط مالی ناسالم، عملکرد ضعیف و توأم با تبعیض ارکان قضایی فدراسیون، استنکاف برخی مسئولان از خصوصی‌سازی باشگاه‌ها، اعمال نفوذ یا عدم اجرای احکام قطعی در بعضی پرونده‌های مهم، تاخیر و تعلل مراجع نظارتی، انتظامی، امنیتی و قضایی در کشف و برخورد با فساد و انتصاب اشخاص بدون تخصص در سمت‌های مدیریتی فدراسیون و هیئت‌مدیره و مدیران عامل باشگاه‌ها توسط مجمع عمومی فدراسیون، وزارت ورزش و جوانان، وزارت صنعت، معدن و تجارت، نیروهای نظامی و انتظامی.

اشاره با مصادیق در گزارش
در بخش دوم گزارش کمیسیون اصل٩٠ به تفصیل موارد فوق توضیح و تبیین شده و مصادیق هر مورد عنوان شده است. در این قسمت آمده که «‌با توجه به گستردگی موضوعات‌، به گوشه‌ای از عوامل و نشانه‌های بروز آن اشاره می‌شود» اما همین گوشه در حد یک گزارش سنگین دیگر است که در اینجا به برخی از مهم‌ترین موارد آن اشاره می‌کنیم.

کفاشیان غیر‌قانونی است
این گزارش حضور کفاشیان در ریاست فدراسیون فوتبال را غیر‌قانونی خوانده و عنوان کرده چارت و ساختاری که وی را ابقا کرده هم غیر‌قانونی است. در این گزارش به‌طور آشکار درباره کفاشیان آمده است: «‌در پرونده رئیس فعلی فدراسیون فوتبال، به‌هیچ عنوان سابقه فوتبال دیده نمی‌شود. وی یک‌باره و در نامساعدترین شرایط وارد عرصه فوتبال کشور شده و با توجه به تغییر اساسنامه که تاکنون باقی مانده و با توجه به ساختار تغییریافته اساسنامه مذکور که غیرقانونی است، تا هر زمان اراده کند، به شکل ظاهرا دموکراتیک، می‌تواند در این جایگاه باقی بماند»

دلالی برخی مسئولان فدراسیون
در ادامه گزارش و ذیل عنوان فوق آمده است: «بر اساس اظهارات متعدد اصحاب فوتبال در کمیسیون اصل٩٠ برخی مسئولان فدراسیون، برای اینکه ردی از خود برجا نگذارند با استفاده از دلالان غیررسمی در نقل و انتقالات نقش دارند. سرپرست یکی از باشگاه‌ها در‌خصوص روش این کارچاق‌کن‌ها می‌گوید که این افراد معمولا شماره مربیان سرشناس را به شکل غیر‌واقعی در تلفن همراه خود ثبت می‌کنند و حین مذاکرات، با قرار قبلی شخص تعیین‌شده زنگ می‌زند و برخلاف واقع می‌گویند فلانی است و نرخ را بالا می‌برند یا بعضی بازیکنان و مربیان را به مجالس لهو و لغو برده و از آن‌ها فیلم می‌گیرند و درنهایت از این طریق سوء‌استفاده می‌کنند.»

فرار مالیاتی
در بخش معضلات مالی در فوتبال آمده است: «‌بیش از ١٣٠٠‌میلیارد ریال مبلغ بدهی باشگاه‌ها و بازیکنان و کادر فنی به سازمان امور مالیاتی کشور است که بخشی از آن، از سال ٨٠ تاکنون پرداخت نشده و این در حالی است که مردم می‌بینند بسیاری از بازیکنان و دست‌اندرکاران فوتبال با قراردادهای میلیاردی، سوار بر خودروهای لوکس، جلوی چشمان مردم مانور تجمل می‌دهند.

ضعف فرهنگی و اخلاقی
در این بخش، گزارش اصل٩٠ بی‌پرده‌تر شده و به مشکلات اخلاقی موجود در ورزش هم اشاره کرده است‌. در این بخش آمده است: « در فوتبال بانوان علی‌رغم حضور چهره‌های ورزشی و اصیل، گزارش‌های مستند و نگران‌کننده‌ای از وجود معضلات اخلاقی، روابط ناسالم و استفاده از بازیکنانی با ویژگی‌های بدنی خاص وجود دارد .

جعل مدارک پایان خدمت سربازی
کمیسون اصل ٩٠ بحث داغ تخلفات جعل مدرک سربازی را هم تایید کرده و آورده است: «‌در این پرونده، یکی از بازیکنان با استفاده از طلاق صوری پدر و مادرش از فرصت معافیت استفاده کرده است یا بازیکنی با قرارداد ٩٠٠میلیون تومانی در فوتبال، به دلیل اینکه مادرش تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار داشته، معاف شده است!

درنهایت پس از بررسی‌های صورت گرفته توسط سازمان نظام وظیفه، از میان معافیت‌های اعطا شده به دلایل پزشکی، ٣٠‌ماه جبهه و کفالت، ۵٩‌مورد که مربوط به فوتبالیست‌ها بوده باطل و ١٠‌مورد نیز به دلیل مراجعه‌نکردن بازیکنان به آن اضافه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار