آرمان اصفهان
08:40 - شنبه 03 بهمن 1394

یک فعال اصلاح طلب در اصفهان؛

جریان اصلاحات روحانی ساز است اگر چه روحانی اصلاح طلب نیست!

این چه چماقی است که از ولایت فقیه ساخته اید و بر سر هر انسانی که حرف برای گفتن دارد و نمی خواهد فکرش را به شما بسپارد، می زنید. چرا آبروی مردم را با رد صلاحیت می برید؟ رویه این ها این گونه است که در هر انتخابات ابتدا یک هجوم می آورند…

به گزارش آرمان اصفهان؛ عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: بدون شک ردصلاحیتهای گسترده باعث گُل‌زنی جریان اصلاحات در انتخابات پیشرو خواهد شد.

حمیدرضا جلایی پور در سومین مجمع شورای راهبردی دوم خردادی های اصفهان در توضیح کارکردهای انتخابات در جوامع مختلف اظهار کرد: در جوامع امروزی رشد فردیت انسان ها از یک سو و نیاز به تشکیل حکومت های با ثبات و از سوی دیگر به موانع مهمی بر سر حکومت یک فرد یا گروه خاص بر دیگران تبدیل شده است به طوری که حکمرانان برای کسب مشروعیت خویش به جلب رضایت و حمایت مردم ناگزیر هستند.

وی تشفی بخشی به نارضایتی های عمومی مردم را کارکرد دیگر نظام های انتخاباتی در جوامع ارزیابی کرد و افزود: نارضایتی به دنبال عدم تطابق مطالبات و واقعیات مشخصه اصلی دنیای امروز آدم ها است و به همین دلیل نیز در جوامع امروزی نمایندگان به عنوان پل ارتباطی میان جامعه و حاکمیت در تلاش هستند تا مطالبات جامعه را به سطح عملیاتی نزدیک کرده و به آنها جامع عمل بپوشانند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت تفویذ قدرت از مردم به حکومت صحیح ترین فرم اداره کشور دانست و گفت: با این وجود تمرکز قدرت در یک نقطه خطر تامین منافع برای نزدیکان و وابستگان به حکومت را فراهم می کند؛ معضلی که در صورت عدم تغییر در دراز مدت مشکلات و تبعات جبران ناپذیری را برای کشور و حاکمیت به دنبال خواهد داشت اما کارکرد انتخابات با ایجاد فرصت تغییر هر چهار سال یک بار زمینه دگرگونی شرایط، سیاست ها و رویه ها را فراهم می کند.

استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران فقدان نظام های انتخاباتی را مهمترین علت پیروزی انقلاب اسلامی ایران توصیف وخاطر نشان کرد: اگر چه بعد از انقلاب مشروطه، ایران به نوعی با نظام های انتخاباتی همراه شد و چهره شهرها نیزرفته رفته با توسعه، پیشرفت و نوسازی اقتصادی شکل جدیدی به خود گرفت اما در حقیقت نظام های انتخاباتی در این دوران همواره به صورت نمایشی و غیر واقعی باقی ماندند و نتیجه مقاومت رژیم نیز در نهایت به وقوع انقلاب اسلامی منجر شد.

وی در عین حال با اعتقاد به اینکه پس از گذشت 37 سال از پیروزی انقلاب اسلامی نظام های انتخاباتی در ایران هنوز به شکل کاربردی عملیاتی نشده اند، اظهار کرد: در جامعه سیاسی ایران تقاضا برای تشکل یابی و تحزب گرایی شدت یافته و اگر چه هر دو تشکل اصلاح طلب و اصول گرا از پتانسیل کافی برای تشکیل یک حزب نافذ و قدرتمند برخوردار هستند اما همچنان مخالفت ها با حرکت های حزبی در برخی بخش های حاکمیت به گوش می رسد با این وجود فعالان سیاسی باید تحقق نظام های قانون مند حزبی را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنند و با همه توان برای برقراری رقابت های سالم حزبی تلاش کنند.

جلایی پور تکرار مداوم مطالبات برای تحقق کارکردهای نظام انتخاباتی را تنها راه پیش روی اصلاح طلبان در مقطع کنونی دانست و تصریح کرد: حتی در صورت مواجهه با مخالفت های گسترده باید در راهی که خیر و صلاح آینده کشور و نظام است ایستادگی و پافشاری کرد؛ ایجاد یک نظام انتخاباتی کارا در شرایط کنونی موتور توسعه بوده و از این رو از نان شب نیز برای کشور واجب تر است.

استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه اصلاحات به دنبال ایجاد انقلاب در ایران نیست، اضافه کرد: فعالان سیاسی اصلاح طلب باید با تالیف کتب مختلف، چاپ روزنامه، تشکیل سمن ها، خیریه ها و هر آنچه در توان آنها است برای ایجاد تغییرات مشروع و کارا در سطح کشور تلاش کنند و بدانند که کوشش هایی از این دست حتی با وجود رد صلاحیت های گسترده و فراگیری که امروز دامن اصلاحات و اعتدال را گرفته باز هم نتیجه خواهد داد.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با اشاره به نتیجه دستاوردهای هسته ای پس از 15 سال اظهار کرد: صنعت هسته ای ایران که زمانی با اظهارنظرهای نادرست از سوی عده ای از سیاسیون به مساله ای ناموسی، مقدس و لاینحل تبدیل شده بود پس از گذشت دو سال و نیم به مدد تلاش های پی گیر و مستمر دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای ایران عاقبت به فرجامی عزتمندانه رسید و نگاه به سرنوشت شوم کشورهایی که از 40 سال پیش تاکنون به دلیلی زیر بند هفت منشور سازمان ملل متحد قرار گرفته اند نشان می دهد که ایران از این حیث یک پدیده منحصر به فرد نه در خاورمیانه بلکه در جهان محسوب می شود.

وی با اشاره به رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت عده ای از نامزدهای انتخاباتی مجلس دهم گفت: بدون شک این رد صلاحیت ها باعث گُل زنی جریان اصلاحات در انتخابات پیش رو خواهد شد؛ در حقیقت رونق جریان اصلاحات از سال 76 تاکنون مدیون جریان های تند رو احزاب رقیب است ما از خطای آنها سود برده ایم؛ به اعتقاد من اگر جریان اصول گرا با فکر وارد عرصه انتخابات کشور می شد اصلاحات مجبور بود با کار تشکیلاتی و پس از تلاش زیاد برای خود رای جمع کند دست مانند آنچه در انتخابات سال 84 رخ داد و این جریان با زحمت برای کاندیدای مورد حمایت خود یعنی معین چهار میلیون رای جمع کرد.

جلایی پور خطاب به اصلاح طلبان با تاکید بر اینکه برای شرایط ایران برنامه ریزی می کنیم نه کشوری مانند سوییس ادامه داد: هدف اصلاحات از شرکت در انتخابات تشکیل یک مجلس اصلاح طلب نیست ما به دنبال محدود کردن حضور تندروها در مجلس آینده هستیم؛ در جامعه ای که در آستانه توافق عظیم هسته ای سفارت یک کشور به دست عده ای به آتش کشیده می شود نمی توان به دنبال انتظارات حداکثری جناحی بود، همین که با حمایت از اصلاح طلبان ناشناخته و باقی مانده و نیز میانه روهای قابل دفاع، جریان تند رو در مجلس دهم جایی نداشته باشد یک گام بزرگ رو به جلو است.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با طرح این پرسش که جریان اصلاحات به چه علت باید در حرکت حداکثری مردم در اسفند ماه غایب باشد فرضیه عدم حضور اصلاح طلبان به بهانه رد صلاحیت های گسترده روزهای اخیر را باطل دانست و ادامه داد: اگر چه در روز نخست اعلام رد صلاحیت ها تصمیم طبقه متوسط فرهنگی برای حضور در انتخابات با یک خلل مواجه شد اما پس از ترمیم این تردید اکنون براساس آخرین نظرسنجی‌ها 60 درصدمردم برای حضور در انتخابات اسفندماه اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: مهم نیست که به عنوان مثال من نوعی با رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت رو به رو شده باشم؛ زندگی مجموعی از تلخی ها و شیرینی ها است دوستی ها و رفاقت های جناحی را کنار بگذارید و حتی در صورت تثبیت رد صلاحیت های فعلی برای مصلحت جریان اصلاحات گام برداشته و در حوزه های انتخابیه تبلیغ کنید.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با بیان اینکه دست جریان اصلاحات پر برکت است، افزود: جریان اصلاحات “روحانی” ساز است او بی شک رییس جمهور با استعدادی است و اگر چه هیچ گاه بر اصلاح طلب بودن خود تاکید نداشته اما در طول ریاست جمهوری خود در تراز یک شخصیت موثر اصلاح طلب ظاهر شده و حتی به دلیل سخن رانی های پر هزینه خود بارها تحت انتقادهای گسترده نیز قرار گرفته است؛ جریان اصلاحات این بار نیز امیدوار است که در پس تلاش های او، معاون اول رییس جمهوری و وزیر کشور در آمار رد صلاحیت ها تجدید نظر صورت گیرد.

استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران با اعتقاد به اینکه رد صلاحیت های گسترده شورای نگهبان بدون شک در نتیجه انتخابات اثر خواهد گذاشت، تصریح کرد: مردم ایران شاهد واقعیت های سیاسی روز هستند؛ آنها می بینند اما سکوت می کنند درست مانند آنچه در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 اتفاق افتاد، درست در زمانی که مردم خود را برای انتخاب آیت الله هاشمی رفسنجانی آماده می کردند شورای نگهبان رد صلاحیت او را اعلام کرد و همین زمینه را برای ایجاد یک اتفاق اجتماعی انتخاباتی و حماسه 24 خرداد 92 فراهم کرد.

وی ادامه داد: امروز هم هزاران نفر از خانواده های شهدا، جانبازان، اساتید پر سابقه دانشگاه ها، وزرا و نمایندگان ادوار کشور از تیغ تیز رد صلاحیت ها عبور کرده اند؛ این ها نه کارگزار طاغوت بودند و نه علیه نظام حرکت نامشروعی را انجام داده بوده اند، جریان اصلاحات در بطن جامعه ریشه دارد؛ تنها کافی است چهره های متعهد انقلابی این جریان صبر پیشه کنند و از لیست حداقلی پیشنهادی حمایت کنند؛ بدون شک جریان اصلاحات روز بعد از انتخابات هفتم اسفند خوشحال و پیروز خواهد بود.

رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان هم در نشست اصلاح طلبان  شهرستان های دهاقان و شهرضا حضور حداکثری مردم را لازمه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری دانست و گفت: همه باید در تعیین سرنوست خود مشارکت کنیم.
سید علی نکویی با بیان اینکه باید از گذشته درس گرفت، افزود: باید به این موضوع واقف باشیم که موفقیت براحتی و بدون تلاش حاصل نمی شود.
وی در ادامه به موفقیت های دولت تدبیر و امید در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای اشاره کرد و این موفقیت را به دولتمردان و ملت تبریک گفت.
نکویی با اشاره به سیاست های اجرا شده توسط دولت های نهم و دهم، گفت: افزایش اعتیاد و بیکاری، ورشکستگی بنگاههای اقتصادی و تعطیلی واحدهای تولیدی کشور حاصل این سیاست ها بود.
وی حمایت رهبر معظم انقلاب، تدبیر دولت به ریاست دکتر روحانی، عقلانیت دولتمردان، حمایت مردم و یاری خدا را از علل موفقیت نظام جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای بیان کرد و گفت: از همه مسئولانی که در مذاکرات هسته ای نقش داشتند و در طی دو سال مورد هجمه، تهمت، ناسزا و زخم زبان دشمنان خارجی و مخالفان داخلی قرار گرفتند، تشکر می کنم.
وی با بیان اینکه شیطنت ها و ایجاد دسیسه ها برای موفقیت و پیشرفت ملت بزرگ ایران ادامه داشته و تمام شدنی نیست، تصریح کرد: ما اصلاح طلبان وظیفه داریم مردم را به شرکت در انتخابات تشویق و زمینه حضور حداکثری مردم در انتخابات پیش رو را فراهم کنیم.
رئیس شورای هماهنگی اصلاحات استان اصفهان اضافه کرد: به هیچ عنوان با انتخابات قهر نخواهیم کرد و این حق ماست که در انتخابات شرکت کنیم و برای تعیین سرنوشت خود رای بدهیم .
وی با اشاره به تایید نشدن صلاحیت شماری از داوطلبان وابسته به گروههای اصلاح طلب تصریح کرد: جبهه اصلاحات استان اصفهان انتظار دارد صلاحیت این داوطلبان با تدبیر و براساس انصاف توسط شورای نگهبان مورد بازنگری قرار گیرد و زمینه حضور آنها در رقابت انتخاباتی فراهم شود.
نکویی با اشاره به فعالیت اصلاح طلبان در فضای سیاسی کشور در طی سال های گذشته، گفت: اصلاح طلبان در هیچ دوره ای به چنین انسجام و بلوغ فکری نرسیده بودند.
رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان گفت: امروز تمام جریان ها و تشکل های فکری اصلاح طلب و اعتدال گرا در کنار هم قرار دارند و فارغ از منافع حزبی، قومی و گروهی به منافع ملی فکر می کنند.
وی مردم شهرستان شهرضا را به حضور گسترده در انتخابات فراخواند و گفت: همه گروه های اصلاح طلب، اعتدال گرا و دوستداران دولت در کنار یکدیگر قرار دارند و اجازه نخواهند داد فتنه گران، شکافی در صفوف آنها ایجاد کنند.
پیش از سخنان نکویی، نماینده جبهه اصلاحات شهرضا، با یادآوری سخنان امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو، گفت: در آن سخنرانی امام گفتند در جمهوری اسلامی ایران کمونیست­ ها هم در بیان عقاید آزاد هستند، دولت اسلامی یک دولت کاملا دموکراتیک و من هیچ دخالتی در دولت نمی کنم، عزل مقامات برعهده مردم است، علما خود حکومت نخواهندکرد و بحث نظارت و ارزیابی برعهده مردم است، باید اختیارات به دست مردم باشد.

محمد طحان ادامه داد: این سخنان را به ما گفتند و ما را دنبال خود کشاندند، ما اطمینان کردیم و کار به این جا کشید.

فعال اصلاح طلب شهرضا با بیان این­که برای من که سال­ ها در مبارزات ستم شاهی بودم، چشم چنین برخوردی با انسان های فرهیخته را ندارم، تصریح کرد: در یک شهر کوچکی مانند شهر ما، پزشکی که همه می شناسند و به عنوان فردی مطمئن در شورای پزشکی این حکومت است، صرفا به دلیل ولایت فقیه ردصلاحیت کرده اند، این چه چماقی است که از ولایت فقیه ساخته اید و بر سر هر انسانی که حرف برای گفتن دارد و نمی خواهد فکرش را به شما بسپارد، می زنید.

طحان افزود: اگر برای مثال در شهر رای ریزی صورت گیرد و ۶۰ درصد مردم گفتند که اصل ولایت فقیه را قبول نداریم، آیا براساس این حرف امام که حکومت با اکثریت است، آن ۴۰ درصد حکومت کنند یا ۶۰ درصد؟ پس چرا عکس آن عمل می کنید؟

وی با بیان این­ که شما بعد از سال ۸۸ فکر کردید طومار اصلاح طلبان را برچیدید، اما ما حذف شدنی نیستیم، اظهارکرد: اگر فرض بر این بگیریم که شما موفق شدید و مجلسی درست کردید که می خواهید، همان طور که مهندسی کردید، ۴ سال دیگر اگر ما زنده ماندیم شما را راحت نمی گذاریم.

فعال اصلاح طلب شهرضا با بیان این که این ها نشستند و برای کل ایران مهندسی کردند، اظهارکرد: شما فکر کردید بعد از آن که آن فرمانده نظامی رده بالا نشست و گفت خط قرمز ما دوم خرداد است، این ها نشستند، نه؛ وقتی انسان بررسی می کند بک مهندسی مرتب به زعم خود آن ها تا در حوزه انتخابیه به شخصی برسند که مدنظرشان است؛ اما نباید اجازه دهیم.

طحان با بیان این که اگر در انتخابات ریاست جمهوری رهبران ما عاقلانه عمل نمی کردند این نتایج به دنبال نداشت، تصریح­ کرد: اگر این ها می آمدند و مردم را آزاد می گذاشتند و مردم به هرکس می خواستند رای می دادند، نهایتا انتخابات ۲ مرحله ای بود و مردم احساس غرور می کردند و در سرنوشت خود دخیل بودند، لول و آبروی ایران و ولایت فقیه هم بالا می رفت.

وی با اشاره به این حدیث که بردن آبروی یک شخص برابر با کشتن انسانی است، تصریح کرد: چرا آبروی مردم را با رد صلاحیت می برید؟ رویه این ها این گونه است که در هر انتخابات ابتدا یک هجوم می آورند وقتی می بینند نتیجه ی مورد نظر نبود عقب می نشینند.

فعال اصلاح طلب شهرضا با بیان این که این ها دارند قایقی را سوراخ می کنند که همه ما در آن هستیم، افزود: امیدواریم با رایزنی هایی که در بالا صورت می گیرد اصلاح طلبان مورد وثوق مردم بیایند.

این گردهمایی با خضور حدود ۱۰۰ اصلاح طلب مرد و زن شهرضا، دهاقان و گلشن در سالن تالار فجر شهرضا برگزارشد.

لازم به ذکر است در این گردهمایی کلیپی با مضامین تخریب و توهین علیه یکی از روسای جمهور سابق پخش شد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار