آرمان اصفهان
10:01 - سه شنبه 29 دی 1394

درباره بزرگ ترین طرح فناوری اطلاعات کشور:

مخالفان شبکه ملی اطلاعات نقش جاسوس هستند/ سود کلان اینترنت فعلی برای یک گروه خاص

گزارش یک موسسه آمریکایی درآمدزایی از محل دانلود فیلم های پورنو سه هزار و ۵۰۰ میلیارد بوده و همین سازمان یافته بودن این نفوذ جریانی و دستیابی به پول های کثیف را مشخص می کند.

به گزارش آرمان اصفهان؛«شبکه ملی اطلاعات شجره طیبه نظام اسلامی در برابر شجره خبیثه اینترنت آمریکاست.»
معاون فناوری اطلاعات و رسانه های نوین مرکز فضای مجازی بسیج گفتگویش را با ما با این جمله آغاز کرد است اما قبل از این گفت و گو و در بخش نخست این گزارش از حکایت یک طرح عقب مانده و دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه صرف شده برای آن در یک دهه اخیر نوشتیم.
طرح شبکه ملی اطلاعات با هدف کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت کلید خورد و هیئت دولت در سال ۸۴ مصوب کرد که این شبکه ظرف سه سال به بهره‌برداری برسد.

با وجود طرح وعده های متعدد از سوی وزیر و سایر مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، وعده ها عملی نشده است و مسئولان حوزه ICT نیز تا زمان حاضر در دفاع از عملکرد خود گزارش مستدلی در این زمینه ارائه نکرده‌اند.

نکته قابل تامل در بخش اول گزارش، اعتراف نصر الله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات است که چند ماه قبل با اعلام این که شبکه ملی اطلاعات اجرایی شده است، این استدلال را مطرح کرد که پیشرفت شبکه ملی اطلاعات مسئله‌ای نیست که نیازمند گزارش باشد چرا که عینیت این شبکه جلوی چشم همه است و همه آن را احساس می‌کنند! اما در فاصله تنها چند ماه و در حالی که وی هفته گذشته درهمایش راهکار های توسعه شبکه ملی اطلاعات سخن می گفت، به عقب ماندگی ۱۰ ساله کشور در راه اندازی این شبکه اشاره کرد.

موضوعی که در ادامه مومن نسب نیز به آن اشاره کرده است.
روح الله مومن نسب با اشاره به اینکه در طرح شبکه ملی اطلاعات ما اقدام به ورود زیرساخت ها به کشورمان می کنیم اظهار کرد: این کار به نحوی است که مدیریت اینترنت در کشورمان به عهده خودمان و در دیگر کشورها با ملت ها و دولت هاست.

وی با یادآوری دستور رهبر انقلاب در هفدهم اسفندماه سال ۹۰ و تاکید بر تشکیل ائتلافی از دولت ها و ملت ها برای سازمان جهانی اینترنت افزود: برخی دولت ها مانند فرانسه و برزیل برای این کار اقدام کردند و حتی برزیل قانون اساسی این مهم را به رای گذاشت.

وی می گوید: شبکه ملی اطلاعات وقتی اتفاق می افتد که اینترنت ارزان، سالم، سریع و امن داشته باشیم و این یعنی مزیت شبکه به نفع محتوای خوب و سالم باشد یا اینکه طبقه بندی سنی و جنسیتی آن مشخص باشد.

وی یک نمونه خوب از شبکه ملی اطلاعات را کشور کره جنوبی بیان کرد و گفت: دانشمندان این کشور کاری کرده اند که سرعت و کیفیت نت در این خطه از خود ایالات متحده هم بیشتر است.

6320

معاون فناوری اطلاعات و رسانه های نوین مرکز فضای مجازی بسیج ادامه داد: کشورهای دیگری مثل چین و روسیه هم چنین طرح مشابهی راه انداخته اند و ما نیز باید به همان شکل عمل کنیم.

مومن نسب افزود: این به این معنی است که برای فضای مجازی حاکمیت مشخص شود و ما صاحب مرزی در این خصوص برای خودمان باشیم.

وی به نرم افزار تلگرام و صهیونیستی بودن آن اشاره کرد و گفت: این شبکه اسرائیلی بیشتر از ۸۱درصد ایرانی ها را جذب کرده و دفتر آن هم در اسرائیل مستقر است، بنابراین نفوذ جریانی بودن این موضوع جدی است که می توان از آن با عنوان شبکه سازی در میان ملت نام برد.
این مسوول فناوری بسیج اظهار کرد: با وجود اینکه در مواد ۴۷ و ۴۶ برنامه پنجم توسعه آمده بود که ظرف یکسال باید شبکه ملی راه اندازی شود و همچنین از اولویتهای برنامه ششم هم بود اما می بینیم اعتباری برای آن در بودجه سالانه و برنامه ششم لحاظ نشده است.

