آرمان اصفهان
20:30 - دوشنبه 28 دی 1394

خوب یا بد محصولات لاغری

استفاده از گن اگر برای مدت کوتاه و با هدف جلوگیری از افتادگی شکم باشد، ایرادی ندارد. اما گن های لاغری آن هم در بلند مدت اصلا توصیه نمی شود.

به گزارش آرمان اصفهان؛ برای این که بفهمیم آیا این محصولات مبنای علمی دارند یا نه، با دکتر غیور متخصص تغذیه گفت و گوی کوتاهی داشته ایم که از نظر می گذرانید.
آیا تاثیر این کفش ها یا دمپایی های لاغری که ادعا شده است حتی می تواند ماهیچه های غیر فعال را هم درگیر کند، مبنای علمی دارد؟
مسلما چنین چیزی نمی تواند صحت داشته باشد همین طور ژل ها و کرم های لاغری.
چای لاغری هم خیلی تبلیغ می شود. حتی گاهی از رسانه های فراگیری مثل تلویزیون. نظرتان در این باره چیست؟
اصلا چیزی به اسم چای لاغری وجود ندارد. چای به خودی خود اصلا باعث لاغری نمی شود. اما چای سبز به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد اگر با قند و به صورت داغ مصرف نشود و به میزان متعادل مصرف شود، می تواند تاثیر اندکی در لاغری داشته باشد.
کسانی هستند که با رژیم های غذایی خاص و عجیب و غریب سعی می کنند وزن کم کنند. نظرتان در این باره چیست؟
همین طور که خودتان از واژه عجیب و غریب استفاده کردید باید بگویم که این رژیم ها هیچ مبنای علمی ندارد. همین طور رژیم های دیگری مثل رژیم پیاز، یا رژیم قارچ، یا رژیم های دیگری با نام کانادایی و استرالیایی وجود دارد که پایه علمی ندارد.
در مورد کمربندهای لاغری که در آن ها مکانیسم ویبره به کار رفته است با توجه به لرزشی که ایجاد می کند آیا برای احشای داخلی بدن تهدیدی به حساب نمی آید؟
اگر نقاط خاصی از موضع تحریک شود می تواند موثر باشد اما این کمربندها چنین ویژگی ندارد. در مورد آسیب رساندن هم باید بگویم فکر نمی کنم عارضه خاصی داشته باشد چون لرزش ها آن قدر شدید نیست و خیلی کم اثر یا بی اثر است.
در مورد گن های لاغری از جنس کتان یا بامبو که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و برخی از مصرف کنندگان اعتقاد دارند سایز کم کرده اند چه صحبتی دارید؟
استفاده از این گن ها به دلیل فشاری که به اندام داخلی بدن وارد می کند اصلا توصیه نمی شود و هیچ بعید نیست که عوارض گوارشی و مشکلات معده را در پی داشته باشد. حتی اگر هم کسانی بعد از استفاده سایز کم کرده باشند و روی نمای سلولیت که احتمالا برگشت پذیر است تاثیر گذاشته باشد، به هر حال استفاده از آن روش نادرستی است که به لحاظ علمی تایید نمی شود.
استفاده از گن بعد از زایمان چه طور؟
استفاده از گن اگر برای مدت کوتاه و با هدف جلوگیری از افتادگی شکم باشد، ایرادی ندارد. اما گن های لاغری آن هم در بلند مدت اصلا توصیه نمی شود.
ادعا می شود که برخی از قرص های لاغری گیاهی است. آیا گیاهی بودن این قرص ها می تواند دلیلی بر بی ضرر بودنشان باشد؟
برای چاقی و لاغری، قرص های مختلفی در بازار موجود است. قرص های گیاهی کمتر عارضه دارد اما باز هم باید تحت نظر پزشک مصرف شود. داشتن مجوز از وزارت بهداشت هم تحت نظر کانون های خاصی است و به معنای تایید اثر بخشی آن برای لاغری نیست.
چه توصیه ای برای کاهش وزن درست و اصولی دارید؟
هنوزهم رژیم غذایی مناسب، ورزش و اراده قوی، بهترین روش برای کاهش وزن است. متاسفانه مردم برای درمان چاقی تحت تاثیر تبلیغات وسوسه انگیز مبالغ گزافی می پردازند و بعضا مشاهده شده است که نه تنها اثر مثبتی نداشته بلکه این افراد، دچارعارضه های دیگری شده اند که کلی هزینه بر آنها تحمیل شده است. به توصیه افراد غیر متخصص اعتماد نکنید و درصورتی که استفاده از هر نوع داروی چاقی یا لاغری لازم بود، فقط و فقط با دستور پزشک تهیه و مصرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.

آخرین اخبار