به گفته وی، برخی در راس کار مخالف راه افتادن شبکه ملی اطلاعات هستند کما اینکه چندی قبل روزنامه کیهان هم با نام بردن از “ن.ج” در وزارت ارتباطات پرده از نحوه کار و مخالفت مخالفان با این طرح برداشت.

مومن نسب تصریح کرد: این عده بواقع نقش جاسوسان دشمن را ایفا می کنند و باعث شدند در برنامه ششم توسعه این طرح از اولویت خارج شوند و جالب اینکه در روزنامه ها به عقب ماندگی طرح معترف هم بوده اند.

وی خاطر نشان کرد: مردم باید این افراد را بشناسند و بدانند چه کسانی در کشور مخالف سرعت، کیفیت، قیمت ارزان و سلامت اینترنت هستند.
وی توضیح داد: امنیت پایین باعث خروج راحت تر اطلاعات کشور می شود و ناسالم بودن نت نیز آثار منفی زیان باری در پی دارد که شاهد شیوع آن در جامعه هستیم.
معاون فناوری بسیج کشورمان ادامه داد: گران بودن و سرعت کم نیز در یک رابطه دو طرفه به نفع مدیران این بخش و سود کلانی است که به جیبشان می رود بنابراین مردم باید جلوی این حرکت ناجوانمردانه بایستند و خواسته رهبری را مطالبه کنند.

مومن نسب به گزارش روزنامه خراسان و اشاره به ۲۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شبکه ملی اطلاعات در یک دهه گذشته اشاره کرد و گفت: با وجود این همه هزینه هر چه جلوتر رفته ایم شاهد ناسالمتر شدن محیط اینترنت بوده ایم ضمن اینکه سرعت هم چندان تغییر نکرده است.

این مسوول تاکید کرد: اگر افزایش سرعتی هم صورت داده اند این در خدمت محتوای ناپاک و پراکنده است.
وی با بیان اینکه در دو سال گذشته شاهد تنزل شش پله ای کشورمان در بخش it بوده ایم و این با تاسف نشان می دهد ما در مصرف اول و در پیشرفت آخریم.
وی یک در تعریف یک رابطه دیگر بین زیرساخت و محتوا توضیح داد: مسئله اصلی و مهم این است که زیرساخت را توسعه می دهند اما در پاسخ به اینکه در برابر محتوا چه کرده اند جوابی ندارند.

وی درآمدزایی و کسب سود کلان از این عدم توسعه و نبود شبکه ملی اطلاعات را یادآور شد و افزود: این کار نوعی وابسته کردن سازمانی کشور به پول های کثیف است.

به اذعان وی، بر اساس گزارش یک موسسه آمریکایی درآمدزایی از محل دانلود فیلم های پورنو سه هزار و ۵۰۰ میلیارد بوده و همین سازمان یافته بودن این نفوذ جریانی و دستیابی به پول های کثیف را مشخص می کند.

معاون فناوری اطلاعات و رسانه های نوین مرکز فضای مجازی بسیج به واردات ۴۰ میلیون گوشی هوشمند اندرویدی به کشورمان اشاره کرد و گفت: جلوگیری از خروج این مقدار ارز نیاز به برنامه دارد که ظاهرا برنامه ای هم در کار نیست.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس نهم و نماینده مردم اصفهان در همین رابطه می گوید: اجرای شبکه ملی اطلاعات یکی از دستورات صریح رهبر انقلاب است.
حجت الاسلام سالک کاشانی تصریح کرد: اجرای این شبکه و ادامه کار آن باید با جدیت و قدرت بیشتر در شورای عالی فضای مجازی بررسی شود.

به گفته این نماینده مجلس، آنچه که وظیفه وزارت ارتباطات است که باید انجام دهد و طبیعی است اما شبکه ملی اطلاعات مسئله ای فراتر و بسیار مهمتر است که به توجه جدی هم نیاز دارد.

وی خاطر نشان کرد: برای توسعه شبکه ملی اطلاعات بودجه هم گذاشته اند که البته ناکافی است ولی ما امیدواریم نگاه ها به این مسئله کلان و واقع بینانه باشد.
کلان نگری، واقع بینی و کارهای بنیادین و اساسی که دست کم در رابطه با این شبکه حیاتی خبر خوب و چندانی از آن نیست.

sahebnews.ir

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار